wtv.pl > Świat > Niepokojące ustalenia naukowców. Koronawirus nie zawsze atakuje sam
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:39

Niepokojące ustalenia naukowców. Koronawirus nie zawsze atakuje sam

wtv
WTV.pl

Odkrycie naukowców ze Stanford University Medical Center jest o tyle istotne, że wcześniej sądzono, iż inne infekcje wirusowe obniżają ryzyko równoczesnej obecności wirusa COVID-19, przekazuje RMF FM. Cytowany przez stację prof. Nigam Shah, współautor artykułu opublikowanego na platformie medium.com, w którym uczeni dowodzą swoich twierdzeń, powiedział: – W tej chwili, jeśli testy u pacjenta wykażą infekcję innym wirusem układu oddechowego, zakładamy, że nie ma on wirusa wywołującego COVID-19. Obserwowane przez nas przypadki równoczesnych infekcji wskazują na to, że to założenie błędne.

Wirus nie atakuje sam

Jak podaje RMF, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii, konieczne są szybkie i wiarygodne procedury testowania. Wiarygodność owych procedur jest zaś, między innymi, warunkowana zrozumieniem mechanizmu równoczesnych infekcji.

Prof. Ian Brown, szef zespołu naukowców, zauważa, że szpitale nie posiadają nieograniczonych pokładów testów. Jeśli zatem u pacjenta stwierdzono, chociażby, grypę bądź obecność wywołującego przeziębienie rinowirusa, które mogłaby tłumaczyć jego objawy, często rezygnuje się już z testów na obecność wirusa z Wuhan, a pacjenta wypuszcza do domu.

Jego zespół zanalizował 562 testów wykonanych pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2. U 127 osób wykryto innego wirusa, m.in. rinowirusa, adenowirusa, syncytialnego wirusa oddechowego bądź różne wirusy, które wywołują zapalenie płuc.

Z 49 osób, w przypadku których pozytywny okazał się także wynik na obecność SARS-CoV-2, 11 pacjentów, czyli około 22 proc. miało zakażenie innym wirusem. Choć testy wykonano na stosunkowo niewielkiej ilości przypadków, pokazują one, iż obecność chorób układu oddechowego nie oznacza, że ten sam pacjent nie jest zakażony COVID-19.

Źródło: RMF FM