Trzynastki. (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 23 Lipca 2020

Bardzo ważne informacje dla seniorów na temat emerytur. Prawdziwa rewolucja?

Trzynastki wpłynęły na konta seniorów już w maju. "Super Express" informuje o kolejnych zmianach, jakie czekają seniorów. W 2021 roku emerytury mogą znacznie wzrosnąć. Ostatnie deklaracje wiceministra rodziny nie pozostawiają złudzeń.

System emerytalny w naszym kraju podlega nieustannej debacie. Postulaty seniorów są podnoszone w niemal każdej kampanii wyborczej. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie Sejm i Senat przeprowadzał dyskusje nad projektem, który ma na celu wyrównanie świadczeń osób urodzonych w 1953 roku. Sprawa ta dotyczy przeważnie kobiet. Warto podkreślić, że stała waloryzacja emerytur oraz liczne dodatki przyznawane przez rząd Zjednoczonej Prawicy mogą wpłynąć na poprawę jakości życia osób, które zakończyły karierę zawodową.

Trzynastki trafiły na konta seniorów. Emerytury w 2021 roku mogą znacznie wzrosnąć

Prawo i Sprawiedliwość od objęcia władzy w 2015 roku nieustannie poszerza ofertę socjalną dla Polek i Polaków. 500 plus, postojowe, podniesienie zasiłku dla bezrobotnych, czy też waloryzacja świadczeń dla najstarszych to zaledwie część działań parlamentarnej większości. Redakcja "Super Expressu" wskazuje, że już w maju przekazano tak zwane "trzynastki" dla seniorów i seniorek. Okazuje się jednak, że minimalna emerytura może znacznie wzrosnąć. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z "SE" przedstawił plany rządowe w sprawie świadczeń. 

Stanisław Szwed zadeklarował, że w 2021 minimalne wypłaty dla emerytów mogą wzrosnąć o całe 100 złotych. - Mam ogromną nadzieję, że podniesiemy o 100 zł minimalną emeryturę od przyszłego roku. Wynosiłaby ona wtedy 1300 zł. Tyle samo oczywiście wynosiłaby trzynasta emerytura - deklarował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej dla "Super Expressu". 

Prezeska Instytuty Emerytalnego, Anita Kolek wskazała, że wzrost świadczeń jest bardzo prawdopodobny. - Najniższa emerytura w przyszłym roku wzrośnie, ponieważ rośnie inflacja. Myślę, że rząd będzie chciał podwyższyć minimalne świadczenie do 1300 zł brutto - deklaruje ekspertka w rozmowie z "Super Expressem".

Trzynastki zostały wypłacone w maju. Oznacza to, że do kieszeni emerytów wpłynęło aż 1200 złotych brutto, co daje 981 złotych netto. Waloryzacja świadczeń dla seniorów może doprowadzić do regularnego wzrostu zarówno trzynastek, jak minimalnej emerytury. "Super Express" wskazuje, że może ona wynieść nawet 1300 złotych brutto. Oznacza to, że realnie emeryci mogą liczyć na 1100 złotych. Przez wzgląd na wyższy podatek, w 2021 roku każdy, kto osiągnął wiek emerytalny, otrzyma około 1070 złotych.

Źródło: [Super Express]