wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Protest w obronie mediów pod siedzibą TVP

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Pod siedzibą TVP w Warszawie pojawili się ludzie chcący walczyć o wolność i niezależność mediów. Na placu Powstańców Warszawy tłumnie pojawili się również policjanci zgrupowani w większości za barierkami. W kierunku budynku Telewizji

  • O 19:30 pod siedzibą TVP przy placu Powstańców Warszawy rozpoczął się protest w obronie niezależności wolnych mediów

  • Pod budynkiem prócz protestujących zebrano pokaźnych rozmiarów grupę policjantów

  • Większość funkcjonariuszy znajdowała się za kordonem metalowych barierek

Dziś próżno szukać relacji na żywo spod siedziby TVP w serwisie informacyjnym TVN, czy na Polsacie. Zamiast tego, relację na żywo znaleźć można było na Facebooku Telewizji Obywatelskiej.

Wieczorem na placu Powstańców Warszawy całkiem tłumnie zebrali się dziennikarze i ludzie chcący walczyć w obronie niezależności mediów. 10 lutego na terenie całego kraju odbył się protest mający pokazać, jak wyglądać ma przyszłość mediów, gdy zacznie ingerować i ograniczać ją władza.

Protest pod siedzibą TVP w Warszawie

To już drugi dziś protest w obronie niezależności mediów w Warszawie, jednak wcześniej to nie pod budynkiem TVP można było spotkać strajkujących ludzi. Ponownie jednak nie zabrakło funkcjonariuszy policji, tym razem otoczonych szczelnym murem z metalowych barierek.

Zapisu z protestu nie można było zobaczyć w TVN, czy Polsacie, jak miało to miejsce m.in. przy okazji kolejnych demonstracji Strajku Kobiet. Tym razem o tym, co działo się pod TVP, dowiedzieć można było się z relacji w mediach społecznościowych.

Bazując na tym, co przekazano na Facebooku Telewizji Obywatelskiej, bez dwóch zdań stwierdzić można, iż nastroje panujące wśród osób związanych z mediami niezależnymi od państwa są bardzo emocjonalne.

Do obecności i wspierania dziennikarek oraz dziennikarzy zachęcał Strajk Kobiet, który jeszcze niedawno sam wyciągnął na ulice prawdziwe tłumy. Na Facebooku w poście z charakterystyczną telewizyjną grafiką mówiącą o braku programu napisano kilka słów zachęcających do pojawienia się pod TVP.

Strajk Kobiet zachęcał do dołączenia się do protestu pod TVP

- Ogólnopolski Strajk Kobiet jednym głosem z polskimi Dziennikarkami i Dziennikarzami. Wobec zamachu polskich władz państwowych na wolność i niezależność mediów, na bezpieczeństwo dziennikarzy – nie zamilkniemy. Wobec prób urabiania mediów publicznych na kształt szeregów służalczych, sprzedajnych propagandystów – będziecie nas słyszeć jeszcze wyraźniej. NIE ograniczaniu prawa do wolności wypowiedzi i informacji. Nie uciszycie nas - przeczytać można na Facebooku Strajku Kobiet.

Sam protest pod siedzibą TVP trwać miał od 19:30 do 20:00. Strajk nie należał do największych w ostatnich dniach, lecz energii oraz chęci wywarcia wpływu na obecną sytuację w kraju nikomu nie można odmówić.

Nie zabrakło popularnego w ostatnim czasie sloganu "TVP łże". W pewnym momencie dało się nawet słyszeć, jak protestujący zaczęli krzyczeć "Kurski chodź na solo", co jest parafrazą dziecięcych odzywek będących wyzwaniem do bójki.

Strajkujący i policjanci pod budynkiem telewizji

Ilość policjantów nie należała do najmniejszych i można pokusić się o stwierdzenie, że śmiało mogła konkurować z ilością protestujących. Pod TVP na placu Powstańców Warszawy rozstawiono długi kordon z metalowych barierek.

Na relacji na żywo Telewizji Obywatelskiej zarejestrowano m.in. wymianę zdań między strajkującym a policjantem. Przedmiotem rozmowy były personalia obu panów. Protestujący wprost się przedstawiał i prosił o podanie danych policjanta, który odpowiadał, że powiedział to już wcześniej i jeśli mężczyzna tego nie dosłyszał — to nie jest to już jego problemem. Zapis z protestu pod TVP obejrzeć można poniżej.

Źródło: Facebook.com

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >