Wiadomości z kraju. W drugiej turze wyborów kandydatów dzieli 1 procent głosów.. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 26 Czerwca 2020

Różnica jest minimalna. Najnowszy sondaż prezydencki przed ciszą wyborczą

Wiadomości płynące z kraju, co naturalne, skupiają się obecnie na działaniach kandydatów na ostatniej prostej kampanii oraz sondażach prezydenckich. Te zgodnie pokazują, że 28 czerwca nie poznamy nowego prezydenta i konieczne będzie zorganizowanie drugiej tury. W tej Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudę dzieli zaledwie 1 proc. głosów.

Szczegóły sondażu przeprowadzonego przez pracownię IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" przytacza Wirtualna Polska. Z jednego z ostatnich badań przed rozpoczynającą się w sobotę ciszą wyborczą wynika, że niemal na pewno pierwszą turę wygra Andrzej Duda. Z wynikiem 41,1 proc. głosów kandydat Prawa i Sprawiedliwości z pewnością nie zostanie jednak prezydentem 28 czerwca.

Przepracowała w TVP 26 lat. Nie pozostawia suchej nitki na WiadomościachPrzepracowała w TVP 26 lat. Nie pozostawia suchej nitki na WiadomościachCzytaj dalej

Wiadomości z kraju. W wyborach zdecydują emocje

Na drugim miejscu ponownie uplasował się Rafał Trzaskowski, na którego wskazało 26,4 proc. respondentów. Trzecie miejsce na podium zajął Szymon Hołownia. Chęć zagłosowania na niezależnego kandydata wykazało 9,7 proc. ankietowanych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wiadomości TVP bez skrupułów zmanipulowały jej wypowiedź. Zadziwiające sceny na antenie, jest mocna odpowiedź
2. W ciągu 4 miesięcy 200 tysięcy polskich turystów dostanie pieniądze. Nie chodzi o bon

Badane IBRIS obrazuje jednak niewielkie przetasowanie wśród pozostałych kandydatów. Mocno stracił kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, osiągając 4,6 proc. poparcia. Przed politykiem znaleźli się zarówno Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL (5,4 proc. głosów), jak i kandydat Lewicy Robert Biedroń (4,9 proc.). "Rz" podaje, że frekwencja wyniosłaby 61 procent.

Sondaż potwierdza, że w ewentualnej drugiej turze według wszelkiego prawdopodobieństwa czeka nas pojedynek Rafała Trzaskowskiego z Andrzejem Dudą. Różnica między politykami jest jednak doprawdy minimalna. Z badania IBRIS wynika, że ubiegający się o reelekcję prezydent mógłby liczyć na 48,7 proc. Kandydat Platformy Obywatelskiej uzyskał zaś 47,7 proc. głosów respondentów.

Kluczowe będą zatem głosy osób niezdecydowanych. Cytowana przez WP politolog dr hab. Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że o wyniku drugiej tury wyborów prezydenckich zadecydują emocje wahających się obywateli. – Nie wiadomo, jakie będą: negatywne czy pozytywne. Te negatywne mobilizują do aktywności, a pozytywne – osłabiają ją – wskazała ekspertka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dobra zmiana dla wielu polskich kierowców. Uprzykrzający życie przepis będzie mniej doskwierał
  2. Wstrząsające nagranie momentu katastrofy autobusu. Widać jak spada z wiaduktu
  3. Skandaliczna manipulacja w TVP Info. Rafał Trzaskowski znów publicznie oczerniony, sytuacja, jakiej nie było
  4. Skandaliczne, znów zaostrzenie kar za aborcję? Kobiety mają dość i znów wyjdą na ulicę
  5. Druk kart wyborczych wykona prywatna firma, a nie państwowa. Zastanawiające i budzące wątpliwości kroki, o wszystkim poinformował Onet
  6. Bardzo ważne zarządzenie premiera. Wprowadzono II stopień alarmowy w kraju

Źródło: wp.pl