Złe wiadomości dla Jarosława Kaczyńskiego. Polacy głośno wyrazili swoje niezadowolenie.. Wikimedia Commons/Rafał ZambrzyckiŹródło: Wikimedia Commons/Rafał Zambrzycki
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 29 Listopada 2020

Czy Kaczyński powinien podać się do dymisji? Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Najnowszy sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej" nie niesie dobrych wiadomości dla Jarosława Kaczyńskiego. Oprócz niskiego wciąż poparcia PiS, kwestia dotyczy jego stanowiska i zadowolenia Polaków ze sprawowanej przez niego funkcji. Wyniki mogą zaskakiwać, badani byli bardzo zdecydowani.

Wcześniej dwie partie wyraziły wotum nieufności wobec Kaczyńskiego. Sytuacja jest dla niego coraz gorsza.

wtv.pl - portal informacyjny"Żona nie powinna odmówić mężowi". Nagranie eksperta Radio Maryja przekroczyło wszelkie graniceCzytaj dalej

Złe wiadomości dla prezesa PiS. Po najnowszym sondażu nie ma już złudzeń

20 listopada Koalicja Obywatelska i Lewica wyraziły wotum nieufności wobec Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku wicepremiera ds. bezpieczeństwa. Opozycja wini prezesa PiS m. in. za agresywne działania policji wobec uczestników marszów, a także podgrzewanie nastrojów z pomocą takich środków jak nagranie z 27 października, na którym namawia on do obrony kościołów.

Ponadto zwracają uwagę na sprawę pobitych podczas Marszu Niepodległości dziennikarzy oraz postrzelenie fotoreportera z "Tygodnika Solidarność". 

Najnowszy sondaż pokazuje, że nastroje w społeczeństwie są podobne. SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" wykonało badanie, w którym zadano pytanie: "czy Kaczyński powinien przestać pełnić funkcję wicepremiera?". 

Jarosław Kaczyński został oskarżony o romans z posłanką. Musiał przerwać milczenie na jej tematJarosław Kaczyński został oskarżony o romans z posłanką. Musiał przerwać milczenie na jej tematCzytaj dalej

64,9% uczestników badania sądzi, że powinien ustąpić. To pokazuje, że o ile nastroje wokół Prawa i Sprawiedliwości zaczynają się stabilizować, o tyle to, co dzieje się wokół prezesa partii wciąż jest niezwykle chwiejne. 

Spośród ankietowanych tylko 18,1% wstawiło się za Jarosławem Kaczyńskim, odpowiadając "nie". 17% respondentów nie miało zdania w tej sprawie.

- Ewentualną rezygnację Jarosława Kaczyńskiego z pełnienia funkcji w rządzie popiera prawie 70 proc. kobiet i 60 proc. mężczyzn. Pomysł ten pozytywnie ocenia ponad 70 proc, najmłodszych uczestników badania i 2/3 respondentów posiadających średnie wykształcenie - skomentował prezes zarządu agencji badawczej SW Research, Przemysław Wesołowski.

-  Częściej niż pozostali zaprzestanie pełnienia funkcji wicepremiera przez Jarosława Kaczyńskiego popierają osoby o dochodach nieprzekraczających 1000 zł (77 proc.) i mieszkańcy miast liczących od 100 tys. do 199 tys. osób (71 proc.) - dodał. 

Przemysław Czarnek już się nawet nie kryje. Przemysław Czarnek już się nawet nie kryje. "W Polsce nie ma miejsca dla takich nauczycieli"Czytaj dalej

W PiS wciąż nieciekawie, ale sytuacja się stabilizuje

Ostatni sondaż IBRiS dla Wirtualnej Polski sugeruje, że zmiany na razie nie widać - PiS uzyskał w nim 32,7%, a główna konkurentka partii rządzącej, KO - 22,4%. Polska 2050 Szymona Hołowni osiągnęła 12,6% głosów. Wszystkie trzy partie spadły w notowaniach.

Zyskały za to mniejsze - Lewica, Konfederacja i PSL. Należy jednak spojrzeć na to, że wszędzie spadki i wzrosty są niewielkie. Nie jest to dobra wiadomość dla żadnego z większych ugrupowań - jeszcze przed protestami poparcie dla PiS sięgało około 40%, w ich trakcie widoczny był znaczny spadek (czasem nawet poniżej 30%). 

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
3. Płaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkich
4. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

Najnowszy sondaż pokazuje jednak, że sytuacja powoli się stabilizuje i może to oznaczać, że jeśli PiS nie wywoła kolejnego skandalu, takie poparcie może utrzymać się nawet do następnych wyborów. Wiele zależy od nadchodzących miesięcy.

źródło: [onet.pl][Twitter/IBRiS_PL]

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Oficjalnie wydano już rozporządzenie. Nowe restrykcje na nadchodzące święta
  2. Najbardziej niezwykły domowy chleb na świecie. Potrzebujesz 1 osobliwego składnika, smakuje wybornie
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Nic, tylko zazdrościć. Doda pokazała zdjęcie inne niż pozostałe, wypoczywa bardzo daleko od Polski
  7. 5-letnie dziecko dokonało niewiarygodnego odkrycia. Archeolodzy nie mogą uwierzyć