wtv.pl
Babcia Kasia

WTV

Wyrok ws. Babci Kasi i jej protestu. Została uniewinniona

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Babcia Kasia została uniewinniona. 21 kwietnia aktywistka została brutalnie zatrzymana przez funkcjonariuszy policji. Do zajścia doszło podczas protestu w obronie sędziego Igora Tuleyi. Sędzia sądu I instancji nie uznała, by doszło do znieważenia i narusz

Przedstawiony materiał dowodowy nie wykazał naruszenia lub znieważenia funkcjonariusza. Babcia Kasia wygrała w I instancji, jednak niewykluczone, że służby mundurowe przedłożą apelację. 

Babcia Kasia uniewinniona. Sąd zadecydował

Uzasadnienie sędzi relacjonowała aktywistka społeczna i jedna z koordynatorek kolektywu antyrepresyjnego Szpila - Marta Puczyńska. Sędzia miała nawiązać do wolności zgromadzeń, które są zagwarantowane w Konstytucji. Zachowanie protestujących określiła jako pokojowe, wyważone, zgodne z prawem.

"Rolą organów państwa jest zagwarantowanie możliwości przeprowadzenia protestu. Uznaje, że działania policji nie znajdują umocowania prawnego. Policja nie powinna legitymować w takich sytuacjach, oskarżona nie musiała się w takiej sprawie nawet wylegitymować- nie popełniła w tym czasie przestępstwa ani wykroczenia" - czytamy w publikacji działaczki. 

[POST BĘDZIE AKTUALIZOWANY]Przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia zazraz rozpocznie się rozprawa babci Kasi w...

Opublikowany przez Szpila Środa, 21 kwietnia 2021

Przedstawicielka wymiaru sprawiedliwości miała uznać działania policji za nieadekwatne, naruszające godność człowieka. "Nie znajduje to żadnego uzasadnienia, czynności powinno być przeprowadzone w sposób humanitarny. Sąd nie znajduje żadnego usprawiedliwianie dla takiego zachowania" - relacjonuje Puczyńska. 

Sędzia odniosła się do słowa "dureń", które Babcia Kasia rzuciła w kierunku jednego z policjantów. Przytoczono definicję, według której mowa o osobie, która działa w sposób bezrefleksyjny, co miało opisywać metody pracy służb. Zwrócono jednak uwagę na niekulturalny charakter wypowiedzi. "Jest to słowo obraźliwe, ale wypowiadane w takich okolicznościach nie przekroczyło normy" - przytacza członkini kolektywu Szpila. 

Babcia Kasia uniewinniona w I instancji.W uzasadnieniu sędzia punktuje policjantów, nawiązuje do wolności zgromadzeń...

Opublikowany przez Martę Puczyńską Wtorek, 27 kwietnia 2021

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieście prowadził posiedzenie w trybie przyśpieszonym, dopuszczającym natychmiastowe doprowadzenie oskarżonej przez sąd. Ostatecznie nie udało się wydać wyroku w ciągu 24 godzin od postawienia zarzutów. Podczas pierwszej rozprawy funkcjonariusze nie byli w stanie powiedzieć, czy Babcia Kasia kopała ich, czy jedynie wierzgała nogami. Na nagraniach nie było słychać zarzucanych wyzwisk

Mowa o słowach takich jak "psy", "sp*******ć""ty ch***", "psie", "k**y pisowskie".

Przypomnijmy, że podczas protestu w obronie Igora Tuleyi Babcia Kasia trzymała jeden z transparentów. Niespodziewanie podeszli do niej funkcjonariusze policji, prosząc o okazania dokumentu tożsamości. Społeczniczka odmówiła, w wyniku czego została złapana za ręce i nogi, a następnie zaniesiona do najbliższego radiowozu. W trakcie czynności kobieta zgubiła buty. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >