WHO: alkohol nie zabija wirusa. Pexels / TookapicŹródło: Pexels / Tookapic
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 17 Kwietnia 2020

WHO ostrzega przed napojami procentowymi w czasie pandemii. Ma dla państw specjalne zalecenie

WHO od początku pandemii obala mity, które dzięki internetowi niezwykle szybko docierają do ogromnej części społeczeństwa. Tym razem odniesiono się do informacji, jakoby wysokoprocentowy alkohol miał zabijać wirusa.

"Alkohol w sposób ogólny szkodzi zdrowiu i zwiększa ryzyko poniesienia obrażeń ciała, wzmaga przemoc, w tym przemoc między partnerami, oraz może powodować zatrucie alkoholowe", czytamy na oficjalnej stronie Światowej Organizacji Zdrowia. Opublikowany artykuł zwraca uwagę, że konsumpcja alkoholu w czasie epidemii może również obniżyć odporność oraz powodować problemy ze zdrowiem psychicznym.

Organizacja zaleca, by rządy państw wprowadziły obostrzenia ograniczające spożycie napojów alkoholowych.

Lekarze murem za wybitnym ekspertem. Padł ofiarą ataków TVP, bo się sprzeciwiłLekarze murem za wybitnym ekspertem. Padł ofiarą ataków TVP, bo się sprzeciwiłCzytaj dalej

WHO: alkohol nie zabija wirusa

"Strach i dezinformacja doprowadziły do powstania niebezpiecznego mitu, że spożywanie alkoholu o wysokiej mocy może zabić wirusa COVID-19", czytamy. Eksperci organizacji nie pozostawiają jednak złudzeń: "Nie może". Zwrócono uwagę, że konsumpcja alkoholu wzmaga zagrożenie dla zdrowia, a "spożywanie alkoholu etylowego o wysokiej mocy (etanolu), szczególnie jeśli został on zafałszowany metanolem, może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, w tym śmierć".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sąsiedzi zemścili się na lekarce, bo nie chciała się wyprowadzić. Zatrważającą historię ujawniła jej przyjaciółka
2. Służby pilnie poszukują klientów Lidla. Robiłeś wtedy zakupy? Natychmiast zgłoś się do sanepidu

Picie wiąże się z szeregiem chorób zakaźnych i niezakaźnych oraz z częstymi zaburzeniami zdrowia psychicznego, co może znacząco utrudniać walkę z wirusem, dodają przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia. Organizacja zachęca do ograniczenia spożycia alkoholu, "zwłaszcza w czasie epidemii".

Wskazano, że alkohol może być groźniejszy od samego wirusa. Każdego roku zabija on bowiem 3 miliony ludzi. Jako region, który powinien zwrócić szczególną uwagę, na nadmierną konsumpcję, wskazano Europę. Zaznaczono, że kontynent europejski charakteryzuje się najwyższym rozpowszechnieniem zaburzeń spożywania alkoholu w populacji oraz najwyższym odsetkiem zgonów spowodowanych piciem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska na szarym końcu Europy w ilości przeprowadzanych testów
  2. Polscy naukowcy stworzyli przełomowy wynalazek do ochrony przed zakażeniem. Jego cena zaskakuje
  3. Biedronka wprowadzi pewne zmiany. Chodzi o małych producentów
  4. Spadek w wykonywaniu testów? Minister Zdrowia się tłumaczy, czym było to spowodowane
  5. Co tam się dzieje? Gigantyczna kolejka pod sklepem na Wiejskiej, symboliczny widok
  6. Kraj, w którym sytuacja jest najgorsza. Wcale nie USA czy Włochy, wielu będzie zaskoczonych

Źródło: euro.who.int