Jej zeznania pogrążyły Tomasza Komendę. "Byłam szantażowana"
Tomasza Komendę uniewinniono 16 maja 2018 roku decyzją Sądu Najwyższego, który uchylił wyroki skazujące mężczyznę, jednoznacznie stwierdzając jego brak zaangażowania w morderstwo 15-letniej Małgorzaty Kwiatkowskiej. Tygodnik "Wprost" zwraca uwagę, że po wyjściu na wolność w rozmowie z dziennikarzem "Uwagi! TVN" Komenda zaznaczał, że ma żal do sąsiadki, której zeznania były jednym z dowodów, na podstawie którego skazano mężczyznę. Jak twierdził, "od niej wszystko się zaczęło".
Tomasz Komenda i rola Doroty P.
Zaznaczono, że już na kilka lat przed zbrodnią, do której doszło w Miłoszycach niedaleko Wrocławia, Dorota P. miała wielokrotnie prosić Teresę Klemańską, matkę Tomasza Komendy, o pomoc nad swoim dzieckiem. Gdy kobieta przekazała, że nie zamierza dłużej zajmować się jej synem, miało dojść do kłótni, a Dorota P. rzekomo "odgrażała się" rodzinie.
Serwis Plejada.pl wskazywał, że w trakcie śledztwa świadek miała wskazywać, że rozpoznała Komendę za sprawą rysopisu podanego w programie telewizyjnym. Mimo że alibi mężczyźnie dawało wówczas kilkanaście osób, to zeznania Doroty P. miały w istocie pogrążyć skazanego na 25 lat więzienia 23-latka. Po czasie, jak dowodziła "Gazeta Wyborcza", kobietę przebadano za pomocą wariografu. Wykryto wówczas, że kłamała w trakcie śledztwa.
– Rozpoznałam go w czasie towarzyskiego spotkania, ale nie chciałam zeznawać – mówiła potem Dorota P., cytowana przez "Wprost". Jak wskazuje, była szantażowana i zastraszana przez policję. – Po tym, jak rozpoznałam Tomasza, (policjant – przyp. red.) przychodził do mnie codziennie. Czułam się zastraszana. Był wielki, groźny, bałam się go – zapewniała.
– Gdy nie chciałam zeznawać, groził, że sama skończę w więzieniu. Mówił, że mogą mnie oskarżyć o chronienie mordercy. Byłam już wykończona nerwowo i dlatego w końcu się zgodziłam – wskazywała. Kobieta zmarła jeszcze przed jej przesłuchaniem wobec domniemanego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez prokuraturę i policję, zaznacza tygodnik.
źrodło: Wprost