wtv.pl
Złe wiadomości dla Jarosława Kaczyńskiego. Polacy głośno wyrazili swoje niezadowolenie.

Wikimedia Commons/Rafał Zambrzycki

Czy Kaczyński powinien podać się do dymisji? Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

29 Listopada 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Najnowszy sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej" nie niesie dobrych wiadomości dla Jarosława Kaczyńskiego. Oprócz niskiego wciąż poparcia PiS, kwestia dotyczy jego stanowiska i zadowolenia Polaków ze sprawowanej przez niego funkc

Wcześniej dwie partie wyraziły wotum nieufności wobec Kaczyńskiego. Sytuacja jest dla niego coraz gorsza.

Złe wiadomości dla prezesa PiS. Po najnowszym sondażu nie ma już złudzeń

20 listopada Koalicja Obywatelska i Lewica wyraziły wotum nieufności wobec Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku wicepremiera ds. bezpieczeństwa. Opozycja wini prezesa PiS m. in. za agresywne działania policji wobec uczestników marszów, a także podgrzewanie nastrojów z pomocą takich środków jak nagranie z 27 października, na którym namawia on do obrony kościołów.

Ponadto zwracają uwagę na sprawę pobitych podczas Marszu Niepodległości dziennikarzy oraz postrzelenie fotoreportera z "Tygodnika Solidarność". 

Najnowszy sondaż pokazuje, że nastroje w społeczeństwie są podobne. SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" wykonało badanie, w którym zadano pytanie: "czy Kaczyński powinien przestać pełnić funkcję wicepremiera?". 

64,9% uczestników badania sądzi, że powinien ustąpić. To pokazuje, że o ile nastroje wokół Prawa i Sprawiedliwości zaczynają się stabilizować, o tyle to, co dzieje się wokół prezesa partii wciąż jest niezwykle chwiejne. 

Spośród ankietowanych tylko 18,1% wstawiło się za Jarosławem Kaczyńskim, odpowiadając "nie". 17% respondentów nie miało zdania w tej sprawie.

- Ewentualną rezygnację Jarosława Kaczyńskiego z pełnienia funkcji w rządzie popiera prawie 70 proc. kobiet i 60 proc. mężczyzn. Pomysł ten pozytywnie ocenia ponad 70 proc, najmłodszych uczestników badania i 2/3 respondentów posiadających średnie wykształcenie - skomentował prezes zarządu agencji badawczej SW Research, Przemysław Wesołowski.

-  Częściej niż pozostali zaprzestanie pełnienia funkcji wicepremiera przez Jarosława Kaczyńskiego popierają osoby o dochodach nieprzekraczających 1000 zł (77 proc.) i mieszkańcy miast liczących od 100 tys. do 199 tys. osób (71 proc.) - dodał. 

W PiS wciąż nieciekawie, ale sytuacja się stabilizuje

Ostatni sondaż IBRiS dla Wirtualnej Polski sugeruje, że zmiany na razie nie widać - PiS uzyskał w nim 32,7%, a główna konkurentka partii rządzącej, KO - 22,4%. Polska 2050 Szymona Hołowni osiągnęła 12,6% głosów. Wszystkie trzy partie spadły w notowaniach.

Zyskały za to mniejsze - Lewica, Konfederacja i PSL. Należy jednak spojrzeć na to, że wszędzie spadki i wzrosty są niewielkie. Nie jest to dobra wiadomość dla żadnego z większych ugrupowań - jeszcze przed protestami poparcie dla PiS sięgało około 40%, w ich trakcie widoczny był znaczny spadek (czasem nawet poniżej 30%). 

Najnowszy sondaż pokazuje jednak, że sytuacja powoli się stabilizuje i może to oznaczać, że jeśli PiS nie wywoła kolejnego skandalu, takie poparcie może utrzymać się nawet do następnych wyborów. Wiele zależy od nadchodzących miesięcy.

źródło: [onet.pl][Twitter/IBRiS_PL]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >