wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Turyści urządzili imprezę na Krupówkach. Bez maseczek i zachowywania dystansu

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Zakopane, od momentu delikatnego poluzowana obostrzeń, jest oblegane przez turystów. Przy Krupówkach trwają imprezy i huczne zabawy. Polki i Polacy za nic mają zasady sanitarno-epidemiczne, narażając się na nagłą transmisję zakażeń. Zdjęcia

Od 12 lutego dopuszczono funkcjonowanie hoteli i pensjonatów w ścisłym reżimie sanitarnym. Ośrodki mogą oferować jedynie połowę miejsc noclegowych. W Zakopanem już wcześniej obchodzono zakazy poprzez przyczepy kampingowe.

Zjednoczona Prawica dopuściła do pracy kina, teatry, filharmonie, baseny, a co najważniejsze, także stoki narciarskie. Część przedsiębiorstw, protestując przeciw obostrzeniom, wznowiło swoją działalność. Oznacza to, że Krupówki wraz z całym Zakopanem wracają do dawnej świetności

Zakopane. Turyści za nic mają obostrzenia

W mediach społecznościowych ukazało się nagranie, przedstawiających, co dzieje się na Krupówkach w Zakopanem. Na ujęciach możemy dostrzec kilkaset osób tańczących na środku ulicy. Zgromadzeni śpiewali i nagrywali relacje z zabawy.

Doszło do naruszenia odstępów społecznych. Nie wszyscy mieli zasłonięte usta i nos. Przypomnijmy, że za złamanie restrykcji policja może wymierzyć mandat w wysokości 500 złotych. Organy ścigania mogą jednak zawnioskować do Inspekcji Sanitarnej o wyznaczenie kary administracyjnej.

Wyżej wspomniana sankcja wiąże się z grzywną w wysokości od 10 do 30 tysięcy złotych. Restrykcje nie robią jednak na nikim wrażenia. Wszystko przez wzgląd na luki prawne w przepisach bezpieczeństwa. Wolności obywatelskie i prawo do prowadzenia działalności gospodarczej mogą zostać ograniczone jedynie w przypadku wdrożenia jednego z 3 stanów wyjątkowych. 

Prawo i Sprawiedliwość od początku pandemii nie zarządziło stanu nadzwyczajnego czy też stanu klęski żywiołowej. Jest to główna linia obrony przeciwników obostrzeń, która skłania wymiar sprawiedliwości do uchylania kar. 

Władze Zakopanego poinformowały nas o przykrych skutkach lockdownu. Miejscowość w znacznej mierze utrzymuje się z działalności turystycznej. Tymczasem wykonanie dochodów budżetu miasta będzie niższe o blisko 10% w stosunku do roku 2020.

Gmina straciła wpływy z podatku o nieruchomości (3 000 000 zł), czynszu z najmu i dzierżawy (500 000 zł), a także opłaty miejscowej (ok. 400 000 zł). Dane wskazują, że natłok turystów daje ostatnią szansę, nie tylko przedsiębiorcom, ale też samorządowcom, na podratowanie swoich budżetów. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • 13. emerytura. Dodatkowe środki trafią na konta seniorów już w kwietniu

  • TVP przegrało sprawę z prof. Mikołajem Spodarykiem. Musi wpłacić 10 tys. na WOŚP

  • Gorzki wpis Pauliny Młynarskiej o prywatnych mediach

Źródło: [WTV/Facebook/Dominik Grzesło]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >