Wiadomości. Marek BAZAK/East News
Źródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 20 Września 2020

Uwaga, wybierając się do lasu i parku możecie zauważyć dziwne, niebezpieczne przedmioty. Absolutnie ich nie podnoście i nie dotykajcie

Wiadomości, które przekazał Inspektorat, do serca powinna wziąć sobie każda osoba, planująca w najbliższym czasie spacer po lesie. Zwłaszcza, jeżeli udać się do niego zamierza z dziećmi, bądź zwierzętami. Malutkie, niepozorne przedmioty absolutnie nie powinny być przez nas dotykane, ani podnoszone.

Krakowski inspektorat weterynarii przekazał bardzo ważne wiadomości, dla wszystkich osób, planujących wycieczkę do lasu. W czwartek w województwie małopolskim rozpocznie się akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. 

Na teren lasów, parków, łąk, pól i innych terenów niezabudowanych, z samolotów zrzucane będą szczepionki. W pozostałych miejscach, odwiedzanych przez lisy, kostki zostaną podłożone manualnie. Inspektorat zabrania ich dotykania i podnoszenia.

Wiadomości o szczepieniu lisów. Jak długo potrwa akcja i jak wyglądają szczepionki?

Brązowe kostki mają charakterystyczny zapach zepsutej ryby, który lisy wyczuwają z dalekich odległości. Jeżeli człowiek dotknie szczepionki, stanie się ona bezużyteczna. Zwierzę może już do niej nie podejść.

3. Wyciekły okropne, prywatne wiadomości Jarosława Jakimowicza. Nie wytrzymał, odpowiedział bez hamulców

Co więcej, przynęta na zewnątrz kostek jest dla nas niebezpieczna. Po dotknięciu szczepionki powinniśmy natychmiastowo umyć ręce mydłem i skontaktować się z lekarzem. 

Akcja inspektoratu na terenie województwa małopolskiego potrwa do 2 października. Na 1 km kw. terenów zielonych trafi ok. 20 dawek. Przypadków wścieklizny wśród zwierząt w Polsce obserwuje się coraz mniej. W 2017 i 2018 był to jeden przypadek.