wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Miliony Polek i Polaków dzisiaj zgrzeszy? Co Kościół mówi o mięsie i trunkach na wigilijnym stole?

24 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Wigilia Bożego Narodzenia – oprócz prezentów czy choinki – kojarzy nam się, rzecz jasna, ze stołem. Stół zaś zwykle przywodzi na myśl mięso i alkohol. Sprawdzamy, co na temat ich obecności na wigilijnej kolacji mów

Zacznijmy od mięsa. Według tradycjny na wigilijnym stole powinny się znaleźć dania postne. To właśnie z tego powodu 24 grudnia królują ryby, w tym legendarny już karp.

Co ciekawe, według kościelnych przepisów w wigilię nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (tzw. post jakościowy). Kościół zachęca jednak do zachowania wstrzemięźliwości właśnie ze względu na polską tradycję. Jak podaje Wprost, post jakościowy "obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem określonych świąt. Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. »Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego« – czytamy w Uchwale nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014".

Warto dodać, że złagodzenie przepisów dotyczących wigilijnego postu zostało wprowadzone na całym świecie w 1983 r, na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego, jak czytamy na stronie tygodnika. Całym, wyłaczając Polskę, gdzie decyzję tę przedłużano kolejne 20 lat, do 2003 r.

Wigilia a alkohol

Jeśli chodzi o alkohol, sprawa ma się podobnie, jak w przypadku potraw mięsnych. To nie przepisy kościelne, a tradycja zniechęca do spożywania tego dnia napojów procentowych. Mimo że w Kościół nie zabrania picia alkoholu w wigilię, zdecydowanie zachęca do absolutnej wstrzemięźliwości, tłumacząc, że jest to czas oczekiwania na Jezusa, który należy spędzić w skupieniu.

A zatem – picie alkoholu oraz spożywanie mięsa podczas kolacji wigilijnej nie jest grzechem. Podkreślmy to raz jeszcze: chodzi jedynie o polską tradycję.

Ci, którzy zdecydują się hołdować tradycji, swoją wstrzemięźliwość będą mogli zrekompensować sobie dnia następnego. W Boże Narodzenie nie obowiązują bowiem żadne – ani religijne, ani tradycyjne – zakazy zabraniające spożywania mięsa i alkoholu. Katolikom przypominamy jednak, że nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu jest według Kościoła jednym z siedmiu grzechów głównych.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >