Andrzej Duda. Wiki Commons/Jakub SzymczukŹródło: Wiki Commons/Jakub Szymczuk
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 26 Czerwca 2020

Aż 21 skarg na Wiadomości. I to wszystko za jeden materiał

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odnotowała aż 21 skarg, które wpłynęły po wydaniu „Wiadomości” TVP z 24 czerwca. Na materiał spadła ogromna fala krytyki ze strony opozycji. Ocena jest jednoznaczna – to spot wyborczy Andrzeja Dudy.

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, materiał w „Wiadomościach” został opublikowany z paskiem informacyjnym „przedwyborcza mobilizacja”. Prowadząca Danuta Holecka, zapowiadając materiał stwierdziła, iż na spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą przychodziły tłumy.
 

„Wiadomości” i spot wyborczy Andrzeja Dudy

 
Materiał pokazywał sceny, w których prezydent Andrzej Duda spotykał się z wyborcami Prawa i Sprawiedliwości. Dołożono do tego podniosłą muzykę, ideologiczne hasła oraz filmowy ton głos Macieja Sawickiego, który przygotował ten materiał. Materiał pełen był dialogów pomiędzy prezydentem Dudą i zwykłymi wyborcami, którzy wypowiadali się jak dobrze swoją rolę pełni ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda. W przygotowanym materiale podano również największe osiągnięcia, które sztab wyborczy przypisuje PAD – 500 Plus, 300 Plus, 13. Emerytura, niższy CIT czy zerowy PIT dla młodych.


 

21 skarg na wydanie „Wiadomości”

 
Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, po emisji materiału wielu dziennikarzy zaczęło niezwykle krytycznie się do niego odnosić. Wielu z nich nazwało go po prostu spotem wyborczym, który ma pełnić funkcję czysto propagandową. „Maciej Sawicki z „Wiadomości” udowodnił, że granice żenady można przesuwać w nieskończoność. Nie wiem, co to za twór, ale obok materiału dziennikarskiego nawet to nie stało” – napisał szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dobra wiadomość dla widzów TVP. Ruszył nowy kanał 2. Nie żyje wieloletni i zasłużony dziennikarz "Gazety Wyborczej"

Z kolei Jakub Krupa, były korespondent PAP dodał: „Ja nikomu na kartę wyborczą nie zaglądam; rozumiem i szanuję, że każdy ma swoje powody i popiera różnych kandydatów. Ale nie wierzę, że ktoś uważa, że coś takiego w głównym wydaniu serwisu telewizyjnego jest w porządku. To nie jest dziennikarstwo”. 21 skarg, które wpłynęły do KRRiT dotyczyły właśnie tego, że w Telewizji Publicznej, podczas wydania serwisu informacyjnego puszczono spot wyborczy jednego z kandydatów. Stanowisko instytucji poznamy dopiero, gdy będzie oficjalny wyrok w sprawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje wieloletni i zasłużony dziennikarz "Gazety Wyborczej"
  2. Dobra wiadomość dla widzów TVP. Ruszył nowy kanał
  3. Polska aktorka chce zagrać księżna Dianę. O rolę zabiega na Instagramie
  4. Czy Jolanta Kwaśniewska była lepszą pierwszą damą niż Agata Duda? Miażdżąca opinia dziennikarki TVN

Źródło: [wirtualnemedia.pl, Twitter]