wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

CNN: Znamy wyniki wyborów w USA. Obywatele wybrali kolejnego prezydenta

7 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Z najświeższych informacji płynących ze Stanów Zjednoczonych wynika, że zwycięzcą wyborów prezydenckich został Joe Biden. Jak przekazała agencja AP oraz szereg innych, amerykańskich mediów, o sukcesie kandydata Demokratów przes

Do ogłoszonych wyników należy podchodzić z mocnym dystansem. Wyjątkowa forma wyborów w Stanach Zjednoczonych może oznaczać, że na oficjalne dane przyjdzie nam jeszcze poczekać, a Ameryka jeszcze długo potrzyma nas w niepewności. Co ciekawe, część mediów już od dwóch dni ogłasza, że Biden zdobył głosy elektorów z Arizony. Niektórzy wstrzymują się w tym poglądzie. O jego zwycięstwie ma jednak przesądzić wygrana w Pensylwanii.

Przypomnijmy, że do wygranej potrzebne jest zebranie 270 głosów elektorskich.

Joe Biden zwycięzcą wyborów w USA

Donald Trump zapowiedział już, że będzie starał się o ponowne przeliczenie głosów w tych stanach, gdzie różnica między kandydatami była bardzo niewielka. Możemy się więc spodziewać dalszych, ogromnych emocji. Warto też podkreślić, iż wszystkie głosy nadal nie zostały zliczone. W Pensylwanii różnica ma być jednak zbyt duża, aby doszło do zmiany lidera. 

Jak przekazało Associated Press, Biden miał zdobyć na ten moment 284 głosy elektorów. Nieco inne wyliczenia przedstawia NBC News, przypisując mu 273 głosy (bez Arizony, na którą przypada 11 głosów elektorskich).

Warto zaznaczyć, że Trump zwyciężył zarówno w kluczowej Florydzie, jak i w Ohio, gdzie w ostatnich dekadach zawsze wygrywał ostateczny triumfator wyścigu po Biały Dom. Biden przejął z kolei inny "swing state", czyli Minnesotę (mianem określany jest stan, w którym liczba demokratycznych i republikańskich wyborców jest na ogół mniej więcej taka sama).

Jak już wiemy, w obecnych wyborach może paść rekord frekwencji. Warto podkreślić, że do zebrania się kolegium elektorskiego zostało jeszcze kilka tygodni. W przypadku ewentualnego ponownego przeliczenia głosów lub zaobserwowania nieprawidłowości wyniki mogą ulec zmianom. Na ten moment, zdaniem mediów, Joe Biden ma już jednak otwartą drogę do Białego Domu i może nazywać się prezydentem-elektem.

Źródło: Associated Press

Podobne artykuły

Andrzej Sośnierz opowiedział o wewnętrznych problemach w Prawie i Sprawiedliwości

Polityka

„Brzydziło mnie już to wszystko”. Były polityk klubu PiS nagle zdradza, co się kryje w partii

Czytaj więcej >
Tomasz Lis

Polityka

Nowa okładka "Newsweeka". Tomasz Lis zalany falą krytyki

Czytaj więcej >
Bartłomiej Sienkieiwcz w rozmowie z TVP

Polityka

Bartłomiej Sienkiewicz pokazał wymianę wiadomości z TVP

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Ujawniono szczegóły wewnętrznych rozmów. Duda miał krytykować Morawieckiego i Dworczyka

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Tajemnicze zniknięcie biskupa Edwarda Janiaka. Śledztwo "Gazety Wyborczej"

Czytaj więcej >