TVP pokazało transmisję z uroczystości, którym przewodniczył abp Wacław Depo. (zdj. ilustracyjne) MAREK BARCZYNSKI/East NewsŹródło: (zdj. ilustracyjne) MAREK BARCZYNSKI/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 10 Maja 2020

TVP pokazało transmisję z kościoła, w którym nie przestrzegano zasad bezpieczeństwa? Szkodliwe treści wprowadzają w osłupienie

TVP transmitowało dziś odbywające się w katedrze uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika z udziałem Episkopatu Polski. Opublikowany materiał, delikatnie rzecz ujmując, budzi pewne wątpliwości dotyczące przestrzegania wprowadzonych przez rząd restrykcji.

Mszy św. w katedrze na Wawelu przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Hierarcha zaznaczył, że od śmierci wspomnianego św. Stanisława zaczął się kształtować niezależny od władzy świeckiej autorytet Kościoła katolickiego. – Uznano, że Kościół ma prawo do występowania w roli "autonomicznego sumienia" w życiu publicznym, a nie jako „religijne ramię” wspierające władców – przekazał abp. Depo, cytowany przez oficjalną stronę internetową krakowskiej Archidiecezji.

Jarosław Kaczyński zatrudnił 26-latka na wysokie stanowisko. Zastanawiająca historia młodego mężczyznyJarosław Kaczyński zatrudnił 26-latka na wysokie stanowisko. Zastanawiająca historia młodego mężczyznyCzytaj dalej

TVP i tłum wśród duchownych

Jak wskazuje Archidiecezja  duchowny przypomniał także słowa Stefana Wyszyńskiego, który na Jasnej Górze w 1962 roku mówił, że "katolicyzm jest siłą Polaków i gwarantem jedności wewnętrznej narodu".

Uroczystości odbywały się z udziałem licznych przedstawicieli Episkopatu Polski. W mszy świętej udział wzięli m.in. kard. Stanisław Dziwisz oraz przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki. W katedrze obecny był także abp Marek Jędraszewski, który mówił o wielkim zobowiązaniu, jakim jest "stawanie po stronie prawdy i dobra".

Warto zwrócić jednak uwagę, że wspomniani hierarchowie nie byli bynajmniej jedynymi osobami, które znalazły się na wawelskiej mszy. Na stronie diecezji widzimy, że liczba wiernych oraz duchownych obecnych w katedrze była imponująca. Zdjęcia odnaleźć można pod tym linkiem.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zamieszanie w centrum Warszawy. Jarosław Kaczyński otoczony przez policję
2. Dzisiaj historyczny moment w dziejach Polski. Wydarzenie, które nigdy wcześniej nie miało miejsca

Sytuacja przedstawia się podobnie na obiegających sieć screenach z transmisji Telewizji Polskiej.

Screen z TVP

Na ten moment nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy transmitowana przez telewizję publiczną msza była jawnym niestosowaniem się do obowiązujących restrykcji. Przypomnijmy, że według najnowszych rozporządzeń w miejscach kultu religijnego przebywać może jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni. Opublikowane na stronie Archidiecezji Krakowskiej zdjęcia, jak i materiał Telewizji Polskiej, nie pozwalają określić dokładnej liczby osób prebywających w katedrze, jednak z całą pewnością budzą liczne pytania dotycząca bezpieczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sytuacja trudna do skomentowania. Szpital obciął pensje pielęgniarkom
  2. Snajperzy na dachu, tłumy policji i zamknięte ulice. Szarpanina podczas miesięcznicy
  3. O. Rydzyk o sianiu paniki. Wielu katolików będzie przestraszonych i wściekłych "Daliśmy się puścić w taki kanał zła"
  4. Uwaga ostrzeżenie. Z konta bankowego zniknęła astronomiczna kwota, może dotyczyć każdego
  5. Zatrważające słowa Krystyny Pawłowicz ws. przyszłości naszego kraju. Wzywa do modlitwy, o co chodzi?
  6. Wuhan ujawniło nowe dane. Spełnia się czarny scenariusz?

Źródła: diecezja.pl / wykop.pl