wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

TVP Info na wojnie z antykoncepcją. Szykują się kolejne ograniczenia prawa reprodukcyjnego?

8 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Internetowy serwis TVP Info przestrzega przed resztkami pigułek antykoncepcyjnych, które zanieczyszczają środowisko. Powołując się na słynnych amerykańskich naukowców, przekazano, że nawet niewielka ilość zawartej w nich substancji "ma

Rządzący coraz śmielej poczynają sobie w kwestii tak zwanych rozwiązań pro-life. Apogeum owych działań było, rzecz jasna, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, zdaniem którego aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z polską konstytucją.

To jednak jedynie czubek góry lodowej. Obowiązujące wobec kompromisu z 1993 prawo aborcyjne było w praktyce jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie, tabletka "dzień po" dostępna jest obecnie jedynie na receptę, a klauzula sumienia została zaostrzona.

Niewykluczone, że działania konserwatywnej w swym światopoglądzie, mocno kierującej się nauką Kościoła ekipy rządzącej wkrótce przerzucą się również na środki antykoncepcyjne. Pewne kroki w celu przygotowania odpowiedniej narracji mogło, jak się zdaje, podjąć TVP Info.

TVP Info ostrzega przed resztkami pigułek antykoncepcyjnych

Internetowy serwis publicznego nadawcy nie uderza jednak bezpośrednio w prawo do antykoncepcji. Zaznacza, że zawarta w pigułkach substancja może stwarzać zagrożenie dla środowiska.

TVP Info powołuje się na badanie przeprowadzone przez Latonya'ę Jackson, biolog z Uniwersytetu w Cincinnati. Ma z niego wynikać, że "już 5 nanogramów etynyloestradiolu na litr wody wystarczyło, by narażone na jego działanie ryby słodkowodne miały mniej potomstwa i aby w wydanym na świat potomstwie była mniejsza proporcja samców niż w przypadku ryb, które nie były narażone".

– Wszystko, co spłukujemy w toalecie lub wkładamy do zlewu, trafia do kanalizacji. Nasze systemy oczyszczania ścieków są dobre w usuwaniu wielu rzeczy, ale nie zostały zaprojektowane do usuwania środków farmaceutycznych. Więc kiedy kobiety biorące środki antykoncepcyjne lub odbywające terapię hormonalną idą do łazienki – pozostałości po przyjętych lekach są spłukiwane do oczyszczalni ścieków – przekonuje Jackson.

Wnioski płynące z eksperymentu? "Długotrwałe narażenie tych ryb na działanie etynyloestradiolu doprowadziło do zmniejszenia wielkości populacji i zachwiania równowagi między płciami na korzyść samic".

Mylił się jednak ten, kto przypuszczał, że serwis ograniczy się do straszenia przed niebezpieczeństwem, z jakim muszą zmierzyć się amerykańskie ryby. Szkodliwe substancje mogą bowiem trafiać również do wody pitnej.

Warto mieć się na baczności. Amerykanka miała wskazać, że "estrogeny w rzekach i jeziorach powodują, że u samców ryb zaczynają się rozwijać jajniki i inne cechy samic".

Całość odnaleźć można na stronie tvp.info. Ocenę pozostawiamy Państwu.

źródło: tvp.info

Podobne artykuły

(screen) Kancelaria Premiera

Polityka

Mateusz Morawiecki zorganizował konferencję z samego rana. Tematem bezpieczeństwo drogowe

Czytaj więcej >

Polityka

Ekspert TVP o Donaldzie Tusku: Nie ma tego genu polskiego

Czytaj więcej >

Polityka

Znamienne słowa Donalda Tuska z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. "Nie wolno ci zwątpić w wolność"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Początek końca Zjednoczonej Prawicy? Gowin nic nie wiedział o lex TVN

Czytaj więcej >

Polityka

Babcia Kasia spotkała się na światłach z Antonim Macierewiczem. Do sieci trafiło zdjęcie

Czytaj więcej >

Polityka

"Wiadomości" TVP odpowiedziały na materiał "Faktów". Padły poważne zarzuty

Czytaj więcej >