Niesamowite wiadomości z podwarszawskiej Lesznowoli. Stanął tam krzyż, który ma chronić mieszkańców przed pandemią.. Wikimedia Commons/Wojciech BieńkowskiŹródło: Wikimedia Commons/Wojciech Bieńkowski
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 24 Listopada 2020

Obok Warszawy w małej miejscowości został postawiony krzyż, który ma odpędzić koronawirusa. "Błagamy o łaskę oddalenia zarazy"

Niesamowite wiadomości z Mazowsza. W październiku krzyż morowy postawił w ogrodzie kurii biskup płocki, a jeszcze latem zrobili to mieszkańcy podwarszawskiej Lesznowoli. Dębowa karawaka, której zadaniem jest odstraszenie chorób i nieszczęść od wiernych mieszkających w miasteczku, stanęła w jego centrum.

Nawet, jeśli krzyż nie przypomina typowej karawaki (ma jedną zamiast dwóch belek poprzecznych), to okazuje się, że nie był pierwszym postawionym na terenie Lesznowoli. 

Magdalena Ogórek znów szczuje na Strajk Kobiet? Karygodne: Magdalena Ogórek znów szczuje na Strajk Kobiet? Karygodne: "Idź zwracać na siebie uwagę gdzie indziej. Do pani Lempart np."Czytaj dalej

Wiadomości z podwarszawskiej Lesznowoli. Mieszkańcy postawili krzyż morowy

Latem tego roku mieszkańcy Lesznowoli, wsi w powiecie piaseczyńskim, postawili przy ul. Słonecznej w centrum miasteczka krzyż morowy, który miał odegnać od wsi koronawirusa. Takie krzyże wróciły znów do łask, kiedy biskup płocki, Piotr Libera, postawił podobny na terenie płockiej kurii. 

Jak się okazało, to nie pierwsza figura o takim przeznaczeniu, która stanęła w Lesznowoli. 

– Pierwszy krzyż dziękczynny umieszczono w tym miejscu w połowie XIX wieku. Miał chronić naszych przodków przed chorobami i nieszczęściami - powiedział jeden z mieszkańców, Krzysztof Lenart. 

- Dziś starych mieszkańców Lesznowoli pozostało niewielu, a nowi nie bardzo interesują się lokalną historią. A dla nas ten krzyż ma ogromne znaczenie, bo wpisuje się w tożsamość naszej miejscowości - mówiła Zofia Kacprowicz. 

- Mniej więcej w tym czasie w okolicy szalała epidemia cholery, zmarło mnóstwo osób, a Lesznowola niemal całkowicie się wyludniła - tłumaczył Lenart. 

Dramatyczne doniesienia o Bogumile Wander. Znajduje się w ośrodku, w którym nie może jej odwiedzić nawet własny mążDramatyczne doniesienia o Bogumile Wander. Znajduje się w ośrodku, w którym nie może jej odwiedzić nawet własny mążCzytaj dalej

Na tablicy pod krzyżem można przeczytać, że jest on odtworzeniem swojego poprzednika, który stanął w tym miejscu w 1850 roku, a także, że służy nie tylko pamięci osób, które zmarły w czasie epidemii cholery, a potem grypy hiszpanki, ale również ma upamiętniać Cud nad Wisłą z 1920 roku.

- "Obecnie błagamy o łaskę oddalenia zarazy" - napisano na tablicy. 

Krzyże morowe wracają do łask - nie tylko Lesznowola

Choć krzyż morowy z Lesznowoli stanął wcześniej i miał odtworzyć jedynie taki, który już niegdyś stał we wsi, tak ta forma bardzo rozpowszechniła się w wielu miastach i miasteczkach, m. in. za sprawą biskupa płockiego, Piotra Libery

W apelu, w którym nawoływał do przestrzegania reżimów sanitarnych, prosił również o to, by "nie ustawała modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej – Uzdrowienia Chorych oraz św. Rocha, patrona na czas zarazy, o uwolnienie świata od obecnej pandemii i jej skutków". 

Rossmann rozbija bank, przed sklepem ustawią się wielkie kolejki. Fenomenalna oferta na Black Friday, musicie się przygotowaćRossmann rozbija bank, przed sklepem ustawią się wielkie kolejki. Fenomenalna oferta na Black Friday, musicie się przygotowaćCzytaj dalej

- "Warto również rozważyć możliwość ustawienia krzyży morowych, przy których byłaby możliwość modlitwy do Zbawiciela świata o miłosierdzie i ocalenie" - można było przeczytać w wystosowanym przez niego w październiku apelu. 

Podobne krzyże stawiano wcześniej nie tylko w Lesznowoli, ale też w innych miejscowościach, np. w Chełmie

DZISIAJ GRZEJE:
1. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

źródło: [piasecznonews.pl][wtv.pl]

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Czteroletnia dziewczynka wypadła z okna. Wstała i poszła do piekarni prosić o pomoc
  2. Tylko Magda Gessler zna sekret idealnych placków ziemniaczanych. Raz ich skosztujesz - przepadniesz na zawsze
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Ferie 2021: wszystko już jasne. Gowin potwierdził wiadomość ws. sezonu zimowego
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"