wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Różnica jest minimalna. Najnowszy sondaż prezydencki przed ciszą wyborczą

26 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Wiadomości płynące z kraju, co naturalne, skupiają się obecnie na działaniach kandydatów na ostatniej prostej kampanii oraz sondażach prezydenckich. Te zgodnie pokazują, że 28 czerwca nie poznamy nowego prezydenta i konieczne będzie zorganizowanie

Szczegóły sondażu przeprowadzonego przez pracownię IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" przytacza Wirtualna Polska. Z jednego z ostatnich badań przed rozpoczynającą się w sobotę ciszą wyborczą wynika, że niemal na pewno pierwszą turę wygra Andrzej Duda. Z wynikiem 41,1 proc. głosów kandydat Prawa i Sprawiedliwości z pewnością nie zostanie jednak prezydentem 28 czerwca.

Wiadomości z kraju. W wyborach zdecydują emocje

Na drugim miejscu ponownie uplasował się Rafał Trzaskowski, na którego wskazało 26,4 proc. respondentów. Trzecie miejsce na podium zajął Szymon Hołownia. Chęć zagłosowania na niezależnego kandydata wykazało 9,7 proc. ankietowanych.

Badane IBRIS obrazuje jednak niewielkie przetasowanie wśród pozostałych kandydatów. Mocno stracił kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, osiągając 4,6 proc. poparcia. Przed politykiem znaleźli się zarówno Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL (5,4 proc. głosów), jak i kandydat Lewicy Robert Biedroń (4,9 proc.). "Rz" podaje, że frekwencja wyniosłaby 61 procent.

Sondaż potwierdza, że w ewentualnej drugiej turze według wszelkiego prawdopodobieństwa czeka nas pojedynek Rafała Trzaskowskiego z Andrzejem Dudą. Różnica między politykami jest jednak doprawdy minimalna. Z badania IBRIS wynika, że ubiegający się o reelekcję prezydent mógłby liczyć na 48,7 proc. Kandydat Platformy Obywatelskiej uzyskał zaś 47,7 proc. głosów respondentów.

Kluczowe będą zatem głosy osób niezdecydowanych. Cytowana przez WP politolog dr hab. Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że o wyniku drugiej tury wyborów prezydenckich zadecydują emocje wahających się obywateli. – Nie wiadomo, jakie będą: negatywne czy pozytywne. Te negatywne mobilizują do aktywności, a pozytywne – osłabiają ją – wskazała ekspertka.

Źródło: wp.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >