wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rząd ogłasza nową epidemię. Wirus powrócił do DRK, nie żyją już 4 osoby

1 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Wirus Ebola wciąż stanowi poważne zagrożenie dla krajów Afryki Zachodniej. W wyniku trwającej od 2014 do 2016 roku epidemii w wyniku zakażenia zmarło co najmniej 11 tysięcy ludzi. Minister Zdrowia Demokratycznej Republiki Konga poinformował opinię

Cztery zgony na gorączkę krwotoczną wywoływaną przez wirus Ebola zanotowano w mieście Mbandaka. Władze wciąż starają się ustalić jak doszło przeniesienia wirusa na odległość aż 1000 km od pierwotnego ogniska epidemii na wschodzie kraju. Minister Zdrowia DKR poinformował, że w rejon natychmiast zostaną wysłane leki oraz szczepionki.

Wirus Ebola - co o nim wiemy?

Wirus Ebola został odkryty przez naukowców w 1976 podczas pierwszej epidemii w Zairze (dziś: Demokratyczna Republika Konga). Wywoływana przez wirusa gorączka krwotoczna cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością. W niektórych rejonach wynosi ona nawet 90%. Objawy choroby pojawiają się od dwóch dni do trzech tygodni od zakażenia wirusem, najczęściej okres inkubacji choroby wynosi od 8 do 10 dni. Choroba zaczyna się od gorączki (ponad 38,5 °C), bólu głowy, mięśni i gardła oraz znacznego osłabienia. W następnym etapie choroby występują wymioty, biegunka, wysypka, zaburzenia czynności nerek i wątroby, a w części przypadków krwawienia zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Uważa się, że naturalnym rezerwuarem zarazków są owocożerne nietoperze. Największą do tej pory epidemią tej choroby zarówno pod względem liczby zachorowań, jak i liczby przypadków śmiertelnych, była epidemia gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej, która pochłonęła ponad 11 tysięcy ofiar. 

W grudniu 2016 r. badanie wykazało, że szczepionka rVSV-ZEBOV ma 70-100% skuteczności przeciwko wirusowi Ebola, co czyni ją pierwszą potwierdzoną szczepionką przeciwko tej chorobie.

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >