wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Spędził osiem lat w szpitalu psychiatrycznym. Leczyli go elektrowstrząsami. Sąd wydał wyrok w bulwersującej sprawie

27 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Krystian Mowel

Udostępnij:

Mężczyzna został zamknięty w szpitalu psychiatrycznym i spędził w nim 8 lat. Lekarze wróżyli, że nie ma szans, aby wyszedł z placówki. Sprawą na wniosek adwokata zajął się sąd.

62-letni pan Stanisław został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym na 8 lat. Wszystko przez to, że w hipermarkecie dopuścił się kradzieży kilku opakowań kawy. Teraz sąd przyznał mu odszkodowanie w wysokości 2 mln złotych.

Szpital psychiatryczny za kradzież kawy

Jak podaje Onet, pan Stanisław w 2008 roku został przyłapany na kradzieży siedmiu opakowań kawy w jednym z krakowskich hipermarketów. Wówczas sąd orzekł, że 54-latek cierpi na schizofrenię paranoidalną i ze względu na wcześniej popełnione podobne czyny (kilka drobnych kradzieży), zostanie zamknięty w szpitalu psychiatrycznym. Trafił do placówki w rybniku, gdzie poddano go terapii lekowej oraz elektrowstrząsowej. Według późniejszych ekspertyz udowodniono, że podanie leków nie miało żadnego uzasadnienia medycznego. Pomimo to, pan Stanisław przez wiele lat przebywał w placówce i mówiło się, iż nie ma szans, aby wyszedł ze szpitala psychiatrycznego. Lekarze uznali, iż musi pozostać w zamknięciu i separacji od innych ludzi.

Wyrok Sądu Najwyższego


Sprawą 62-latka zajął się adwokat z Krakowa, który w 2016 roku pomógł wyjść ze szpitala psychiatrycznego dwóm innym pacjentom, którzy podobnie jak pan Stanisław zostali niesłusznie zamknięci. Sąd Najwyższy podjął decyzję, że mężczyzna został niesłusznie pozbawiony wolności na wiele lat. Uznał też, że nie było żadnych podstaw do wydania najsurowszego wyroku wobec pana Stanisława.

Według informacji „Gazety Krakowskiej” adwokat mężczyzny ubiegał się dla swojego klienta o zadośćuczynienie w wysokości 11 mln złotych. Sąd w 2016 roku, gdy 62-latek opuszczał placówkę zgodził się na 200 tys. zł odszkodowania, co według jego pełnomocnika było kwotą zdecydowanie za niską. Sąd Apelacyjny w Krakowie przyznał mu odszkodowanie wynosząc 2 mln złotych. Wyrok jest prawomocny.

Źródło: [„Gazeta Krakowska”, Onet]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >