wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rozpoczął się Strajk Kobiet, odpalono race, na ulicach stoi wojsko i policja. Dzieje się teraz, słychać krzyki - co się dzieje?

30 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Właśnie podano wiadomości. Rozpoczął się wielki Strajk Kobiet. Wydarzenie stanowi kulminację dotychczasowych akcji, jakie miały miejsce w całej Polsce. Protestujące nie mają zamiaru odpuścić. Domagają się pełnej liberalizacji prawa aborcyjnego.

Już 22 października, chwilę po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, Strajk Kobiet ogłosił przeprowadzenie licznych protestów. Z przedstawionych wiadomości wynika, że dziś cały gniew społeczny jest wyrażany na warszawskich ulicach. Organizatorki przedsięwzięcia rozbiły przemarsz na trzy części. Demonstrujący zbierają się przy najbardziej ruchliwych miejscach w stolicy. Jedno ze zgromadzeń trwa pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Agnieszka Czerederecka, jedna z liderek Strajku Kobiet, zadeklarowała, że nie zejdą z ulic tak długo, aż Zjednoczona Prawica zrealizuje postulaty demonstrujących. Chodzi między innymi o unieważnienie wyroku TK, który według ruchu został wydany niezgodnie z prawem, wprowadzenie liberalizacji prawa aborcyjnego, edukacji seksualnej oraz powszechnie dostępnej antykoncepcji awaryjnej. Strajk Kobiet w wiadomości do mediów zaznaczył, że nie zamierza odpuścić. Feministki oznajmiły, że wojsko ani policja nie robią na nich wrażenia. 

Podano wiadomości. Trwa Strajk Kobiet. Tłumy ludzi na ulicach Warszawy.

Zgromadzeni wznoszą okrzyki odnoszące się do solidarności społecznej. Nie brakuje też słynnych już przekleństw i wulgaryzmów. Przypomnijmy, że zgodnie z orzeczeniem TK z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży należy wykreślić przesłankę, która zezwala na aborcję w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu.

W okolicach Sejmu doszło do odpalenia pierwszych rac. Całe zdarzenie obserwują funkcjonariusze policji, jednak nie użyto jeszcze środków przymusu bezpośredniego. Nie mamy jeszcze do czynienia z pierwszymi zatrzymaniami. 

"Rząd na bruk, bruk na rząd", "Solidarność naszą bronią", "Wy****lać" to zaledwie część wiadomości kierowanych do Mateusza Morawieckiego na Alejach Ujazdowskich. Strajk Kobiet apeluje do premiera o wycofanie się z pomysłów zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Działaczki domagają się jasnego sprzeciwu pary prezydenckiej. 

Strajk Kobiet dziś o godzinie 10 rano przekazał najważniejsze wiadomości w sprawie trwającego protestu. Padł ważny apel, by zasłaniać usta oraz nos oraz używać żeli antybakteryjnych oraz innych środków dezynfekujących. Feministki oskarżają Zjednoczoną Prawicę o zniszczenie systemu prawnego oraz naruszenie praw człowieka.

Organizatorki przedsięwzięcia wskazują wprost, że znajdują się na wojnie z fundamentalistami religijnymi. Strajk Kobiet właśnie przekazał wiadomości, z których wynika, że wśród protestujących znajdują się prowokatorzy. Zaapelowano, by nie atakować funkcjonariuszy policji.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >