wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zakonnica ułatwiała wykorzystywanie dzieci mężczyznom, w tym księżom. W czterech domach Sióstr z Nazaretu dochodziło do skrajnej przemocy i nadużyć

4 Lipca 2020

Autor tekstu:

Weronika Szatkowska

Udostępnij:

Zakonnica dopuszczała się bestialskich czynów wobec nieletnich, ale nie była jedyna. Historia o szkockich siostrach z Nazaretu wstrząsnęła całym światem. Jak ustalono w oficjalnym dochodzeniu, poniżano i znęcano się nad dziećmi, niekiedy wykorzysty

Szkocki sędzia prowadził dochodzenie w sprawie wykorzystywania małych dzieci w czterech domach katolickich - były to zakony w Aberdeen, Cardonald, Lasswade i Kilmarnock. Przez ponad 50 lat wychowankowie byli ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej oraz seksualnej.

Zakonnica zamiast kochać, krzywdziła. Gdzie miłosierdzie, o którym mówi Jezus Chrystus?

Przewodnicząca komisji, Lady Smith dotarła do dowodów z lat 1933-1984. Stwierdziła, że dzieci były pozbawiane godności ludzkiej, opieki i współczucia, które im się należały. Ujawniła, że zakon, któremu się przygląda propaguje kulturę opartą na bezprecedensowym posłuszeństwie, nietolerancji, przemocy i znęcaniu się.

„Domy w Nazarecie w Szkocji były dla wielu dzieci miejscem strachu, wrogości i zamieszania, miejscami, w których dzieci były fizycznie wykorzystywane i bezkarnie degradowane emocjonalnie” - mówiła przewodnicząca komisji podczas rozprawy. 

„Nastąpiło wykorzystywanie seksualne dzieci, które w niektórych przypadkach osiągnęły poziom najwyższej deprawacji. Dzieci potrzebujące życzliwej, ciepłej, kochającej opieki i wygody nie znalazły tego. Dzieci zostały pozbawione współczucia, godności, troski i wygody" - dodała.

Apelowano i próbowano podważyć zeznania ofiar, chcąć oskarżyć ich o pomówienia. Jednak przewodnicząca komisji wydała stanowczy sprzedciw wszelkim działaniom tego typu.

„Sugerowano, że wnioskodawcy mogli się zmówić, aby przedstawić fikcyjne relacje dotyczące czasu spędzonego pod opieką, podsycane niechęcią wobec rodzin i apetytem na odszkodowanie. Odrzucam wszystkie takie sugestie” - stwierdziła. 

Przygotowano 140-stronnicowy raport, który przedstawiał m.in.:

- seksualne wykorzystywanie chłopców i dziewczynek w czterech domach, które miały dać im opiekę. Zakonnica, która wykazała się wyjątkowym okrucieństwem, ułatwiała dostęp do dziewczynek mężczyznom, w tym księżom,

- dzieci systematycznie były okładane pasem, laską, kijami (również od miotły), metalowymi szczotkami do włosów i krucyfiksami,

- dzieci, które moczyły się w nocy w łóżka, były katowane i zmuszane do zimnych kąpieli

- dzieci były karmione wymiocinami, gdy wypluwały jedzenie.

Zakonnica, która podsuwała dzieci innym mężczyznom, również wykazywała się szczególnym okrucieństwem. Szkockie śledztwo ujawniło, że dzieci były krzywdzone przez dziesięciolecia. Siostry z Nazaretu ostatecznie wydały oficjane oświadczenie.

„Jak powiedzieliśmy wcześniej, przepraszamy z całego serca tych, którzy doświadczyli jakiejkolwiek formy złego traktowania. Chcemy oddać hołd odwadze tych, którzy przeżyli, którzy zeznawali podczas śledztwa. Po wysłuchaniu ich opowieści i przeczytaniu raportu wiemy, jak głęboko doświadczenia tych lat opieki wpłynęły na ich życie. Zdajemy sobie sprawę, że żadne przeprosiny nie są w stanie oddać sprawiedliwości ich dziecięcym doświadczeniom ani uleczyć tych trwałych wspomnień i bardzo nam przykro, że ich zawiedliśmy w tym czasie” - podaje The Guardian. 

Źródło: [The Guardian: Children were abused at homes run by nuns, Scottish inquiry finds, dostęp 04.07.20. - publikacja 30.05.19.]/p>

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >