wtv.pl Ekologia UE wprowadza zakaz wprowadzania na rynek plastikowych sztućców i naczyń. Polska opóźniona z wprowadzeniem regulacji
pixabay/Tariq786

UE wprowadza zakaz wprowadzania na rynek plastikowych sztućców i naczyń. Polska opóźniona z wprowadzeniem regulacji

19 marca 2022
Autor tekstu: Paweł Sekmistrz

Do 3 lipca Unia Europejska dała czas krajom członkowskim na wprowadzenie regulacji dotyczących dyrektywy "The Single-Use Plastics Directive", w myśl której wprowadzany jest zakaz sprzedaży m.in. plastikowych naczyń, sztućców, czy patyczków higienicznych. Polska nie zdążyła wprowadzić odpowiednich uregulowań prawnych.

Już wkrótce podczas grillowania zmuszeni będziemy użyć naczyń wykonanych z materiałów biodegradowalnych.

Koniec z plastikiem w UE

Na terenie Unii Europejskiej z dniem 1 lipca weszła w życie dyrektywa "The Single-Use Plastics Directive" . UE dała krajom członkowskim czas do 3 lipca , by na ich terenie wprowadzić odpowiednie regulacje.

Chodzi o całkowity zakaz wprowadzania na rynek wielu popularnych produktów wykonanych z plastiku . Mowa m.in. o naczyniach, sztućcach, patyczkach higienicznych, uchwytach do baloników, czy rurkach do napojów.

Zgodnie z postanowieniem UE, będą one musiały zostać zastąpione przez odpowiedniki wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska .

W wielu restauracjach, nawet typu fast food, już dziś spotkać możemy się z biodegradowalnymi talerzykami, czy słomkami. Od 3 lipca, formalnie nie będzie już innej możliwości. Formalnie, bo Polska wciąż nie wprowadziła jeszcze odpowiednich regulacji prawnych w tym zakresie.

Polska w tyle

Choć Parlament Europejski zatwierdził uchwałę dotyczącą "The Single-Use Plastics Directive" w 2019 r., a zapowiadał ją jeszcze w 2018 r., polski rząd nie pochylił się jeszcze nad wprowadzeniem do polskiego prawa odpowiednich zapisów .

Oznacza to, że obowiązywanie dyrektywy UE na terenie kraju może znacznie się opóźnić .

To nie koniec "ekologicznych zmian", które zamierza wprowadzić Parlament Europejski. Do 2023 r. zacząć obowiązywać ma uchwała, w myśl której wszystkie plastikowe opakowania będą musiały składać się przynajmniej w 25 %-ach z materiałów odzyskanych .

Co więcej, od 2025 r. nie dostaniemy już w sklepach plastikowych butelek z odkręcaną nakrętką . Zamknięcie będzie musiało zostać na stałe zespojone z naczyniem, w przeciwnym przypadku sprzedaż takich produktów będzie nielegalna.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: money.pl, wtv.pl zdjęcie główne: Marco Verch Professional Photographer/flickr.com

Obserwuj nas w
autor
Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia