wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

CNN: Znamy wyniki wyborów w USA. Obywatele wybrali kolejnego prezydenta

7 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Z najświeższych informacji płynących ze Stanów Zjednoczonych wynika, że zwycięzcą wyborów prezydenckich został Joe Biden. Jak przekazała agencja AP oraz szereg innych, amerykańskich mediów, o sukcesie kandydata Demokratów przes

Do ogłoszonych wyników należy podchodzić z mocnym dystansem. Wyjątkowa forma wyborów w Stanach Zjednoczonych może oznaczać, że na oficjalne dane przyjdzie nam jeszcze poczekać, a Ameryka jeszcze długo potrzyma nas w niepewności. Co ciekawe, część mediów już od dwóch dni ogłasza, że Biden zdobył głosy elektorów z Arizony. Niektórzy wstrzymują się w tym poglądzie. O jego zwycięstwie ma jednak przesądzić wygrana w Pensylwanii.

Przypomnijmy, że do wygranej potrzebne jest zebranie 270 głosów elektorskich.

Joe Biden zwycięzcą wyborów w USA

Donald Trump zapowiedział już, że będzie starał się o ponowne przeliczenie głosów w tych stanach, gdzie różnica między kandydatami była bardzo niewielka. Możemy się więc spodziewać dalszych, ogromnych emocji. Warto też podkreślić, iż wszystkie głosy nadal nie zostały zliczone. W Pensylwanii różnica ma być jednak zbyt duża, aby doszło do zmiany lidera. 

Jak przekazało Associated Press, Biden miał zdobyć na ten moment 284 głosy elektorów. Nieco inne wyliczenia przedstawia NBC News, przypisując mu 273 głosy (bez Arizony, na którą przypada 11 głosów elektorskich).

Warto zaznaczyć, że Trump zwyciężył zarówno w kluczowej Florydzie, jak i w Ohio, gdzie w ostatnich dekadach zawsze wygrywał ostateczny triumfator wyścigu po Biały Dom. Biden przejął z kolei inny "swing state", czyli Minnesotę (mianem określany jest stan, w którym liczba demokratycznych i republikańskich wyborców jest na ogół mniej więcej taka sama).

Jak już wiemy, w obecnych wyborach może paść rekord frekwencji. Warto podkreślić, że do zebrania się kolegium elektorskiego zostało jeszcze kilka tygodni. W przypadku ewentualnego ponownego przeliczenia głosów lub zaobserwowania nieprawidłowości wyniki mogą ulec zmianom. Na ten moment, zdaniem mediów, Joe Biden ma już jednak otwartą drogę do Białego Domu i może nazywać się prezydentem-elektem.

Źródło: Associated Press

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zjednoczona Prawica

Polityka

Posłanka PiS krytykuje Ryszarda Terleckiego. Kolejny wewnętrzny konflikt w Zjednoczonej Prawicy?

Czytaj więcej >
Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >