wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

PAP: Całe województwo może zostać zamknięte. Pilny komentarz władz

11 Maja 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Województwo śląskie od kilku dni zmaga się z kolejnymi ogniskami koronawirusa. Chorych jest już kilkaset górników. W wyniku zagrożenia epidemiologicznego pojawiły się doniesienia o zamknięciu Śląska przez władze. Jest komentarz wicemi

Od kilku dni jesteśmy świadkami poprawy sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju. Niestety, województwo śląskie stało się liderem pod względem wzrostu zachorowań. Sprawa jest o tyle poważna, że już powstają plany dotyczące wprowadzania licznych obostrzeń na zachodzie kraju. Tam powrót do normalności może zająć o wiele dłużej niż reszcie Polski. Poznaliśmy komentarz wiceministra resortu zdrowia w sprawie ewentualnego zamknięcia tej części naszego państwa.

Województwo Śląskie zanotowało ogromny wzrost zachorowań

Jak podaje Polska Agencja Prasowa wiceminister resortu zdrowia, Waldemar Kraśko zabrał głos w sprawie sytuacji epidemiologicznej na Śląsku. Nie ukrywa on, że powstało tam najwięcej ognisk koronawirusa. W całej sytuacji najgorzej usytuowani są górnicy. Kraśko poinformował PAP, że do środy pobrane zostanie 15 tysięcy wymazów od samych pracowników kopalni. Powstać ma również dziewiąte laboratorium poświęcone badaniom ludności Śląśka na COVID-19. 

– Być może pod koniec tygodnia będzie decyzja o ponownym testowaniu górników, abyśmy wiedzieli, czy ewentualnie w grupie obecnie osób ujemnych nie mamy nowych zakażeń, aby uniknąć nowej fali wielu zakażonych – zasygnalizował Kraska w romowie z PAP, zastrzegając, że 97-98 proc. zakażonych górników koronawirusa przechodzi bezobjawowo. 

Nie wykluczone, że w najbliższym czasie może dojść do odizolowania Śląska od reszty Polski. Informacji tych jednak nie potwierdzili przedstawiciele resortu zdrowia. Przypomnijmy, że działaniami epidemiologów kieruje sam Dyrektor Inspektoratu Sanitarno-Epidemiologicznego. Wspólnie z Łukaszem Szumowskim będą podejmowali decyzje na temat wdrażania ewentualnych restrykcji. Nie wykluczone, że tylko Śląsk może zostać objęty kolejnymi nakazami. 

– Zależy nam, aby jak najszybciej móc zidentyfikować wszystkie osoby, które są zarażone, mają wynik dodatni, aby zostały odizolowane albo w izolacji domowej, albo w izolatorium, a w przypadku osób z większymi objawami – w szpitalach. To ma na celu zapobieżenie transmisji poziomej wśród mieszkańców, ale również w sektorze wydobywczym, aby kopalnie mogły wrócić do normalnego funkcjonowania w jak najkrótszym czasie – skomentował dla PAP-u Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Źródło: [PAP]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >