Włochy. (Zdjęcie ilustracyjne) EAST NEWSŹródło: (Zdjęcie ilustracyjne) EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 9 Maja 2020

Porozumienie rządu z episkopatem, Włosi wracają do kościołów. Ryzykowne?

Włochy. Przewodniczący krajowego episkopatu kardynał Gualtiero Bassetti poinformował, że począwszy od 18 maja zostanie w tym kraju wznowione odprawianie mszy świętych. Zwrócił również uwagę na fakt, że powrót wiernych do kościołów nastąpi 18 maja, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.

Otwarcie kościołów jest rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy włoskim rządem a Episkopatem. Nie oznacza to jednak całkowitego powrotu do normalności. Warunkiem koniecznym do uczestnictwa wiernych we mszy będzie zachowanie bardzo ostrego reżimu sanitarnego.

Matka 3,5-letniego Kacperka przerwała milczenie. Nie może znieść zarzutów, które słyszyMatka 3,5-letniego Kacperka przerwała milczenie. Nie może znieść zarzutów, które słyszyCzytaj dalej

Włochy. Do kościoła tylko w maseczce

Wszyscy wierni będą musieli podczas nabożeństwa nosić maseczki. Będzie również narzucony limit ilości wiernych obecnych w świątyni oraz obowiązek zachowania dystansu w trakcie mszy. Zostanie wprowadzony bezwzględny zakaz uczestnictwa dla osób z objawami przeziębienia takimi jak kaszel czy podwyższona temperatura.

- Ważne jest to, by dobrze wyznaczyć przestrzeń, która zazwyczaj jest bardzo duża, a poza tym uświadamiamy sobie, że jest też dużo przestrzeni, która jest niewykorzystana. Przy wymaganym dystansie ludzie się zmieszczą - mówił w wywiadzie dla Ansa, kardynał Gualtiero Bassetti, szef włoskiego episkopatu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kandydat na prezydenta obejrzał Wiadomości TVP i podjął natychmiastowe działania. Telewizja Polska będzie musiała przeprosić?
2. Resort rozwoju zabrał głos w sprawie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Już niedługo otwarcia

Nowe przepisy wejdą w życie 18 maja. Zdaniem kard. Bassettiego bardzo symboliczne jest zbiegnięcie się tego z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II - Myślałem o zbiegu okoliczności, jakim jest to, że można będzie powrócić do mszy 18 maja, w dniu, w którym papież Jan Paweł II skończyłby sto lat. Kto wie, może on także razem z innymi świętymi udzielił nam tej łaski - mówił - To był wielki papież, ale także wielki mistyk i może także dzięki niemu otrzymaliśmy tę łaskę - stwierdził.

W wyniku epidemii wirusa SARS-Cov-2 we Włoszech doszło do 217 185 zakażeń. Zmarło 30 201 osób. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sytuacja trudna do skomentowania. Szpital obciął pensje pielęgniarkom
  2. Sieć 5G wystartuje za kilkadziesiąt godzin. Obejmie duże miasta, co się zmieni?
  3. Niebezpieczne zwierzę grasuje po ulicach polskiego miasta. Maleńki piesek konał na rękach dziewczynki, drugi cudem uszedł z życiem
  4. Czy dziś obowiązuje cisza wyborcza? Wyjaśniamy, co grozi za jej złamanie w normalnych warunkach
  5. Filip Chajzer pokazał zdjęcie z dzieciństwa. Przywołał wspomnienia, które poruszą każdego, pamiętającego lata 90.
  6. Szumowski zniesie zakaz ws. wakacji? Zaskakująca wiadomość, wielu Polaków będzie szczęśliwych

Źródło: RMF FM