wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wiadomości TVP ugięły się pod falą krytyki. Są przeprosiny za kuriozalną wpadkę

3 Listopada 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Wczorajsze wydanie "Wiadomości" TVP pokazało sfałszowany tweet Marty Lempart - został on napisany przez użytkownika o nicku Człowiek Bóbr, znanego internetowego oszusta, który często wcielał się w ważne postaci polskiej polityki.

To nie pierwszy raz, kiedy TVP przeprasza za podobną wpadkę.

"Wiadomości TVP" przepraszają Martę Lempart

We wczorajszym wydaniu wydaniu "Wiadomości" TVP na ekranie można było zobaczyć fałszywy wpis użytkownika Człowiek Bóbr, który podawał się za Martę Lempart. Na jego profilu już od kilku dni widniały prześmiewcze tweety, które miały za zadanie zmylić mniej uważnych użytkowników Twittera. Ten pokazany w dzienniku telewizyjnym wyglądał tak:

- "Oprócz tego zatankowany boeing 747 cargo i wolny pas startowy".

Wbrew podającym informację "Wiadomościom" nie napisała go jednak Marta Lempart, a właśnie znany ze swoich oszustw użytkownik Człowiek Bóbr. Przed jego zachowaniami już wielokrotnie ostrzegały platformy zajmujące się prostowaniem fake newsów, m. in DEMAGOG. Nieuważnemu dziennikarzowi tak kontrowersyjny tweet jednak bardzo się spodobał, a szkoda została już uczyniona.

Twitter "Wiadomości" TVP postanowił przeprosić za wczorajszy fragment wydania.

- "Wskutek niezamierzonego błędu edytorskiego z materiału <<Wiadomości>> wypadł komentarz <>poprzedzający satyryczny tweet użytkownika <<Człowiek Bóbr>> co mogło sugerować, że jego autorką jest Marta Lempart. Przepraszamy za nieporozumienie” - pisali dziennikarze Telewizji Polskiej.

Krzywda jednak już się stała i nie wiadomo, czy główna przedstawicielka Strajku Kobiet tak łatwo odpuści.

Problemy z fake newsami

Fake newsy są zmorą współczesnych mediów - nieprawdziwe informacje powielane specjalnie lub przez niewiedzę nie są zbyt często prostowane. To sprawia, że wielu odbiorców jest wprowadzanych w błąd i nie ma pełnego oglądu sytuacji lub zostaje on zafałszowany. 

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kto jest głównym widzem "Wiadomości" TVP? Przede wszystkim są to osoby powyżej 40 roku życia - im młodsza osoba, tym mniej korzysta z telewizji, a więcej z innych mediów, szczególnie internetowych, a im starsza - tym mniej przesiaduje w Internecie. W związku z tym opublikowane na Twitterze przeprosiny raczej nie trafią do większej części widzów "Wiadomości", którzy pozostaną w błędzie. 

Nie wiadomo, czy Marta Lempart nie odniesie nie do sprawy i nie spróbuje wejść na drogę prawną. Jak na razie Strajk Kobiet nie zapowiedział żadnych działań w tym kierunku.

Bardzo ważnym jest sprawdzanie dostarczonych nam informacji - jeśli jest to możliwe, starajmy się szukać więcej niż jednego źródła dotyczącego danej sprawy - to może pomóc w weryfikowaniu wiadomości przekazywanych przez media, a także lepiej zorientować nam się w rzeczywistej sytuacji.

źródło: [dorzeczy.pl]

Tagi:

Wiadomości TVP

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

TV

Czy Donald Tusk jest gorliwym katolikiem? Pracownicy "Wiadomości" TVP zrobili o tym materiał

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

TV

Krzysztof Skórzyński zawieszony przez TVN24. Niespodziewane konsekwencje afery mailowej

Czytaj więcej >

TV

"Fakty" TVN. Jasny komunikat dla widzów na zakończenie wydania

Czytaj więcej >

TV

Pokaz absurdalnych pasków w TVP Info. "Klęska" i "(d)efekt Tuska"

Czytaj więcej >

TV

Zdaniem dziennikarza TVP3 Opole wegetarianizm prowadzi do homoseksualizmu. Skandaliczny wpis obiega sieć

Czytaj więcej >
Tusk w TVP Info

TV

TVP komentowało wystąpienie Donalda Tuska w Płońsku. Seria krytycznych pasków

Czytaj więcej >