KRRiT przyznało rację skarżącemu. Czy TVP poniesie konsekwencje? (budynek TVP na ul, Woronicza 17 w Warszawie - zdjęcie ilustracyjne). Wiadomości TVP/22.10.20/screen
Źródło: Wiadomości TVP/22.10.20/screen
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 16 Listopada 2020

KRRiT bierze się za TVP. Materiał "Wiadomości" przekroczył wszelkie granice

Na wniosek wrocławskiego aktywisty, Pawła Cymbora, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła przyjrzeć się jednemu z wydań "Wiadomości" TVP, które miały podać nieprawdziwą informację. KRRiT przyznał rację wrocławianinowi. Czy teraz TVP czekają jakieś konsekwencje?

- Informacje były nieprawdziwe, przez co wprowadzały odbiorów w błąd - napisała KRRiT w odpowiedzi na skargę.

Kuriozum, totalna wpadka w TVN24. Wyemitowali wpis z fejk konta Kuriozum, totalna wpadka w TVN24. Wyemitowali wpis z fejk konta "na****nywikary", do którego odniósł się Karczewski, bo też się nie zorientowałCzytaj dalej

TVP ma kłopoty? KRRiT wydało oświadczenie

Paweł Cymbor jest działaczem Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego i tamtejszego koła Partii Zieloni. Od pół roku czekał na reakcję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie wysłanej do nich skargi. Chodziło o materiał autorstwa Konrada Węża w jednym z majowych wydań "Wiadomości" TVP.

Podczas relacji dot. wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, dziennikarz powiedział: "Eksperci przypominają, że sześć lat temu ówczesny prezydent Bronisław Komorowski wybrał na pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf, choć nie uzyskała ona większości głosów zgromadzenia ogólnego Sądu Najwyższego". Jak zwrócił uwagę wrocławianin, Wąż minął się z prawdą.

Cymbor prześledził sprawozdanie komisji, z którego wynikało, że oddanych w wyborach na prezesa głosów było 81 z czego 79 ważnych. Za kandydaturą Gersdorf było 49 głosujących, a to jest około 60% oddanych głosów.

- "Albo pan Wąż nie potrafi liczyć, albo kłamie celowo" - napisał działacz na Facebooku, zapowiadając wysłanie skargi do KRRiT.

PiS traci większość? Grunt pali się pod nogami, kolejny poseł odchodziPiS traci większość? Grunt pali się pod nogami, kolejny poseł odchodziCzytaj dalej

Odpowiedź mogła go zadowolić. KRRiT napisała, że podana w materiale informacja była "nieprawdziwa, przez co wprowadzała odbiorców w błąd". Zaznaczono również, że pomimo powoływania się na ekspertów, nie przytoczono żadnej wypowiedzi, która mogłaby potwierdzić twierdzenia Węża.

Będzie kara dla telewizji?

Przewodniczący KRRiT nałożył jedynie ostrzeżenie, zaznaczając, że w związku z Ustawą o Radiofonii i Telewizji, dziennikarze muszą weryfikować swoje informacje.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Cymbor napisał skargę do KRRiT. Wcześniejsza dotyczyła zapowiedzi "Wiadomości" z 8 maja, więc prawie w przeddzień zapowiedzianej pierwszej daty wyborów prezydenckich. Wtedy na antenie TVP padły słowa: "Wybory prezydenckie przesunięte, prezydenta będziemy wybierać latem, w czerwcu lub w lipcu".

- To oczywista nieprawda. Jest tylko jedna legalna przyczyna, dla której wybory mogłyby być przesunięte w czasie. Zgodnie z art. 228 pkt 7 Konstytucji RP jest nim wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych, czyli stanu klęski żywiołowej lub stanu wyjątkowego. Tymczasem żaden z możliwych stanów nadzwyczajnych nie został w naszym kraju wprowadzony - twierdził wtedy wrocławianin. Jak wiemy, wybory odbyły się i tak, nawet mimo nie wprowadzenia stanu wyjątkowego.

KRRiT uznała wtedy jednak, że nie nałoży kary, bo informacja "o przesuniętych wyborach znalazła się jedynie w zapowiedzi materiału. W dalszej części znalazły się natomiast wszystkie informacje dotyczące zarówno powodów nieodbycia się wyborów 10 maja, jak i dalszych procedur związanych z ogłoszeniem nowych wyborów".

Cymbor czeka jeszcze na dwie inne odpowiedzi na skargi. Pierwsza dotyczy programu TVP "Minęła dwudziesta", gdzie prowadzący Adrian Klarenbach 3 września pokazał dwie fotografie Wisły, twierdząc, że "to jest Wisła, przed i po awarii Czajki". Jak zauważył aktywista, jedno zdjęcie, gdzie widać brunatną barwę wody, przedstawia Wisłę z 2015 roku, nie dotyczy więc w ogóle sytuacji związanej z awarią Czajki.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarnek się wygadał. Chce wprowadzić przerażającą reformę, studenci będą zupełnie bezbronni wobec przemocowych wykładowców
2. Zjawiskowy skarb odkryty w Polsce. Znalazcy oniemieli z zachywtu
3. Giertych przerwał milczenie i wyciągnął kwity, szykuje się afera roku. Rząd miał złożyć niemoralną propozycje Czarneckiemu

źródło: [wroclaw.wyborcza.pl]

Nagle Nagle "Rolnik szuka żony" wstrzymany. Co się stało?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przypadkiem odkryli nową chorobę. 40 procent pacjentów zmarło
  2. Naukowcy biją na alarm, chorych jest już 3 miliony Polaków. Pij i jedz 5 produktów, są niezbędne w walce z dolegliwością
  3. "Kryli? Mogli nie wiedzieć". Tadeusz Rydzyk zacięcie broni Gulbinowicza i Dziwisza
  4. Wraca oferta Lidla, przez którą ludzie się tratowali w kolejkach. Teraz może być podobnie
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Dramat, Martyna Wojciechowska kiedyś poroniła. Opowiedziała o wszystkim, łzy napływają do oczu
  7. Uwaga, Standander Bank ostrzega przed oszustami. Z kont klientów znikają pieniądze, ważny komunikat