wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

GIS wydał najnowsze wytyczne, zaktualizowano stare zasady. Rodzice powinni wiedzieć

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Podano pilne wiadomości w sprawie zaktualizowania obostrzeń przeciwepidemicznych. Obejmą one żłobki, przedszkola oraz oddziały przedszkolne, funkcjonujące przy szkołach podstawowych. Warto się zainteresować i przygotować na właśnie wprowadzone zmiany.

Wszelkie instytucje opiekujące się dziećmi, które to nie trafiły jeszcze do szkoły podstawowej, zostały objęte kolejnymi zasadami bezpieczeństwa. Główny Inspektorat Sanitarny podał oficjalne wiadomości. Zaleca się między innymi przyporządkowanie grupy dzieci do jednego opiekuna, by ograniczyć kontakt między pociechami. Należy też wyznaczyć jedną, stałą przestrzeń dla podopiecznych.

Najnowsze wiadomości są szczególnie ważne dla rodziców

"Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt* od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2" - podaje w wiadomości Główny Inspektorat Sanitarny. 

Inspektorat zaznacza, że do powierzchni nie powinno wliczać się kuchni, miejsca na spożywanie posiłków lub pomieszczeń porządkowych, łazienek lub pokoi magazynowych. 

Opiekunowie zgodnie z wytycznymi muszą usunąć z sal przedmioty, których nie da się odpowiednio zdezynfekować lub uprać. Są to między innymi pluszowe zabawki. Czyszczeniu podlegać będą też skakanki oraz piłki do gry na świeżym powietrzu. 

Kategorycznie zabrania się przynoszenia własnych przedmiotów. Zobowiązuje się pedagogów oraz wychowawców do wietrzenia pomieszczeń przynajmniej raz w ciągu jednej godziny. Ważny jest też dystans społeczny, jaki powinni utrzymywać opiekunowie. Wynosi on, standardowo, 1,5 metra. 

Z wiadomości sanepidu wynika, że personel pracujący przy posiłkach nie powinien utrzymywać kontaktu z dziećmi oraz wychowawcami. Dystans społeczny zaś obowiązuję także rodziców, odbierających dzieci ze żłobków, czy przedszkoli. 

"Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m" - podaje Główny Inspektorat Sanitarny w oficjalnej informacji, zaznaczając, że rygorystycznie należy przestrzegać obowiązku zasłaniania ust oraz nosa. Priorytetowa będzie również dezynfekcja rąk. 

Podczas adaptacji rodzic może przebywać na terenie placówki, jednak zgodę musi wyrazić dyrektor danego oddziału. Na miejscu można pozostawić jedynie dziecko zdrowe, nieprzejawiające objawów choroby. Identyczna zasada dotyczy każdego, kto odbiera malucha.  

Szczegółowe zalecenie dotyczą również spożywania posiłków. "Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60°C lub je wyparzać" - czytamy w wiadomości GIS-u. 

Niezbędne będzie wyłączenie dystrybutorów wody i źródełek wody. Dzieci nie mogą być narażone na wdychanie oparów, jakie produkują środki do dezynfekcji. 

Źródło: GIS

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >