wtv.pl
Wiadomości nowotwór

(zdj. Il. ) ; Wikimedia Commons/Panek

Sytuacja chorych na raka jest fatalna, coraz gorzej. "Pomożemy w umieraniu. I to jest dla nas - lekarzy - tragiczne"

28 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Wiadomości o nowotworach nie napawają optymizmem. Lekarze przekazali swoje prognozy na najbliższe miesiące. Powiedzieli, w jakiej sytuacji znajdują się osoby, u których zdiagnozowano raka. Przykre doniesienia z pewnością dają do myślenia.

Kryzys epidemiczny szczególnie uderzył w służbę zdrowia. Sytuacja w szpitalach, choć nie przypomina wydarzeń z Włoch czy Hiszpanii, wciąż pozostawia wiele do życzenia. Problemy dotyczące placówek powstawały na długo przed pandemią. W dobie wirusa jednak znacznie przybrały na sile. "Onet" w rozmowie ze specjalistami ujawnił, z czym w dzisiejszych czasach muszą walczyć chorzy na nowotwory. Okazuje się, że główny lęk nie dotyczy śmierci a zakażenia.

Wiadomości o nowotworach trafiły do sieci

"Onet" podaje, że w Polsce blisko milion osób zmaga się z nowotworami. Redakcja informuje, że około 180 tysięcy Polaków rocznie otrzymuje pozytywne wyniki badań na raka. W przeliczeniu na tygodnie, aż 3 tysiące osób w ciągu 7 dni otrzymuje przykrą wiadomość od lekarza. Dziś o wiele trudniej pomóc chorym przez wzgląd na ich strach przed pandemią. Wielu boi się zakażenia. Często doprowadza to do sytuacji, w której specjaliści nie są w stanie udzielić odpowiedniej pomocy.

Jedna z lekarek podaje dla "Onetu", że osoby z nowotworami proszą o pomoc, dopiero gdy ich stan staje się krytyczny. - Chorzy bardzo często mają diagnostykę spóźnioną o kilka miesięcy. Robimy wszystko, żeby pacjent nie cierpiał, nie czuł bólu, nie miał duszności, ale nie wygramy walki ze śmiercią - opowiada doktor Anna Prokop-Staszecka. - Pacjenci trafiają do nas w fatalnym stanie. Pomożemy w umieraniu, ale niestety już nie w odzyskaniu zdrowia - dodają specjaliści w rozmowie z "Onetem".

Wiadomości na temat nowotworów budzą niepokój. Nerwy i śmierć bliskich wywołuje skrajne reakcje u wielu rodzin. Medycy wskazują, że żałobnicy wielokrotnie wszczynają awantury oraz wygłaszają niepochlebne uwagi w kierunku lekarzy. - W pewnym momencie trwania pandemii rodzice ze strachu przed wirusem sami unikali szpitali i nie zgłaszali się na planowe wizyty z podopiecznymi - deklaruje prof. Jan Styczyński dla "Onetu". Eksperci boją się załamania systemu ochrony zdrowia wraz z rozwojem drugiej fali zachorowań.

Źródło: [Onet]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >