wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wielka wpadka w serialu TVP. Okazuje się, że produkcja nie do końca zna historię?

27 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Jacek Kurski bardzo chętnie chwali się sukcesami oglądalności TVP, jednak zdaje się nie zauważyć kolejnych potknięć ze strony osób zatrudnionych przy dobrze opłacanych produkcjach i programach. Po premierze serialu "Osiecka" internet zawr

  • W serialu "Osiecka", który premierę miał 25 grudnia 2020 r. doszło do wpadki hisotrycznej

  • W 3 minucie serialu widać, jak uczniowie stoją na tle mapy PRL, które powstało kilka miesięcy po tym, jak Agnieszka Osiecka zdała maturę i opuściła mury szkoły

  • Jacek Kurski nie skomentował wpadki, jednak nie omieszkał pochwalić się ponad 3 milionową widownią produkcji TVP

Po raz kolejny TVP znalazło się w ogniu krytyki internautów. Tym razem powodem nie jest jednak promowanie szkodliwych i przekraczających granice zachowań Józefa z "Rolnik szuka żony", a historyczna wpadka w najnowszym serialu na temat życia Agnieszki Osieckiej.

Jacek Kurski zdążył już pochwalić się wynikiem oglądalności TVP w czasie premiery pierwszego odcinka (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<), jednak nie zdecydował się na odniesienie do krążącej po sieci uwagi, iż producenci i scenografowie "Osieckiej" nie do końca osadzili historię we właściwych ramach czasowych.

Wpadka historyczna w nowym serialu TVP "Osiecka"

Kiedy TVP ogłosiło, że zajmie się produkcją serialu opowiadającego o życiu Agnieszki Osieckiej, wiele osób było zachwyconych, że uwielbiana przez nich poetka i pieśniarka pojawi się na srebrnym ekranie. Niestety nie wszyscy w Telewizji Publicznej odrobili lekcje z historii, a fani i widzowie szybko wyłapali dość sporą wpadkę. Nie jest pewne, czy będzie ona przewijać się w dalszych odcinkach.

Powodem do gorącej dyskusji jest fakt, że na samym początku pierwsze odcinka można zauważyć mapę wiszącą na ścianie w klasie pełnej szkolnej młodzieży. Oglądając ten fragment, wydaje się wręcz, że zamysł sceny był właśnie taki, aby mapa była jak najbardziej wyeksponowana.

Wskazuje na to ustawienie stojących na baczność uczniów oraz spora przerwa między nimi w części, w której sylwetki zakrywałyby mapę terytorium Polski, podpisanym "Rzeczpospolita Polska Ludowa". Oczywiste jest, że posiadamy w swojej historii okres, gdy Polska figurowała pod tą nazwą, jednak w ogóle nie zgrywa się to z okresem przedstawionym w serialu TVP.

Agnieszka Osiecka i Rzeczpospolita Polska Ludowa

Producentom i scenarzystom nowego serialu TVP nieco rozminęły się daty i ich zgranie w serialowej rzeczywistości. Akcja pierwsze odcinka (dostępnego obecnie również w serwisie vod.tvp.pl) to moment, gdy nastoletnia Agnieszka Osiecka uczęszcza do klasy maturalnej.

Możliwe, że osoby odpowiedzialne za złożenie historii w całość nie zdały sobie sprawy, że pieśniarka z racji nieprzeciętnej inteligencji zaliczyła dwie klasy szkoły średniej w jeden rok, co zaowocowało tym, że w maju 1952 roku przystąpiła do matury w liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie na warszawskiej Saskiej Kępie.

Tymczasem już nieco po 3 minucie serialu "Osiecka" TVP w całym kadrze umieściło widok mapy Rzeczpospolitej Polski Ludowej, która oficjalnie powstała dopiero 22 lipca 1952 roku. Miało to zatem miejsce kilka miesięcy po tym, jak Agnieszka Osiecka opuściła już mury warszawskiego żeńskiego liceum. Zgrzyt historyczny nie umknął internautom i szybko stał się przedmiotem szerokich dyskusji na temat tego, czy w dalszych odcinkach TVP ponownie zaserwuje podobne historyczne "kwiatki".

Źródło: screen vod.tvp.pl "Osiecka" odc. 1.

Jacek Kurski chwali się oglądalnością pierwsze odcinka "Osieckiej"

Serial o Agnieszce Osieckiej miał premierę 25 grudnia na antenie TVP 1. Jacek Kurski nie omieszkał z dumą pochwalić się wynikiem oglądalności osiągniętym przez Telewizję Publiczną. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez szefa TVP "Osiecką" oglądało ponad 3 miliony widzów, co w połączeniu z emitowanym wcześniej dokumencie o życiu Krzysztofa Krawczyka, pozwoliło objąć publicznemu nadawcy fotel lidera wśród najchętniej oglądanych stacji w czasie Bożego Narodzenia.

Zdjęcie wyróżniające to fragment serialu "Osiecka" emitowanego na antenie TVP 1. Całość materiału dostępna jest pod adresem vod.tvp.pl

Źródło: TeleShow Wirtualna Polsat / vod.tvp.pl

Podobne artykuły

TV

Danuta Holecka wróciła do "Wiadomości" TVP

Czytaj więcej >

TV

Wpadka przed meczem w TVN24, reporter runął jak długi. "Strasznie wysokie krawężniki w Rosji są"

Czytaj więcej >
Na stronie TVP Info odświeżony został artykuł z 2020 roku uderzający w TVN

TV

TVP Info odświeża artykuł z 2020 roku. Uderza w nim w TVN i wskazuje, że stacja przez lata okłamuje swoich widzów

Czytaj więcej >

TV

Wpadka TVP w trakcie meczu Polska – Słowacja. Przerwano transmisję, padły serwery?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >