Kolacja wigilijna. https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Rabbit_roast,_Christmas_dinner.JPGŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Rabbit_roast,_Christmas_dinner.JPG
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 24 Grudnia 2019

Miliony Polek i Polaków dzisiaj zgrzeszy? Co Kościół mówi o mięsie i trunkach na wigilijnym stole?

Wigilia Bożego Narodzenia – oprócz prezentów czy choinki – kojarzy nam się, rzecz jasna, ze stołem. Stół zaś zwykle przywodzi na myśl mięso i alkohol. Sprawdzamy, co na temat ich obecności na wigilijnej kolacji mówi Kościół, a co podsuwa tradycja.

Zacznijmy od mięsa. Według tradycjny na wigilijnym stole powinny się znaleźć dania postne. To właśnie z tego powodu 24 grudnia królują ryby, w tym legendarny już karp.

Co ciekawe, według kościelnych przepisów w wigilię nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (tzw. post jakościowy). Kościół zachęca jednak do zachowania wstrzemięźliwości właśnie ze względu na polską tradycję. Jak podaje Wprost, post jakościowy "obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem określonych świąt. Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. »Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego« – czytamy w Uchwale nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014".

Warto dodać, że złagodzenie przepisów dotyczących wigilijnego postu zostało wprowadzone na całym świecie w 1983 r, na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego, jak czytamy na stronie tygodnika. Całym, wyłaczając Polskę, gdzie decyzję tę przedłużano kolejne 20 lat, do 2003 r.

Uważajcie na siebie. IMGW wydało ostrzeżenie, dotyczące pogodyUważajcie na siebie. IMGW wydało ostrzeżenie, dotyczące pogodyCzytaj dalej

Wigilia a alkohol

Jeśli chodzi o alkohol, sprawa ma się podobnie, jak w przypadku potraw mięsnych. To nie przepisy kościelne, a tradycja zniechęca do spożywania tego dnia napojów procentowych. Mimo że w Kościół nie zabrania picia alkoholu w wigilię, zdecydowanie zachęca do absolutnej wstrzemięźliwości, tłumacząc, że jest to czas oczekiwania na Jezusa, który należy spędzić w skupieniu.

A zatem – picie alkoholu oraz spożywanie mięsa podczas kolacji wigilijnej nie jest grzechem. Podkreślmy to raz jeszcze: chodzi jedynie o polską tradycję.

Ci, którzy zdecydują się hołdować tradycji, swoją wstrzemięźliwość będą mogli zrekompensować sobie dnia następnego. W Boże Narodzenie nie obowiązują bowiem żadne – ani religijne, ani tradycyjne – zakazy zabraniające spożywania mięsa i alkoholu. Katolikom przypominamy jednak, że nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu jest według Kościoła jednym z siedmiu grzechów głównych.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Paweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadów

3. Bydlak skopał szczeniaka, wracając z wigilii firmowej. Nie przestawał do końca

4. Księża na otwartej wojnie z Wi-Fi. Powód? Kuriozalny

5. Patryk Vega przytulał się z Misiewiczem. Odlot reżysera

6. Ostatecznie przegrał walkę z chorobą. Rodzina przekazała smutne wieści, nie żyje Bogdan Bujak