Wiadomości TVP. (screen) TVP 1/WiadomościŹródło: (screen) TVP 1/Wiadomości
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 11 Października 2020

Już nie tylko walka z TVN-em. Wiadomości TVP na wojnie z największym, polskim portalem, właśnie wyemitowano zdumiewający materiał

Jedna zasada, której podporządkowane są wszystkie telewizje kablowe sprawiła, że tradycyjnej wielkiej czwórce wyrósł konkurent w postaci WP Pilota. Na antenie Wiadomości TVP można było dziś zobaczyć, jak nieprzychylnie odnosi się TVP do nowego nadawcy, który zyskuje na popularności. Winna jest jednak nie tylko Wirtualna Polska, która za darmo przesyła sygnał do podstawowych kanałów Telewizji Polskiej, ale również Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Wszystko zaczęło się przez uchwalenie zasady must carry/must offer, które nakazuje wszystkim nadawcom, którzy zbierają publikę powyżej 100 tyś. osób nadawanie programów, które niegdyś były dostępne w wersji analogowej, czyli trzy kanały TVP. Polsat, TVN, TV Puls i TV4 - to jest część tzw. must carry. Must offer oznacza, że wskazani wcześniej nadawcy tych kanałów mają obowiązek udostępnić je za darmo, co od długiego czasu budzi kontrowersje.

Eksperci wydali ostrzeżenia drugiego stopnia, miejscami ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Prognoza pogody nie pozostawia złudzeńEksperci wydali ostrzeżenia drugiego stopnia, miejscami ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Prognoza pogody nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

Wiadomości TVP na wojnie z WP Pilot

W Wiadomościach TVP wyemitowanych 11 października możemy zobaczyć duży fragment poświęcony nadawcy związanym z Wirtualną Polską, czyli WP Pilotowi. Oferuje on szeroko dostępną gamę programów telewizyjnych za darmo (najpierw trzeba jednak obejrzeć reklamy) lub za drobną opłatą. Za płatne programy, które nie mieszczą się w zasadzie "must carry/must offer", trzeba zapłacić więcej, również dlatego, że nadawca ma podpisane umowy z niektórymi stacjami. Taki stan rzeczy nie podoba się wszystkim właścicielom programów objętych ustanowionej przez KRRiT zasadą.

Wiadomości przekazują, że WP Pilot jest platformą streamingową, która bardzo szkodzi TVP ze względu na korzystanie z nadawania ich kanałów na żywo. I o ile rzeczywiście, tak jak twierdzi Jacek Kurski, telewizja daje pełny dostęp do emitowanych programów, pojawiają się one z opóźnieniem i nie można z nich korzystać w czasie rzeczywistym, jeśli nie jest się posiadaczem odbiornika telewizyjnego. Wiadomości zaznaczają jednak, że sygnał jest darmowy i dostępny dla wszystkich Polaków, a WP Pilot, oferując im swoje usługi za opłatą w abonamencie premium ich okrada.

- No, teraz skończył mi się limit, muszę doładować, żeby oglądać dalej mecz - mówi rozmówca TVP, pokazujący stronę WP Pilot. Co jednak interesujące w tej kwestii - wcale nie musi tego robić, bo platforma oferuje możliwość darmowego oglądania przesyłu telewizyjnego, trzeba jednak "zapłacić frycowe" i obejrzeć reklamy, z których pieniądze idą na dalszy rozwój platformy - to właśnie w tym miejscu pojawia się haczyk.

Dodatkowe 200 zł dla tysięcy emerytów, klamka zapadła. Nie wszyscy są jednak na liścieDodatkowe 200 zł dla tysięcy emerytów, klamka zapadła. Nie wszyscy są jednak na liścieCzytaj dalej

- Telewizja Polska jest za jak największą dostępnością kontentu linearnego telewizji w mediach społecznościowych, na portalach internetowych, w platformach streamingowych, ale w sposób cywilizowany, to znaczy z pomiarem oglądalności tego, co udostępniamy innym, z wyceną ekwiwalentu reklamowego oraz z poszanowaniem praw autorskich - mówił Jacek Kurski, prezes TVP. 

To właśnie o dochód z reklam i oglądalność chodzi głównie stacjom sprzeciwiającym się działaniu takich platform jak WP Pilot. Streamowanie bez pomiaru oglądalności sprawia, że stacje te nie zarabiają w ogóle na reklamach, a właściwie nawet tracą, zarabia za to streamer, czyli w tym wypadku platforma Wirtualnej Polski. 

Nie tylko TVP ma problem z WP Pilotem

- Temat interpretacji zasady must carry, must offer jaką poprzednia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nam zgotowała to jest temat nie załatwiony. Bez przygotowania przepisów i rynku powoduje totalną nierówność na rynku - mówił w 2018 roku Maciej Maciejowski, członek zarządu grupy TVN. 

- Interpretacja mówiąca, że można sobie ukraść sygnał, który w stu procentach jest dostępny w telewizji naziemnej, satelitarnej, w VoD Telewizji Polskiej i udać, że to jest must carry, must offer jest oczywistym złodziejstwem - zgadzał się ze swoim przedmówcą Jacek Kurski. 

Problemy z WP Pilotem pojawiły się właściwie już w momencie powstania platformy, która korzystała z zasady must carry/must offer, a przy okazji uzyskała zgodę od KRRiT na takie działanie według interpretacji przepisów. Sprawa rozwiązała się ostatecznie w roku 2019, kiedy w podobnej sprawie orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości, dając zielone światło nadawcom takim, jak platforma Wirtualnej Polski.

- Interpretację KRRiT potwierdziło zarówno stanowisko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jak i wygrane sprawy w sądzie. Uważam, że w jakiś szczególny sposób nie jest potrzebna nowelizacja tego punktu ustawy. Stoimy na tym samym swoim stanowisku i jesteśmy konsekwentni - twierdził wtedy szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejczak. Sprawa wciąż jednak budzi wielkie emocje.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wywiad z Jarosławem Kaczyńskim sprzed 30 lat, wszystkich zastanawia jeden szczegół. Wiecie jaki?
2. Polacy znów masowo ruszą do Lidla. Sieć kusi pożądanymi przysmakami w atrakcyjnych cenach
3. Elżbieta Jaworowicz wcale nie jest taka jak w "Sprawie dla reportera"? Najbliżsi współpracownicy odpowiedzieli na oskarżenia wobec gwiazdy TVP

źródło: [Wiadomości TVP][wirtualnemedia.pl]

Widzowie programu „Pytanie na śniadanie” zdumieni. Ogromne zmiany, wreszcie prawda o prowadzącej wyszła na jawWidzowie programu „Pytanie na śniadanie” zdumieni. Ogromne zmiany, wreszcie prawda o prowadzącej wyszła na jawCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Banki prześcigają się w zachęcaniu. W ING, mBank czy Pekao już dawno nie było tak atrakcyjnie
  2. Małe szczeniaki cudem uszły z życiem. Pomogli policjanci, niezwykła akcja
  3. Niecodzienne nagranie z Agatą Dudą wywołało skrajne emocje. "Szkoda, że nie miała Pani świadomości"
  4. Ksiądz grzmiał u Tadeusza Rydzyka na antenie Radia Maryja, znów zaatakował LGBT. Padły oburzające oskarżenia
  5. ZUS wprowadzi bardzo ważne zmiany, są konieczne. Wiadomo, co będzie się działo z naszymi pieniędzmi i składkami
  6. Śmierć Polaków w Niemczech. Jeden z nich osierocił 4-letnią córeczkę. Młoda wdowa prosi o pomoc