wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Surowe ograniczenia w czasie Wszystkich Świętych? Ministerstwo Zdrowia z fatalnymi informacjami

7 Października 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Wiele osób nie jest sobie w stanie wyobrazić, że na Wszystkich Świętych nie spotkają się z bliskimi na grobach rodzinnych. Tegoroczne Święta Wielkanocne były zupełnie inne niż to, do czego przywykliśmy, czy zatem czeka nas również odejście o

W sklepach pojawiły się już palety zniczy, zatem pewne jest, że święto Wszystkich Świętych jest już za pasem. Tradycją jest, że 1 listopada Polacy gromadzą się na cmentarzach i kultywują pamięć o zmarłych bliskich. Odprawiane są msze za spokój ich duszy, a po liturgii rodziny gromadzą się przy świątecznych obiadach. Niestety pandemia koronawirusa może i to święto zupełnie przemodelować. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wypowiedział się na temat obostrzeń w tym aspekcie.

Ryzyko zakażenia w czasie uroczystości Wszystkich Świętych jest naprawdę duże

Wszystkich Świętych to czas, gdy wszyscy masowo przemierzają kraj, by pojawić się w rodzinnych stronach i zapalić znicz na nagrobkach bliskim nam osób. Do tej pory jednym zmartwieniem była ilość wypadków w czasie odbywanych podróży, lecz tegoroczne święto zmarłych wiąże się z zagrożeniem, że w czasie masowych migracji i spotkań rodzinnych epidemia koronawirusa wkroczy w jeszcze bardziej niebezpieczny etap. Ilość odnotowywanych zakażeń dziennych wciąż rośnie i już teraz przekraczamy 2 tys. nowych przypadków, a ryzyko związane z kolejnymi sposobnościami do kontaktu z osobami zakażonymi SARS-CoV-2 w czasie Wszystkich Świętych wydaje się oczywiste. Od soboty wchodzą w życie nowe przepisy, a wiceminister zdrowia Waldemar Karska na antenie Polskiego Radia zdradził, że możliwe jest wydanie specjalnych zaleceń. W czasie konferencji Ministerstwa Zdrowia wątek ten został poruszony.

Obowiązek zakrywania ust i nosa w całej Polsce?

Wiele osób spekuluje, że w czasie Wszystkich Świętych Ministerstwo Zdrowia zdecyduje się na wprowadzenie specjalnych zaleceń, tak by, jak najbardziej zminimalizować ryzyko zakażenia się w czasie spotkań na grobach. Już teraz, od soboty 10.10 zarówno w strefach żółtych i czerwonych konieczne będzie zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wiceminister zdrowia przekazał ważne dla Polaków planujących podróże na Wszystkich Świętych.

- [] za miesiąc będzie 1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych, kiedy Polacy gremialnie przemieszczają się po całym kraju, odwiedzają groby swoich najbliższych. Być może trzeba będzie ten ruch przemieszczania ograniczyć, ale to jeszcze jest przed dnami. Musimy to na bieżąco analizować, w jaki sposób do tej kwestii podejść - mówił wiceminister z resortu zdrowia. W rządowych kuluarach trwają pilne konsultacje na temat tego, jaką należy przyjąć taktykę. Sporym echem odbiła się również wypowiedź Adama Niedzielskiego, który zwrócił uwagę, że przestrzeganie przepisów dotyczących zakrywania ust i nosa w czasie Wszystkich Świętych.

Minister Zdrowia porusza kwestię lekceważenia przez Polaków obowiązku zakrywania ust i nosa w kontekście zbliżających się Wszystkich Świętych

Adam Niedzielski wskazał, że 1 listopada, bez względu na to, gdzie znajduje się cmentarz używanie maseczek czy przyłbic jest obowiązkowe. Nie ma wpływu na to fakt, czy region znajduje się w żółtej, czerwonej, czy nawet zielonej strefie. 

- Myślę, że szczególnie w kontekście nadciągających świąt 1 listopada, będziemy zwracali szczególną uwagę z jednej strony na popularyzację tej informacji, ale z drugiej strony też na ten temat rozmawialiśmy z komendantem (głównym policji) i to będzie też przedmiotem zainteresowania policji - cytuje wypowiedź ministra Adama Niedzielskiego Radio Zet. 

Źródło: Radio Zet / Pikio.pl

Podobne artykuły

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >
Straż Miejska Miasta Krakowa - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kraków: straż miejska znalazła leżącego na trawniku nastolatka. Był nagi od pasa w dół

Czytaj więcej >