Watykan. Pixabay/furud
Źródło: Pixabay/furud
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 30 Lipca 2020

Atak na Kościół? Hakerzy mieli dokonać kilku włamań na watykańskie serwery

Chińscy hakerzy zaatakowali Stolicę Apostolską? W ich ręce mogła wpaść prywatna korespondencja najważniejszych kapłanów.

Portal o2.pl podaje, że włamania były regularnie dokonywane przez ostatnich kilka miesięcy. Warto zaznaczyć, iż hakerzy prawdopodobnie działali na zlecenie chińskiego rządu. Wszystko podczas istotnych negocjacji.

Hakerzy zaatakowali Watykan
 

Chińczycy mieli wykorzystać sposób podrzucenia ukrytego pliku, który miał umożliwić zdobycie kontroli nad komputerami w Watykanie. Plik został wysłany w fałszywych kondolencjach od watykańskiego sekretarza, kardynała Pietro Parolina, pod którego podszyli się hakerzy. Ataki odkryła amerykańska firma Recorded Future, która twierdzi, iż celem hakerów nie było szkodzenie, a uzyskanie jak największej ilości cennych informacji. „New York Times” donosi, iż w ciągu ostatnich kilku miesięcy chińscy cyberprzestępcy mieli kilkakrotnie atakować Watykan.

Ataki hakerskie na społeczności religijne

 
To nie pierwszy taki atak chińskich hakerów. Wcześniej dokonywali oni włamań na komputery przedstawicieli różnych religii – buddyzmu, islamu oraz wyznawców nielegalnej w Chinach medytacji Falun Gong. Pekin od pewnego czasu stara się kontrolować grupy religijne obecne na terenie Chin. Wszystko po to, aby działały one „zgodnie z chińskim interesem”.

Wiele z nich jest bowiem uznawane za popierające chińska opozycję polityczną. Ataki chińczyków miały skupić się na pozyskaniu informacji odnośnie katolickich misjonarzy na terenie Chin oraz działalności kościoła w tracącym autonomię Hongkongu.
 
Źródło: [„New York Times”, o2.pl]

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!