wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Widzowie Wiadomości TVP mogą być poważnie zdezorientowani. Materiał przebił wszystko, co dotąd widzieliśmy?

22 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

"Wiadomości" TVP konsekwentnie unikają mówienia o konflikcie wewnątrz koalicji. Nieprzerwanie milczą również w sprawie Zbigniewa Ziobry, który już niedługo może stracić swe miejsce w rządzie. W najnowszym wydaniu głów

Konflikt w obozie rządzącym już wkrótce może doprowadzić do końca Zjednoczonej Prawicy, a coraz śmielej poczynający sobie Zbigniew Ziobro może zostać zmuszony do ustąpienia z funkcji ministra sprawiedliwości. Działania prokuratora generalnego, który po wyborach znacznie zintensyfikował swoje manewry, atakując m.in. premiera Mateusza Morawieckiego czy środowisko LGBT, doprowadziły do pęknięć w koalicji. Rozłam dokonał się jednak po odrzuceniu projektu bezkarności urzędników państwowych wobec decyzji podejmowanych w trakcie pandemii.

"Wiadomości" TVP milczą o Ziobrze

I choć to odrzucenie ustawy o tzw. bezkarności plus zdaje się kością niezgody między Ziobrą a Kaczyńskim, "Wiadomości" TVP nadal uparcie przekonują, że sprawa rozgrywa się o zwierzęta futerkowe, a zatem sprytnie wprowadzoną przez prezesa PiS "piątkę dla zwierząt". Według głównego pasma informacyjnego telewizji publicznej polityków poróżniła ustawa "futerkowa", której dotyczyć miała rzekomo wielogodzinna rozmowa między ministrem a szefem Prawa i Sprawiedliwości, do której doszło minionej nocy.

O spotkaniu liderów Zjednoczonej Prawicy "Wiadomości" wspomniały jednak jedynie przez sekundę, sprawnie przemilczając faktyczną skalę problemu. "Wyborcza" wskazuje, że narracja nadawcy konsekwentnie omija wzmianki o konflikcie i sugeruje, że to mniejszy z koalicjantów powinien ustąpić w sprawie trwającego "sporu". Wódz jest bowiem tylko jeden i bez wątpienia jest nim Jarosław Kaczyński.

"Czyżby trzeba było kogoś do tego przekonywać? Ziobrę? A może chodzi o oddawanie Kaczyńskiemu hołdu na głównej antenie TVP w najlepszym czasie antenowym? Prezes telewizji publicznej Jacek Kurski tak się stara?", pytają nie bez ironii dziennikarze "Wyborczej". Wspomnienie osoby prokuratora generalnego – po kilku dniach jego nieobecności w "Wiadomościach" – może jednak sugerować, że postawiono dać Ziobrze ostatnią szansę, by ten pozostał w rządzie, spełniając żądania prezesa. Czas pokaże, czy polityk, kórego żona i brat cieszą się lukratywnymi posadami w kontrolowanych przez państwo Link 4 i Pekao SA, ową szansę wykorzysta.

Źrodło: "Wiadomości" TVP / Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >