Porozumienie rządu z episkopatem, Włosi wracają do kościołów. Ryzykowne?
Otwarcie kościołów jest rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy włoskim rządem a Episkopatem. Nie oznacza to jednak całkowitego powrotu do normalności. Warunkiem koniecznym do uczestnictwa wiernych we mszy będzie zachowanie bardzo ostrego reżimu sanitarnego.
Włochy. Do kościoła tylko w maseczce
Wszyscy wierni będą musieli podczas nabożeństwa nosić maseczki. Będzie również narzucony limit ilości wiernych obecnych w świątyni oraz obowiązek zachowania dystansu w trakcie mszy. Zostanie wprowadzony bezwzględny zakaz uczestnictwa dla osób z objawami przeziębienia takimi jak kaszel czy podwyższona temperatura.
- Ważne jest to, by dobrze wyznaczyć przestrzeń, która zazwyczaj jest bardzo duża, a poza tym uświadamiamy sobie, że jest też dużo przestrzeni, która jest niewykorzystana. Przy wymaganym dystansie ludzie się zmieszczą - mówił w wywiadzie dla Ansa, kardynał Gualtiero Bassetti, szef włoskiego episkopatu.
Nowe przepisy wejdą w życie 18 maja. Zdaniem kard. Bassettiego bardzo symboliczne jest zbiegnięcie się tego z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II - Myślałem o zbiegu okoliczności, jakim jest to, że można będzie powrócić do mszy 18 maja, w dniu, w którym papież Jan Paweł II skończyłby sto lat. Kto wie, może on także razem z innymi świętymi udzielił nam tej łaski - mówił - To był wielki papież, ale także wielki mistyk i może także dzięki niemu otrzymaliśmy tę łaskę - stwierdził.
W wyniku epidemii wirusa SARS-Cov-2 we Włoszech doszło do 217 185 zakażeń. Zmarło 30 201 osób.
Źródło: RMF FM