Wirus Ebola. PATRICK MEINHARDT/AFP/East NewsŹródło: PATRICK MEINHARDT/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 1 Czerwca 2020

Rząd ogłasza nową epidemię. Wirus powrócił do DRK, nie żyją już 4 osoby

Wirus Ebola wciąż stanowi poważne zagrożenie dla krajów Afryki Zachodniej. W wyniku trwającej od 2014 do 2016 roku epidemii w wyniku zakażenia zmarło co najmniej 11 tysięcy ludzi. Minister Zdrowia Demokratycznej Republiki Konga poinformował opinię publiczną o wykryciu nowego ogniska zakażeń. Dotknięta została prowincja Prowincja Równikowa na północnym zachodzie kraju.

Cztery zgony na gorączkę krwotoczną wywoływaną przez wirus Ebola zanotowano w mieście Mbandaka. Władze wciąż starają się ustalić jak doszło przeniesienia wirusa na odległość aż 1000 km od pierwotnego ogniska epidemii na wschodzie kraju. Minister Zdrowia DKR poinformował, że w rejon natychmiast zostaną wysłane leki oraz szczepionki.

Tragiczne doniesienia obiegły media. Nie żyje b. poseł, przykre informacjeTragiczne doniesienia obiegły media. Nie żyje b. poseł, przykre informacjeCzytaj dalej

Wirus Ebola - co o nim wiemy?

Wirus Ebola został odkryty przez naukowców w 1976 podczas pierwszej epidemii w Zairze (dziś: Demokratyczna Republika Konga). Wywoływana przez wirusa gorączka krwotoczna cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością. W niektórych rejonach wynosi ona nawet 90%. Objawy choroby pojawiają się od dwóch dni do trzech tygodni od zakażenia wirusem, najczęściej okres inkubacji choroby wynosi od 8 do 10 dni. Choroba zaczyna się od gorączki (ponad 38,5 °C), bólu głowy, mięśni i gardła oraz znacznego osłabienia. W następnym etapie choroby występują wymioty, biegunka, wysypka, zaburzenia czynności nerek i wątroby, a w części przypadków krwawienia zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Pilny komunikat ministerstwa dla milionów rodziców i uczniów. Jest oficjalna odpowiedź na zadziwiający apel
2. Kontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grup

Uważa się, że naturalnym rezerwuarem zarazków są owocożerne nietoperze. Największą do tej pory epidemią tej choroby zarówno pod względem liczby zachorowań, jak i liczby przypadków śmiertelnych, była epidemia gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej, która pochłonęła ponad 11 tysięcy ofiar. 

W grudniu 2016 r. badanie wykazało, że szczepionka rVSV-ZEBOV ma 70-100% skuteczności przeciwko wirusowi Ebola, co czyni ją pierwszą potwierdzoną szczepionką przeciwko tej chorobie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Apel szefa Apple\'a: "Stwórzmy lepszy, bardziej sprawiedliwy świat"
  2. Znany polski piłkarz nie żyje. W niedzielę trafił do szpitala, miał tylko 46-lat
  3. Jolanta Kwaśniewska wg Polek i Polaków najlepszą pierwszą damą? Agata Duda może się niepokoić
  4. Dariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziś
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. Zdradzili, kiedy zniosą kolejny zakaz. Słowa szefa MSZ zaskakują

Źródło: Radio Zet