wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Obok Warszawy w małej miejscowości został postawiony krzyż, który ma odpędzić koronawirusa. "Błagamy o łaskę oddalenia zarazy"

24 Listopada 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Niesamowite wiadomości z Mazowsza. W październiku krzyż morowy postawił w ogrodzie kurii biskup płocki, a jeszcze latem zrobili to mieszkańcy podwarszawskiej Lesznowoli. Dębowa karawaka, której zadaniem jest odstraszenie chorób i nieszczęść

Nawet, jeśli krzyż nie przypomina typowej karawaki (ma jedną zamiast dwóch belek poprzecznych), to okazuje się, że nie był pierwszym postawionym na terenie Lesznowoli. 

Wiadomości z podwarszawskiej Lesznowoli. Mieszkańcy postawili krzyż morowy

Latem tego roku mieszkańcy Lesznowoli, wsi w powiecie piaseczyńskim, postawili przy ul. Słonecznej w centrum miasteczka krzyż morowy, który miał odegnać od wsi koronawirusa. Takie krzyże wróciły znów do łask, kiedy biskup płocki, Piotr Libera, postawił podobny na terenie płockiej kurii. 

Jak się okazało, to nie pierwsza figura o takim przeznaczeniu, która stanęła w Lesznowoli. 

– Pierwszy krzyż dziękczynny umieszczono w tym miejscu w połowie XIX wieku. Miał chronić naszych przodków przed chorobami i nieszczęściami - powiedział jeden z mieszkańców, Krzysztof Lenart. 

- Dziś starych mieszkańców Lesznowoli pozostało niewielu, a nowi nie bardzo interesują się lokalną historią. A dla nas ten krzyż ma ogromne znaczenie, bo wpisuje się w tożsamość naszej miejscowości - mówiła Zofia Kacprowicz. 

- Mniej więcej w tym czasie w okolicy szalała epidemia cholery, zmarło mnóstwo osób, a Lesznowola niemal całkowicie się wyludniła - tłumaczył Lenart. 

Na tablicy pod krzyżem można przeczytać, że jest on odtworzeniem swojego poprzednika, który stanął w tym miejscu w 1850 roku, a także, że służy nie tylko pamięci osób, które zmarły w czasie epidemii cholery, a potem grypy hiszpanki, ale również ma upamiętniać Cud nad Wisłą z 1920 roku.

- "Obecnie błagamy o łaskę oddalenia zarazy" - napisano na tablicy. 

Krzyże morowe wracają do łask - nie tylko Lesznowola

Choć krzyż morowy z Lesznowoli stanął wcześniej i miał odtworzyć jedynie taki, który już niegdyś stał we wsi, tak ta forma bardzo rozpowszechniła się w wielu miastach i miasteczkach, m. in. za sprawą biskupa płockiego, Piotra Libery

W apelu, w którym nawoływał do przestrzegania reżimów sanitarnych, prosił również o to, by "nie ustawała modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej – Uzdrowienia Chorych oraz św. Rocha, patrona na czas zarazy, o uwolnienie świata od obecnej pandemii i jej skutków". 

- "Warto również rozważyć możliwość ustawienia krzyży morowych, przy których byłaby możliwość modlitwy do Zbawiciela świata o miłosierdzie i ocalenie" - można było przeczytać w wystosowanym przez niego w październiku apelu. 

Podobne krzyże stawiano wcześniej nie tylko w Lesznowoli, ale też w innych miejscowościach, np. w Chełmie

źródło: [piasecznonews.pl][wtv.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >