wtv.pl
Doszło do niesamowicie silnego trzęsienia ziemi

WTV

W Chorwacji jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii. Wstrząsy odczuwalne nawet w Austrii i innych 10 krajach

29 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Wiadomość o tym, że Chorwację nawiedziło jedno z najpoważniejszych trzęsień ziemi obiegła świat. W mediach społecznościowych pojawił się szereg nagrań dokumentujących ogrom zniszczeń wywołanych przez ruch płyt tektonicznych. Zdarzenie to było odczuwalne n

  • W poniedziałek i wtorek doszło do dwóch trzęsień ziemi w Chorwacji

  • Wtorkowe ruchy płyt tektonicznych przyniosły ze sobą duże zniszczenia, a trzęsienie ziemi odczuwalne było w aż 12 krajach

  • Nawet w stolicy Austrii - Wiedniu - mieszkańcy zauważyli delikatne ruchy budynków

  • Wtorkowe trzęsienie osiągnęło magnitudę 6,4 i było najsilniejszym trzęsieniem ziemi w historii Chorwacji

Silne trzęsienie ziemi odnotowane zostało we wtorek w Chorwacji. Bałkański kraj został dość mocno doświadczony w związku z tą katastrofą, a o skali zdarzenia świadczyć może fakt, że drżenia ziemi oraz budynków odczuwalne były w odległym Wiedniu, czy Budapeszcie.

Chorwacja: największe w historii trzęsienie ziemi

Światowe media obiegła informacja, że w Chorwacji doszło do poważnego trzęsienia ziemi. Są to najsilniejsze wstrząsy, jakie nawiedziły ten kraj. Były one odczuwalne w aż 12 państwach, w tym w Austrii oraz na Węgrzech.

Samo trzęsienie ziemi zgodnie z ustaleniami badaczy osiągnęło magnitudę 6,4. Ich ognisko zlokalizowane było w okolicy Zagrzebia. Według niemieckiego ośrodka GFZ ich źródło było na głębokości około 10 km.

"Według wstępnych informacji trzęsienie ziemi miało miejsce 46 kilometrów na południowy wschód od Zagrzebia w pobliżu miasta Sisak i miało siłę 6,49 stopnia" podaje austriacki portal Heute. Informacje o tym, że trzęsienie ziemi było odczuwalne poza terenem Chorwacji, potwierdziło już aż 12 krajów i regionów. Są to m.in. Styria , Burgenland i Kartynia w Austrii, Węgry oraz Bośnia i Hercegowina.

Dwa trzęsienia ziemi w ciągu dwóch dni

Dzisiejsze, wtorkowe trzęsienie ziemi, było już drugim, które nawiedziło Chorwację. Wczoraj również dało się odczuć wstrząsy, jednak nie były one tak silne i nie przyniosły ze sobą tak dużych zniszczeń. Dzisiejsze ruchy płyt tektonicznych były najsilniejszymi wstrząsami odnotowanymi na terenie Chorwacji.

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań i zdjęć dokumentujących ogrom strat w miastach i wioskach. Wstrząsy o sile nawet 6,4 magnitudy spowodowały zawalenie się wielu kamiennych budynków, w tym tych będących atrakcjami, które rok w rok przyciągały do siebie turystów z racji swojej wyjątkowości.

Wstrząsy były odczuwalne nawet w 12 krajach

Do tej pory to, iż trzęsienie ziemi mające swoje epicentrum w Chorwacji odczuwalne były poza teren bałkańskiego kraju, potwierdziło już 12 państw. Są to: Bośnia i Hercegowina, Czechy, Chorwacja, Niemcy, Węgry, Włochy, Czarnogóra, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Serbia i Austria.

Wtorkowe wstrząsy przyniosły ze sobą zdecydowanie bardziej poważne konsekwencje. Nagrania, jak służby ratownicze wyjmują spod gruzów dziecko, obiegły świat. Potwierdzono, że dziecko przeżyło i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Poniedziałkowe tąpnięcie, zgodnie z danymi udostępnionymi przez amerykańską służbę geologiczną USGS, miało siłę nieco mniejszą, gdyż jego magnituda wynosiła 5,3. Zlokalizowane było niecałe 50 km od Zagrzebia i spowodowało zniszczenia budynków w niedalekim Petrinji i Sisaku.

Źródło: Dziennik.pl / heute.at / Onet

Podobne artykuły

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Tragiczny wypadek autobusu w Peru

Świat

W Peru doszło do kolejnego tragicznego wypadku. W wyniku wypadku zginęło 27 górników

Czytaj więcej >
Luzowanie obostrzeń w Europie często dotyczy tylko osób zaszczepionych.

Świat

Dobre wieści. Europa w końcu się otwiera, ale tylko dla pewnej grupy

Czytaj więcej >