Trybunał Konstytucyjny skrytykowany przez Prezes Sądu Najwyższego. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 3 Marca 2020

Pierwsza Prezes SN odmówiła wiarygodności TK. Chodzi m.in. o sędziów-dublerów

Trybunał Konstytucyjny "utracił możliwość rzetelnego wykonywania funkcji", oświadcza Małgorzata Gersdorf, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego. Dodała, że żaden członek SN nie weźmie udziału w rozprawie dotyczącej sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN.

Do treści dokumentu skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego przed Małgorzatę Gersdorf dotarło RMF FM. Prezes Sądu Najwyższego pisze w nim: "W imieniu Sądu Najwyższego oświadczam, że Trybunał Konstytucyjny w obecnym składzie utracił możliwość rzetelnego wykonywania funkcji powierzonych mu przez ustrojodawcę".

Przypomnijmy, że od godziny 12:00 trwa rozprawa w sprawie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN. W swoim liście Gersdorf wyjaśniła powody nieobecności członków Sądu Najwyższego podczas tego wydarzenia, w tym samą prezes.

Polacy i Polki mają dość. Nie godzą się na finansowanie TVP z budżetu państwowegoPolacy i Polki mają dość. Nie godzą się na finansowanie TVP z budżetu państwowegoCzytaj dalej

Trybunał Konstytucyjny i osoby nieposiadające statusu sędziego

Zdaniem Pierwszej Prezes SN skład, który wyznaczony do rozpoznania powyższej sprawy, stoi w sprzeczności z prawem, ponieważ zasiadają w nim osoby, które nie posiadają statusu sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Mowa o trzech tzw. sędziach-dublerach, czyli osobach wybranych na stanowiska w TK, które wcześniej były już obsadzone.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Przykre szczegóły pogrzebu Pawła Królikowskiego. Rodzina żegna aktora, detale miejsca i data pochówku
2. Pożar budynku komunalnego w Raszynie. Trzy mieszkania spłonęły

W swoim piśmie Gersdorf odniosła się również do wyboru Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów TK. Prezes SN zwraca uwagę, że w chwili wyboru oboje ukończyli już 26. rok życia.

RMF FM przytacza również słowa Prezes SN dotyczące kierującej Trybunałem Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej. Gersdorf przypomina, że Przyłębską łączą zażyłe kontakty z Jarosławem Kaczyńskim. "Należy podkreślić, że w przeddzień złożenia przez Marszałka Sejmu wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego Julia Przyłębska spotkała się z Jarosławem Kaczyńskim", napisała Małgorzata Gersdorf. "Co więcej, tego samego dnia Kaczyński miał się też spotkać z Marszałkiem Sejmu, który jest wnioskodawcą w tej sprawie. Zbieżność czasowa tych dwóch spotkań z datą złożenia wniosku może zostać uznana za wywołującą wątpliwości co do bezstronności sędziego, co jest wystarczającą podstawą do wyłączenia sędziego", dodała.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus w Norwegii. Organizatorzy Pucharu Świata w Oslo podjęli decyzję ws. konkursu
  2. Obowiązkowa opłata za auto może kosztować nawet kilkanaście tys. złotych. Wielu Polaków będzie oburzonych
  3. Nie żyje wiceminister. Zmarł były dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, prof. dr hab. Janusz Cisek
  4. Na listach poparcia prezydenta znaleziono podpisy zmarłych. PKW zawiadomiła prokuraturę, chodzi m.in. o Ligę Obrony Suwerenności
  5. Abp Leszek Sławoj Głódź zeznawał dziś przed sądem. Ksiądz wykorzystywał nastolatkę
  6. Katastrofa statku, nie żyje 18 osób, 30 zaginionych, trwają poszukiwania. Smutne wiadomości ze świata

Źródło: RMF FM / WP