wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

71-latka umierała pod dworcem, nikt nie pomógł. Dramatyczne wiadomości, ludzie bali się podejść

6 Listopada 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

W Tarnowskich Górach 71-letnia kobieta zmarła po tym, jak pod tamtejszym dworcem straciła przytomność i nikt jej nie pomógł. Jak się okazało, przechodnie nie zrobili tego ze strachu przed koronawirusem. Doniesienia okazują się naprawdę tragi

W takich sytuacjach warto nie być obojętnym - podobny wypadek może spotkać każdego z nas. 

Przykre wiadomości z Tarnowskich Gór

Do tragicznego zdarzenia doszło 5 listopada około godziny 17:00 pod tarnowskim dworcem. 71-letnia kobieta straciła przytomność, zatrzymała się u niej również akcja serca. Przechodzący obok ludzie nie zareagowali, obserwując jedynie zdarzenie. Część z nich robiła zdjęcia. Reanimacji nie przeprowadził jednak nikt.

Na miejsce po pewnym czasie przyjechali ratownicy medyczni, na uratowanie kobiety było już za późno. 

- Przejeżdżałam tamtędy samochodem, gdy było już za późno. Dużo ludzi stało, wszyscy tylko się wpatrywali i robili zdjęcia. Usłyszeliśmy tylko rozmowę, że wcześniej było tam też kilka osób, ale nikt nie pomógł - pisała internautka w komentarzach pod informacją o śmierci kobiety na lokalnym serwisie informacyjnym tarnogorski.info.pl. 

- Jak słucham, że nikt jej nie pomógł, bo się bali COVID-19, to krew mnie zalewa. Nie trzeba robić usta usta, ale masaż serca niczym nie grozi, a mógł uratować - dodała inna internautka. 

Sprawą zajęła się już prokuratura, by wykluczyć działania osób trzecich.

- Prokurator nie był na miejscu zdarzenia, na skutek okoliczności przekazanych mu przez dyżurnego policji zdecydował o wydaniu zwłok. Ustalenia wskazywały na to, że nie było działania osób trzecich - powiedziała prok. Anna Szymocha-Żak. Dodała, że nie potrafi powiedzieć, czy ktoś udzielił zmarłej pierwszej pomocy. 

Należy przypomnieć, że za nieudzielenie pomocy w momencie, w którym wymagało tego zdrowie lub życie poszkodowanego, grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Prawdopodobnie sprawę wyjaśni dochodzenie. 

Pierwsza pomoc - umiejętność, którą powinien posiadać każdy

Być może gdyby na miejscu zjawiła się osoba umiejąca wykonać czynności związane z pierwszą pomocą, starsza kobieta przeżyłaby. Należy pamiętać, że jeśli jesteśmy świadkami podobnego zdarzenia, warto zawiadomić od razu odpowiednie służby - najlepiej pod numerem 112 lub 999. Odpowiedni dyspozytor, prócz przyjęcia zgłoszenia, postara się też pomóc ustalić to, co dzieje się z daną osobą i, jeśli zajdzie taka potrzeba, krok po kroku poinstruuje, jak udzielić pierwszej pomocy.

W wypadku 71-letniej kobiety ustała akcja serca. Co warto pamiętać, do resuscytacji nie potrzeba już tzw. usta-usta, wymagany jest jedynie masaż serca, najlepiej rytmiczny i nieustający. 

Jak zareagować, kiedy będziemy musieli udzielić komuś pomocy? Zasady są bardzo proste, a jeśli się zestresujesz i nie będziesz ich pamiętał, zadzwoń pod 112 lub 999, powiadom, gdzie jesteś i w jakiej sytuacji się znalazłeś, poproś o pomoc przy udzielaniu pierwszej pomocy. 

Najpierw należy sprawdzić, czy okolica jest w pełni bezpieczna - czy nic nie zagraża ani nam, ani dodatkowo ratowanej osobie. W miarę możliwości nie ruszajmy jej z miejsca, póki nie dowiemy się, co mogło się stać. 

Potem należy sprawdzić, czy osoba jest przytomna, pytamy wtedy "czy wszystko w porządku?", możemy też delikatnie potrząsać ramieniem osoby. Jeśli się nie ocknie, oznacza to, że jest najpewniej nieprzytomna. Warto jeszcze przy tej okazji sprawdzić, czy oddycha - można to zrobić na kilka sposobów. Można przyłożyć przedmiot, który przyjmie na siebie parę - np. ekran telefonu albo lusterko i zobaczyć, czy się na nim osadza - należy jednak pamiętać, że ta metoda nie zawsze zadziała. Warto również ułożyć głowę równolegle do torsu osoby poszkodowanej i spojrzeć, czy nie unosi się on tak, jak przy oddechu. 

Po tym badaniu można dzwonić już na pogotowie - warto pamiętać, żeby najpierw podać miejsce, w którym się jest, szczególnie, jeśli mamy słaby zasięg, potem powiedzieć, co się stało i powiedzieć w jakim stanie jest poszkodowany - przytomny, nieprzytomny, oddycha lub nie oddycha. Jeśli nie wiemy, co robić dalej, możemy skorzystać z pomocy dyspozytora.

Więcej informacji na temat tego, jak udrożnić prosto drogi oddechowe i w jaki sposób wykonywać uciśnięcia, gdy stanie akcja serca, można przeczytać w poradnikach, np. w poradniku Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Pamiętajcie, że dzięki temu możecie uratować komuś życie.

źródło: [se.pl]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >