Wiadomości z kraju: Julia Przyłębska skomentowała protesty po orzeczeniu TK.. Wikimedia Commons/Stanisław Loba
Źródło: Wikimedia Commons/Stanisław Loba
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 27 Października 2020

Julia Przyłębska przerwała milczenie ws. wyroku TK. Oburzająca wypowiedź, wielu Polaków będzie wściekłych

Wiadomości płynące z kraju mówią o wypowiedzi Julii Przyłębskiej, zdaniem której ataki na TK są bezzasadne. "Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji nie jest wymierzone w kogokolwiek i nie powinno być wykorzystywane do wywoływania napięć społecznych", przekonuje prezes Trybunału.

Trwają protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającej przepisy aborcyjne. Przypomnijmy, że po wniosku części posłów Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji i PSL TK wydał wyrok, według którego aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu stoi w sprzeczności z polską konstytucją.

Nieoficjalnie: Nieoficjalnie: "Piątka dla zwierząt" była zasłoną dymną i mydleniem oczu? Okazuje się, że leży w "sejmowej zamrażarce", brak słówCzytaj dalej

Milczenie w sprawie orzeczenie Trybunału przerwała jego prezes Julia Przyłębska. Treść rozmowy z Polską Agencją Prasową przytacza internetowy serwis telewizji TVN24.

Wiadomości: Julia Przyłębska przerywa milczenie

– Trybunał Konstytucyjny orzekł wyłącznie w kwestii przesłanki eugenicznej uzasadniającej przerywanie ciąży. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego, między innymi gwałtu – wskazała prezes TK.

Przyłębska przekazała, że oskarżenia mówiące o pozbawieniu kobiet prawa wyboru w sytuacji, gdy ich życie i zdrowie będzie zagrożone, są bezzasadne.

Cytowana przez tvn24.pl prawniczka wskazała, że wyrok Trybunały nie zakazuje badań prenatalnych. – Przeciwnie – wskazuje, że Rzeczpospolita Polska, zgodnie z konstytucją, zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia i zdrowia, a jednym ze środków tej ochrony, w przypadku kobiet w ciąży, są badania prenatalne.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Samochód TVP prawie staranował protestujących w centrum Warszawy. Poseł wszystko nagrał, będzie donos na policję
2. Jutro ruszy główny strajk kobiet. Prawnicy mają kilka ostrzeżeń dla osób, które się na niego wybiorą
3. Czy protestującym wolno przeklinać? Kuriozalny spór przykrywa poważną sprawę (OPINIA)

Komentując trwające od czwartku manifestacje kobiet w całym kraju, Julia Przyłębska usiłowała przekonać, że decyzja TK "nie jest wymierzona w kogokolwiek i nie powinna być przez nikogo wykorzystywana do wywoływania napięć społecznych".

Julia Przyłębska: "Podziały wywoływane przez dezinformację"

Co ciekawe, zdaniem Przyłębskiej napięcia społeczne mają związek z wprowadzeniem ludzi w błąd. – Te podziały wywoływane są przez dezinformację, nieprawidłowe przedstawianie znaczenia wydanego wyroku i jego treści, nawoływanie do wychodzenia na ulicę, kiedy obowiązują ograniczenia w organizowaniu zgromadzeń służące właśnie ochronie życia i zdrowia – mówiła prezes Trybunału Konstytucyjnego.

W rozmowie z PAP-em prawniczka krytycznie odniosła się ponadto do "akceptowania agresji, brutalnego i wulgarnego języka, zachęcania do dewastowania mienia publicznego i miejsc kultu religijnego, bezczeszczenia miejsc pamięci, symboli polskiej kultury i zakłócania modlitwy". W opinii Przyłębskiej jest to "jawny gwałt na prawach, które chroni także konstytucja".

Oficjalny producent Muminków odpowiedział Kai Godek, że nie życzy sobie wykorzystywania do gry politycznej. Komentarz chwilę później usuniętoOficjalny producent Muminków odpowiedział Kai Godek, że nie życzy sobie wykorzystywania do gry politycznej. Komentarz chwilę później usuniętoCzytaj dalej

Zdaniem prezes Trybunału obywatele powinni zaakceptować wydany rzez niego wyrok. – Każdy, dla kogo dobro Rzeczypospolitej jest wartością, powinien dziś apelować o spokój społeczny, troskę o najsłabszych, poszanowanie prawa.

Cytowana przez tvn24.pl dodała, że "od naszej dzisiejszej postawy zależy nasza przyszłość". Pod ostatnią tezą wyjątkowo podpisujemy się w całej rozciągłości.

źródło: tvn24.pl / PAP

Właśnie sprawdza się najgorszy możliwy scenariusz dla wszystkich kobiet. Wyrok TK ws. aborcji jest już gotowy do publikacjiWłaśnie sprawdza się najgorszy możliwy scenariusz dla wszystkich kobiet. Wyrok TK ws. aborcji jest już gotowy do publikacjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już od soboty. Zaostrzone restrykcje dla Polaków. Za granicą skończyły się przelewki
  2. Strajki kobiet w całej Polsce. Mocne słowa byłego prezydenta
  3. Ekipa TVP zamieniła jej życie w piekło, dzieci były przerażone. Pani Dorota przerwała milczenie
  4. Warszawa. Ruszyła z mężczyzną na masce, nie zważając co będzie dalej. Robi się gorąco, dramatyczne sceny podczas przemarszu
  5. Trzech mężczyzn pchało VW Golfa na autostradzie. Zachowanie ich kolegi było kuriozalne - Wideo
  6. Trzech mężczyzn pchało VW Golfa na autostradzie. Zachowanie ich kolegi było kuriozalne - Wideo
  7. Gessler wyjawiła sekretny przepis na sałatkę z buraków. W jej rodzinie jest znany od lat