wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pojawiło się nowe rozporządzenie. Rząd wprowadza ważny zakaz, obowiązuje już od dziś

11 Listopada 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Wydano kolejny zakaz dotyczący lotów do Polski. Zmiany zarządzone przez Radę Ministrów mogą uderzyć w branżę. Jej przedstawiciele krytykują nałożone obostrzenie, jednak rząd chce skutecznie ograniczyć podróże do kraju. Są równi

10 listopada wygaszono obowiązujący dotychczas zakaz ograniczający ruch lotniczy w Polsce. Od 11 listopada obowiązują nowe restrykcje, które zostaną zaktualizowane już 24 listopada. TVN24 przekazał, jakie państwa nie będą mogły wykonać kursu do kraju. Chodzi głównie o dość odległe miejsca, co w założeniu ma przyczynić się do ograniczenia transmisji wirusa.

Wydano zakaz lotów do Polski. Branża komentuje zmiany

Przyczyny wydania zakazu lotów do Polski podał przedstawiciel Zjednoczonej Prawicy. Polityk przypomniał o obowiązujących ustaleniach, nakazujących wdrażanie nowych zasad sanitarno-epidemiologicznych. - Przyjmujemy te dane, które podaje Europejskie Centrum Zapobiegania Chorobom Zakaźnym, żeby powstała taka jednolita metodologia, która w równy sposób mierzy wszystkie kraje. Tak rekomendowała również Komisja Europejska. Główny wskaźnik nowych zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni to średnia na 100 tysięcy mieszkańców kraju - komentował zakaz dla TVN24 Marcin Horała.

- Lotnictwo jest branżą, która zaczęła działać normalnie 50 lat temu. Nigdy nie było kryzysu, który tak bardzo by tę branżę dotknął zarówno jeśli chodzi o finanse, jak i o przyszłość branży. Wszyscy zadajemy sobie pytania, czy wyjdziemy z tego kryzysu. To jest blisko 300 miliardów dolarów mniej przychodów już szacowanych na rok 2020, czyli połowa tego, co byłoby w "normalnym" roku. Jest to bardzo trudna sytuacja - informował o skutkach zakazu Sebastian Mikosz dla TVN24.

Wydany zakaz nie obejmie lotów realizowanych na potrzebę Sił Zbrojnych oraz organizatorów turystyki, którzy wynajęli samolot dzień przed wejście w życie zarządzenia. Co więcej, zakaz nie obowiązuje jeśli odpowiednią zgodę wyda prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prawo nie dotyczy również państw, "które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2".

- Polski rząd tak naprawdę po omacku, bo strategia jest ta sama, ucieka się do całkowitego zakazu lotów. Jest to strategia wyjątkowa na tle Europy. Niewiele państw decyduje się na taki krok. Jest to bardzo zaburzający i nie do końca skuteczny ruch. Obywatelowi z Hiszpanii nie uniemożliwia to powrotu, bo będzie mógł dokonać go np. przez Niemcy, więc ten zakaz lotów nie jest do końca skuteczny, jeżeli chodzi o powstrzymanie przylotów z dalekich państw - komentuje Dominik Sipiński dla TVN24.

Źródło: [TVN24]

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >