wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pilna demonstracja w samym centrum Warszawy. Znamy szczegóły Marszu Wolności, na ulice ruszą tłumy

14 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Warszawa będzie dziś świadkiem bardzo ważnego marszu. Polacy chcą wesprzeć Białorusinów walczących o wolność od polityki Aleksandra Łukaszenki. Z tego powodu planowany jest przemarsz, mający okazać solidarność naszym wschodnim sąsiadom.

Marsz zbierze się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Następnie przejdzie ulicą Nowy Świat w kierunku Placu Trzech Krzyży, kolejno Alejami Ujazdowskimi i ulicami Gagarina, Powsińską oraz Wiertniczą uda się pod ambasadę Białorusi.

Warszawa: Marsz Wolności 

Organizatorzy manifestacji zapowiedzieli przemarsz na Facebooku. - Pragniemy poinformować, że jutro, 14 sierpnia 2020 r. odbędzie się w Warszawie marsz wolności mający na celu wsparcie narodu białoruskiego w trudnych dla niego chwilach - czytamy na stronie wydarzenia. - Marsz Wolności planowany na dzień jutrzejszy jest wspólną inicjatywą młodzieży białoruskiej oraz polskiej, uczącej się i pracującej w Warszawie. Wydarzenie będzie miało charakter pokojowy, zaś jego celem będzie zademonstrowanie solidarności z narodem białoruskim w chwili ciężkiej próby oraz udzielenie wsparcia ofiarom represji politycznych, mających obecnie miejsce w związku ze sfałszowanymi wyborami prezydenckimi w Republice Białoruś - piszą organizatorzy.

Na Białorusi od kilku dni trwają protesty związane ze sfałszowanymi przez Aleksandra Łukaszenkę wyborami prezydenckimi. Komentatorzy są zgodni, że Łukaszenka jeszcze nigdy nie był tak osłabiony, a skala protestów wskazuje na to, że mogą one trwać jeszcze wiele dni. Pewne natomiast jest to, że prezydent nie odda władzy w wyniku pokojowych reform. Po sfałszowanych wyborach specjalne oddziały milicji OMON pacyfikują wszystkie zarzewia choćby niewielkich protestów, a zatrzymani donoszą o straszliwych torturach, jakich doświadczyli po aresztowaniu.

Na wydarzenia na Białorusi zareagowały już władze sąsiednich państw. Oświadczenie w tej sprawie wydali również prezydenci Polski oraz Litwy. - Jako sąsiedzi Białorusi, apelujemy do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych. Wzywamy do powstrzymania się od przemocy i do respektowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela, w tym praw mniejszości narodowych i wolności słowa - napisali Andrzej Duda oraz Gitanas Nauseda.

Źródło: Facebook | Marsz Wolności

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Wiktor ĆwiklińskiAutor

Redaktor WTV, student prawa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >