Wiadomości. Wikimedia Commons/Łukasz KarolewskiŹródło: Wikimedia Commons/Łukasz Karolewski
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 17 Kwietnia 2020

Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku wydało pilne oświadczenie. Nie ma żadnego zagrożenia radiacyjnego

Wiadomości dotyczące rejestrowania anomalii w promieniowaniu tła. Służba ochrony radiologicznej Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku podała bardzo ważne informacje, a wszystko przekazał rzecznik.

- Służby ochrony radiologicznej Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku nie rejestrują anomalii w promieniowaniu tła - mówił dr Marek Pawłowski rzecznik Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Szumowski zagłosował przeciw testom dla wszystkich medyków. Teraz ujawniono jego tłumaczeniaSzumowski zagłosował przeciw testom dla wszystkich medyków. Teraz ujawniono jego tłumaczeniaCzytaj dalej

Wiadomości o rejestrowaniu anomalii 

"W związku z rozpowszechnianymi w ostatnich godzinach nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zagrożeniu radiacyjnym wykrytym lub spowodowanym w Świerku, informuję, że Narodowe Centrum Badań Jądrowych pracuje normalnie, biorąc pod uwagę warunki epidemiologiczne. W instytucie nie występują i nie miały miejsca żadne zdarzenia nietypowe czy problemy techniczne, które mogłoby budzić niepokój" - opisuje komunikat.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Biedronkę dziś w nocy czeka oblężenie. Właśnie ogłoszono ofertę, jakiej jeszcze nie było
2. Czy po 20 kwietnia wejdziemy na cmentarze? Jest odpowiedź ministerstwa w tej sprawie

Dr Pawłowski informuje: "służby ochrony radiologicznej nie rejestrują też żadnych odczytów wskazujących na anomalie w poziomie promieniowania tła".

"Co do zgłaszanych podejrzeń, że ktoś z pracowników NCBJ kanałami prywatnymi rozpowszechnia wspomniane nieprawdziwe informacje, to możemy jedynie wyrazić głębokie przekonanie, że nic takiego nie miało miejsca, a wszyscy nasi pracownicy postępują odpowiedzialnie" - dodaje dr Marek Pawłowski. 

Nie ma powodów do obaw? Rzecznik NCBJ zakończył swoją wypowiedź słowami, że "właściwą instytucją do udzielania informacji o sytuacji radiacyjnej w Polsce i poza granicami jest Państwowa Agencja Atomistyki, która nie donosi o żadnym zagrożeniu dla terenu naszego kraju".

Fake newsa zdementował na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. W mediach powielane są od jakiegoś czasu fałszywe informacje na ten temat. Praca reaktora nie została zaburzona i żadne zdarzenia nie są w stanie na to wpłynąć.

wiadomości

ZOBACZ TAKŻE: