wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Protest pod Sejmem, tłum skandował przeciw Andrzejowi Dudzie. Posłanki własnym ciałem zabezpieczyły manifestującego przed zatrzymaniem

6 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Wiadomości o protestach w związku z zaprzysiężeniem Andrzeja Dudy pojawiały się w mediach od samego rana. Największa demonstracja miała miejsce pod Sejmem. Udział w niej wzięli m.in. posłanki i posłowie opozycyjni.

Dziś w Sejmie odbyło się zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na drugą kadencję. Prezydent złożył przysięgę prezydencką przed Zgromadzeniem Narodowym. W związku ze sporą liczbą nieprawidłowości w trakcie wyborów zaprzysiężenie wywołało duże emocje. Od kilku dni pojawiały się sprzeczne komunikaty na temat uczestnicwa posłów i senatorów opozycji w Zgromadzeniu. W trakcie uroczystości przed Sejmem zgromadziła się spora liczba protestujących.

Wiadomości na temat protestu

Informacje o proteście rozpowszechniła na swoim Facebooku popularna wśród wyborców opozycji "Spacerowiczka" Marta Bogdanowicz. - Działo się. Zdarzyło się tak, że utknęłam w kordonie w Miasteczku Wolności pod Sejmem. Lotna Brygada Opozycji przygotowywała właśnie kolejną akcję. Był skandal dyplomatyczny, problemy z dostępem do toitoi i bardzo szczelny kordon. Udało mi się wyjść. Nieopodal policja uniemożliwiła Obywatelom RP rozwinięcie ogromnego banera, następnie tenże baner skonfiskowała. Posłanki Klaudia Jachira i Ula Zielińska stały przy wyjeździe z Sejmu z tęczową flagą, Klaudia dodatkowo miała baner z napisem 'krzywoprzysiężca'. Duda wyjechał inną bramą. Posłanki interweniowały także podczas nieuprawnionych zatrzymań obywateli w kordonie. Posłanki Jachira i Filiks wyprowadziły z kordonu jednego z protestujących obywateli (...). - napisała.

Wybory prezydenckie z 12 lipca 2020 roku dały zwycięstwo Andrzejowi Dudzie w drugiej turze. Urzędujący prezydent zdobył 51,03% głosów, wygrywając tym samym z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, który uzyskał wynik 48,97%. 3 sierpnia 2020 roku Sąd Najwyższy w składzie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz po rozpoznaniu protestów podjął uchwałę o ważności wyboru prezydenta dokonanego 12 lipca 2020 roku.

Przebieg wyborów był mocno kontestowany przez partie opozycyjne, które uznały, że wybory nie zostały przeprowadzone w sposób uczciwy. Duże kontrowersje wzbudziło również pozostawienie decyzji na temat ważności w gestii Izby Kontroli Nadzwyczajnej, której mandat do wydawania orzeczeń w Sądzie Najwyższym został zakwestionowany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Źródło: Facebook / Marta Bogdanowicz

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >