Wiadomości. AGENCJA SE/East News
Źródło: AGENCJA SE/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 20 Listopada 2020

GIS wydał najnowsze wytyczne, zaktualizowano stare zasady. Rodzice powinni wiedzieć

Podano pilne wiadomości w sprawie zaktualizowania obostrzeń przeciwepidemicznych. Obejmą one żłobki, przedszkola oraz oddziały przedszkolne, funkcjonujące przy szkołach podstawowych. Warto się zainteresować i przygotować na właśnie wprowadzone zmiany.

Wszelkie instytucje opiekujące się dziećmi, które to nie trafiły jeszcze do szkoły podstawowej, zostały objęte kolejnymi zasadami bezpieczeństwa. Główny Inspektorat Sanitarny podał oficjalne wiadomości. Zaleca się między innymi przyporządkowanie grupy dzieci do jednego opiekuna, by ograniczyć kontakt między pociechami. Należy też wyznaczyć jedną, stałą przestrzeń dla podopiecznych.

Uwaga, lepiej wypłacić gotówkę teraz. Klienci PKO BP, Millenium, mBanku, Santandera i ING muszą szykować się na utrudnieniaUwaga, lepiej wypłacić gotówkę teraz. Klienci PKO BP, Millenium, mBanku, Santandera i ING muszą szykować się na utrudnieniaCzytaj dalej

Najnowsze wiadomości są szczególnie ważne dla rodziców

"Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt* od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2" - podaje w wiadomości Główny Inspektorat Sanitarny.

Inspektorat zaznacza, że do powierzchni nie powinno wliczać się kuchni, miejsca na spożywanie posiłków lub pomieszczeń porządkowych, łazienek lub pokoi magazynowych.

B. pracownicy sieci Biedronka przegrali przed sądem, teraz muszą zapłacić gigantyczne pieniądze. Szczegóły zadziwiająB. pracownicy sieci Biedronka przegrali przed sądem, teraz muszą zapłacić gigantyczne pieniądze. Szczegóły zadziwiająCzytaj dalej

Opiekunowie zgodnie z wytycznymi muszą usunąć z sal przedmioty, których nie da się odpowiednio zdezynfekować lub uprać. Są to między innymi pluszowe zabawki. Czyszczeniu podlegać będą też skakanki oraz piłki do gry na świeżym powietrzu.

Kategorycznie zabrania się przynoszenia własnych przedmiotów. Zobowiązuje się pedagogów oraz wychowawców do wietrzenia pomieszczeń przynajmniej raz w ciągu jednej godziny. Ważny jest też dystans społeczny, jaki powinni utrzymywać opiekunowie. Wynosi on, standardowo, 1,5 metra.

Z wiadomości sanepidu wynika, że personel pracujący przy posiłkach nie powinien utrzymywać kontaktu z dziećmi oraz wychowawcami. Dystans społeczny zaś obowiązuję także rodziców, odbierających dzieci ze żłobków, czy przedszkoli.

"Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m" - podaje Główny Inspektorat Sanitarny w oficjalnej informacji, zaznaczając, że rygorystycznie należy przestrzegać obowiązku zasłaniania ust oraz nosa. Priorytetowa będzie również dezynfekcja rąk.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda bez słów całkowicie sprzeciwiła się mężowi? Symboliczne zdjęcia obiegają sieć
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Czy Tadeusz Rydzyk chce doprowadzić do upadku większości PiS? Pojawiła się zaskakująca opinia

Podczas adaptacji rodzic może przebywać na terenie placówki, jednak zgodę musi wyrazić dyrektor danego oddziału. Na miejscu można pozostawić jedynie dziecko zdrowe, nieprzejawiające objawów choroby. Identyczna zasada dotyczy każdego, kto odbiera malucha.

Szczegółowe zalecenie dotyczą również spożywania posiłków. "Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60°C lub je wyparzać" - czytamy w wiadomości GIS-u.

Niezbędne będzie wyłączenie dystrybutorów wody i źródełek wody. Dzieci nie mogą być narażone na wdychanie oparów, jakie produkują środki do dezynfekcji.

Źródło: GIS

Wpadka w Wpadka w "Dzień Dobry TVN". Fatalne przejęzyczenie gospodyni programu, szybko musiała się poprawićCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  3. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  4. Kasia i Aleksandra wzięły ślub w Polsce, teraz wychowują małego chłopca. "Okazał się naprawdę cudownym maleństwem"
  5. Psy zaatakowały 11-latka, zadały mu bardzo dotkliwe rany. Dziecko trafiło do szpitala
  6. Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczeć
  7. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  8. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"