wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

TVP pokazało transmisję z kościoła, w którym nie przestrzegano zasad bezpieczeństwa? Szkodliwe treści wprowadzają w osłupienie

10 Maja 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

TVP transmitowało dziś odbywające się w katedrze uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika z udziałem Episkopatu Polski. Opublikowany materiał, delikatnie rzecz ujmując, budzi pewne wątpliwości dotyczące przestrzegania wprowadzonych przez rząd rest

Mszy św. w katedrze na Wawelu przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Hierarcha zaznaczył, że od śmierci wspomnianego św. Stanisława zaczął się kształtować niezależny od władzy świeckiej autorytet Kościoła katolickiego. – Uznano, że Kościół ma prawo do występowania w roli "autonomicznego sumienia" w życiu publicznym, a nie jako „religijne ramię” wspierające władców – przekazał abp. Depo, cytowany przez oficjalną stronę internetową krakowskiej Archidiecezji.

TVP i tłum wśród duchownych

Jak wskazuje Archidiecezja  duchowny przypomniał także słowa Stefana Wyszyńskiego, który na Jasnej Górze w 1962 roku mówił, że "katolicyzm jest siłą Polaków i gwarantem jedności wewnętrznej narodu".

Uroczystości odbywały się z udziałem licznych przedstawicieli Episkopatu Polski. W mszy świętej udział wzięli m.in. kard. Stanisław Dziwisz oraz przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki. W katedrze obecny był także abp Marek Jędraszewski, który mówił o wielkim zobowiązaniu, jakim jest "stawanie po stronie prawdy i dobra".

Warto zwrócić jednak uwagę, że wspomniani hierarchowie nie byli bynajmniej jedynymi osobami, które znalazły się na wawelskiej mszy. Na stronie diecezji widzimy, że liczba wiernych oraz duchownych obecnych w katedrze była imponująca. Zdjęcia odnaleźć można pod tym linkiem.

Sytuacja przedstawia się podobnie na obiegających sieć screenach z transmisji Telewizji Polskiej.

Na ten moment nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy transmitowana przez telewizję publiczną msza była jawnym niestosowaniem się do obowiązujących restrykcji. Przypomnijmy, że według najnowszych rozporządzeń w miejscach kultu religijnego przebywać może jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni. Opublikowane na stronie Archidiecezji Krakowskiej zdjęcia, jak i materiał Telewizji Polskiej, nie pozwalają określić dokładnej liczby osób prebywających w katedrze, jednak z całą pewnością budzą liczne pytania dotycząca bezpieczeństwa.

Źródła: diecezja.pl / wykop.pl

Tagi:

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Opinie

Śpiewak: Sex work, czyli mrówki głosują na partię mrówkojadów

Czytaj więcej >

Opinie

Śpiewak: Cywilizacja śmierci w państwie na niby

Czytaj więcej >

Opinie

Szumlewicz: Lewica nie powinna kolaborować z TVP

Czytaj więcej >

Opinie

Staśko: Dlaczego wspieram kobiety, które ujawniły sprawców przemocy, choć jest (niewielka) szansa, że mogą kłamać?

Czytaj więcej >

Opinie

Hartman: Tusk potrzebuje pomocy

Czytaj więcej >

Opinie

Egzamin ósmoklasisty: dorośli oblali. Dorośli, nauczcie się podstaw!

Czytaj więcej >