wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Atak terrorystyczny w samym centrum Wiednia, ludzie musieli pozakrywać okna, nie mogą wyjść z domów. Terroryści zaatakowali chwilę przed lockdownem

3 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W poniedziałek około godziny 20 pojawiły się pierwsze wiadomości mówiące o tym, że Wiedeń stał się miejscem ataku terrorystycznego. Dziś rano minister spraw wewnętrznych potwierdził, iż przynajmniej jeden z napastników działał w imieniu Pańs

2 listopada 2020 roku zapisze się na kartach historii Wiednia oraz całej Austrii wyjątkowo krwawy sposób. Około 20 rozpoczął się atak terrorystyczny, na którego temat nie było zbyt wiele wiadomo. Od rana pojawiły się pierwsze oficjalne informacje przekazywane przez władze kraju.

Wiedeń: atak terrorystyczny w Austrii, są ofiary śmiertelne

Wczoraj na ulicy Seitenstettengasse w Wiedniu rozpoczął się krwawy atak terrorystyczny. Chociaż na początku nie potwierdzano tych wiadomości, to wydaje się, iż wybór żydowskiej dzielnicy, nieopodal synagogi, uważanej za centrum żydowskiej kultury, nie by przypadkowy. 

Wiadomo, że w Wiedniu do tej pory potwierdzono 5 ofiar śmiertelnych, takie wiadomości przekazał portal wien.orf.at. Cztery spośród pięciu zamordowanych osób są przypadkowymi przechodniami znajdującymi się wokół synagogi, jeden zmarły to napastnik, który rozpoczął strzelaninę. Niestety bilans ofiar może się jeszcze zwiększyć.

Informacje dotyczące ofiar, które odniosły obrażenia, są zdecydowanie bardziej krwawe. 17 osób zostało rannych, a kolejne 7 osób jest w stanie ciężkim. Nie jest wiadome, czy ich życie uda się uratować, a bilans ofiar śmiertelnych pozostanie na tym samym poziomie. Służby niezwłocznie zaczęły poszukiwania terrorysty, a na jaw wyszło, iż w Wiedniu było więcej uzbrojonych ludzi.

W stolicy Austrii Wiedniu tuż przed lockdownem doszło do ataku i obławy policyjnej

Zdarzenie było wyjątkowo niebezpieczne ze względu na sytuację w Wiedniu, oraz całej Austrii. Od dziś od północy lokale gastronomiczne zostały zamknięte na miesiąc, tak by ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirus. Wiedeńczycy masowo spędzali ostatni dzień w kawiarniach i barach, a strzały oraz realne zagrożenie życia sprawiło, że wiele osób zamkniętych zostało przez obsługę wewnątrz lokali, tak by uchronić ich przed strzelaniną. 

W kierunku barów i restauracji znajdujących się niedaleko synagogi według świadków oddano co najmniej sto strzałów. Sama świątynia w momencie ataku była pusta, a z relacji osoby mieszkającej niedaleko zdarzenia wyłania się obraz paniki, jaki ogarnął Wiedeń. 

- Policja jest wszędzie, trzeba było zasłonić okna. [...] Nie wolno otwierać obcym, bardzo się baliśmy - relacjonuje pani Paulina, która udzieliła nam komentarza. Mieszka ona nieopodal miejsca, gdzie doszło do ataku terrorystycznego. Niemal niezwłocznie podjęto decyzję o tym, że wtorek 3 listopada nie będzie dniem obowiązkowej nauki szkolnej. Również na niedalekich granicach zdecydowano się na konkretne kroki. Nie złapano jeszcze wszystkich terrorystów i ryzyko, iż zdecydują oni uciec z Wiednia oraz Austrii było realne.

Według ekspertów atak terrorystyczny w centrum Wiednia był dobrze zorganizowany i przemyślany

Do tej pory przekazano informacje, że schwytano kilku zamachowców, lecz nie podano konkretnej liczby. Wiadomo natomiast, że co najmniej jeden terrorysta jest na wolności i poszukują go specjalne jednostki policji oraz wojsko. Początkowe informacje o całkowitym zamknięciu granic z Czechami i Słowacją się nie potwierdziły — służby zdecydowały po prostu o wzmożeniu kontroli i zwiększeniu ich dokładności.

Policja zaapelowała, aby nie powielać i nie publikować w mediach społecznościowych żadnych nagrań z momentu ataku nieopodal wiedeńskiej synagogi. Niestety nie wszyscy zastosowali się do tego apelu. Wiadomo, że osoba, która oddała strzały pod świątynią ubrana była w białe dresy i podobnie, jak reszta zamachowców uzbrojony był w długą broń.

Źródło: Rzeczpospolita / Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >