województwo śląskie może zostać objęte osobnymi restrykcjami. Marek BAZAK/East NewsŹródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 11 Maja 2020

PAP: Całe województwo może zostać zamknięte. Pilny komentarz władz

Województwo śląskie od kilku dni zmaga się z kolejnymi ogniskami koronawirusa. Chorych jest już kilkaset górników. W wyniku zagrożenia epidemiologicznego pojawiły się doniesienia o zamknięciu Śląska przez władze. Jest komentarz wiceministra zdrowia.

Od kilku dni jesteśmy świadkami poprawy sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju. Niestety, województwo śląskie stało się liderem pod względem wzrostu zachorowań. Sprawa jest o tyle poważna, że już powstają plany dotyczące wprowadzania licznych obostrzeń na zachodzie kraju. Tam powrót do normalności może zająć o wiele dłużej niż reszcie Polski. Poznaliśmy komentarz wiceministra resortu zdrowia w sprawie ewentualnego zamknięcia tej części naszego państwa.

Zwycięstwo Dudy już nie takie pewne? Wyrasta mu poważny przeciwnik, są wyniki sondażuZwycięstwo Dudy już nie takie pewne? Wyrasta mu poważny przeciwnik, są wyniki sondażuCzytaj dalej

Województwo Śląskie zanotowało ogromny wzrost zachorowań

Jak podaje Polska Agencja Prasowa wiceminister resortu zdrowia, Waldemar Kraśko zabrał głos w sprawie sytuacji epidemiologicznej na Śląsku. Nie ukrywa on, że powstało tam najwięcej ognisk koronawirusa. W całej sytuacji najgorzej usytuowani są górnicy. Kraśko poinformował PAP, że do środy pobrane zostanie 15 tysięcy wymazów od samych pracowników kopalni. Powstać ma również dziewiąte laboratorium poświęcone badaniom ludności Śląśka na COVID-19. 

– Być może pod koniec tygodnia będzie decyzja o ponownym testowaniu górników, abyśmy wiedzieli, czy ewentualnie w grupie obecnie osób ujemnych nie mamy nowych zakażeń, aby uniknąć nowej fali wielu zakażonych – zasygnalizował Kraska w romowie z PAP, zastrzegając, że 97-98 proc. zakażonych górników koronawirusa przechodzi bezobjawowo. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Łukasz Szumowski w zaskakujących słowach: "Gdyby nie zakażenia koronawirusem na Śląsku, mielibyśmy już tendencję spadkową"
2. Nowy zakaz wchodzi 20 maja. Objętych ponad 100 tys. sklepów, dotknie 9 mln Polaków, dla połowy z nich będzie nieprzyjemną niespodzianką

Nie wykluczone, że w najbliższym czasie może dojść do odizolowania Śląska od reszty Polski. Informacji tych jednak nie potwierdzili przedstawiciele resortu zdrowia. Przypomnijmy, że działaniami epidemiologów kieruje sam Dyrektor Inspektoratu Sanitarno-Epidemiologicznego. Wspólnie z Łukaszem Szumowskim będą podejmowali decyzje na temat wdrażania ewentualnych restrykcji. Nie wykluczone, że tylko Śląsk może zostać objęty kolejnymi nakazami. 

– Zależy nam, aby jak najszybciej móc zidentyfikować wszystkie osoby, które są zarażone, mają wynik dodatni, aby zostały odizolowane albo w izolacji domowej, albo w izolatorium, a w przypadku osób z większymi objawami – w szpitalach. To ma na celu zapobieżenie transmisji poziomej wśród mieszkańców, ale również w sektorze wydobywczym, aby kopalnie mogły wrócić do normalnego funkcjonowania w jak najkrótszym czasie – skomentował dla PAP-u Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najnowsze wyniki badań dają zaskakujące wyniki. Tysiące Polaków już przeszło koronawirusa
  2. Jutro rząd zniesie kolejne obostrzenia. RMF FM podało jakie. Świetna wiadomość
  3. Jednak wyjedziemy na wakacje poza granice kraju? Wiceminister uchylił rąbka tajemnicy, ale jest haczyk
  4. Ratownicy przyjechali do leżącego na chodniku 55-latka. W karetce mogło dojść do tragedii, nagle wyjął nóż
  5. Premiera "Zabawy w chowanego" braci Sekielskich szybciej niż się wszyscy spodziewali. Jest data
  6. Polski podróżnik ma objawy koronawirusa. Jest w najbardziej zagrożonym terenie, wyjawił wszystkie szczegóły

Źródło: [PAP]