Wakacje pieniądze. Pixabay / BeatriceBB
Źródło: Pixabay / BeatriceBB
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 12 Maja 2020

Wielu Polaków otrzyma bon na 1000 zł. Nowy program nie dla każdego, jakie warunki trzeba spełnić?

Wakacje, które czekają nas w tym roku, wobec obecnej sytuacji epidemicznej będą zapewne inne niż dotychczasowe. Rząd postanowił dofinansować tegoroczny wypoczynek Polek i Polaków, oferując bon turystyczny w wysokości 1000 zł. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać.

Wspomniany bon turystyczny to efekt projektu Ministerstwa Rozwoju, którego celem jest wsparcie branży turystycznej – jednego z sektorów najsilniej dotkniętego panującą w kraju epidemią. Jego wartość ma wynieść 1000 zł, które pracownicy będą mogli przeznaczyć na noclegi i atrakcje turystyczne w naszym kraju. Oznacza to, że poza hotelami beneficjentami akcji mogą zostać także m.in. muzea czy galerie sztuki.

Wakacje dofinansowane przez władze

Jak podaje RMF FM, rząd ma pokryć 90 proc. wartości bonu, a zatem koszt przekazania go pracownikowi wyniesie pracodawcę jedynie 100 zł. Pozostałe 900 zł pokryje zaś państwo.

Nie każda zatrudniona w Polsce osoba otrzyma jednak przeznaczony celem odmrożenia branży turystycznej prezent. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju wynika, że na bon liczyć mogą jedynie obywatele przebywający na umowie o pracę. Co więcej, jak wskazuje RMF FM, skorzystają z niego wyłącznie osoby zarabiające mniej, niż wynosi średnie wynagrodzenie, czyli 5200 zł brutto.

Włączenie do grona beneficjentów wszystkich pracowników wiązałoby się ze zbyt wielkim kosztami.

Co ciekawe, proponowane przez rząd rozwiązanie ma być kontynuowane także w kolejnych latach. Jak jednak zaznacza Ministerstwo, wkład rządu będzie ulegał stopniowemu zmniejszeniu. Zdaniem rfm24.pl docelowo ma być on w całości finansowany przez pracodawcę.

Źródło: rmf24.pl