wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Co z wyborami prezydenckimi? Padła propozycja nowego terminu, a czasu zostało niewiele

20 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Wybory prezydenckie 2020 nadal nie doczekały się oficjalnej decyzji rządu w sprawie formy głosowania. Dziś z nowym terminem wystąpiła opozycja. "Bezpieczne wybory to wybory 16 maja 2021 roku, w których, bez zagrożenia życia i zdrowia, każdy bę

– Proponujemy rozwiązanie kompromisowe. Ma ono jednak swoją granicę, którą jest polska konstytucja. Nie pozwolimy, by bieżący interes tej, czy innej partii spowodował zmiany ustawy zasadniczej – przekazał lider Platformy Obywatelskiej, cytowany przez Polsat News. – Bezpieczne wybory to część planu "Bezpieczna Polska". Jeżeli obniżymy temperaturę sporu politycznego, to będzie można, w sposób nieskrępowany, bez podziałów zająć tym, co jest najważniejsze, czyli bezpieczeństwem zdrowotnym i ekonomicznym Polaków – dodał.

Wybory prezydenckie 2020. PO rozważa internet

PO zaproponowało, by wybory odbyły się w maju przyszłego roku. Do 16 maja 2021 roku zorganizowaniem wyborów miałaby się zająć Państwowa Komisja Wyborcza. Borys Budka przekonuje, że jedyną formą bezpiecznego przeprowadzenia wyborów jest mieszany sposób głosowania. Wskazał, że miałyby się one odbyć zarówno w formie tradycyjnej, jak i korespondencyjnej, z zagwarantowaniem jednak, że głosowanie będzie "tajne, równe, powszechne i gwarantujące bezpieczeństwo", podaje polsatnews.pl.

Lider Platformy rozważa także poszerzenie formuły o możliwość głosowanie przez internet. Jako konieczność wskazano jednak zachowanie transparentności.

Budka zaznaczył, że aż 80 proc. obywateli nie popiera obecnie obowiązującego terminu oraz korespondencyjnych wyborów zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Co więcej, rzełożenie wyborów na przyszły rok miałoby zapewnić równość wszystkim kandydatom, dając im możliwość przeprowadzenia pełnej kampanii.

Zaproponowano również automatycznie wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w terminie 30 dni od ogłoszenia epidemii. Zdaniem Budki pozwoliłoby to na "ciągłość władzy przewidzianej konstytucją".

Źródło: polsatnews.pl / rp.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >