wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jej zeznania pogrążyły Tomasza Komendę. "Byłam szantażowana"

28 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat. Mężczyznę, jak wiemy, skazano za zbrodnię, której nie popełnił. Do zasądzenia kary wobec bohatera "25 lat niewinności" doprowadziły m.in. zeznania Doroty P. Kobieta wskazała po latach, że była sz

Tomasza Komendę uniewinniono 16 maja 2018 roku decyzją Sądu Najwyższego, który uchylił wyroki skazujące mężczyznę, jednoznacznie stwierdzając jego brak zaangażowania w morderstwo 15-letniej Małgorzaty Kwiatkowskiej. Tygodnik "Wprost" zwraca uwagę, że po wyjściu na wolność w rozmowie z dziennikarzem "Uwagi! TVN" Komenda zaznaczał, że ma żal do sąsiadki, której zeznania były jednym z dowodów, na podstawie którego skazano mężczyznę. Jak twierdził, "od niej wszystko się zaczęło".

Tomasz Komenda i rola Doroty P.

Zaznaczono, że już na kilka lat przed zbrodnią, do której doszło w Miłoszycach niedaleko Wrocławia, Dorota P. miała wielokrotnie prosić Teresę Klemańską, matkę Tomasza Komendy, o pomoc nad swoim dzieckiem. Gdy kobieta przekazała, że nie zamierza dłużej zajmować się jej synem, miało dojść do kłótni, a Dorota P. rzekomo "odgrażała się" rodzinie.

Serwis Plejada.pl wskazywał, że w trakcie śledztwa świadek miała wskazywać, że rozpoznała Komendę za sprawą rysopisu podanego w programie telewizyjnym. Mimo że alibi mężczyźnie dawało wówczas kilkanaście osób, to zeznania Doroty P. miały w istocie pogrążyć skazanego na 25 lat więzienia 23-latka. Po czasie, jak dowodziła "Gazeta Wyborcza", kobietę przebadano za pomocą wariografu. Wykryto wówczas, że kłamała w trakcie śledztwa.

– Rozpoznałam go w czasie towarzyskiego spotkania, ale nie chciałam zeznawać – mówiła potem Dorota P., cytowana przez "Wprost". Jak wskazuje, była szantażowana i zastraszana przez policję. – Po tym, jak rozpoznałam Tomasza, (policjant – przyp. red.) przychodził do mnie codziennie. Czułam się zastraszana. Był wielki, groźny, bałam się go – zapewniała.

– Gdy nie chciałam zeznawać, groził, że sama skończę w więzieniu. Mówił, że mogą mnie oskarżyć o chronienie mordercy. Byłam już wykończona nerwowo i dlatego w końcu się zgodziłam – wskazywała. Kobieta zmarła jeszcze przed jej przesłuchaniem wobec domniemanego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez prokuraturę i policję, zaznacza tygodnik.

źrodło: Wprost

Podobne artykuły

TV

Danuta Holecka wróciła do "Wiadomości" TVP

Czytaj więcej >

TV

Wpadka przed meczem w TVN24, reporter runął jak długi. "Strasznie wysokie krawężniki w Rosji są"

Czytaj więcej >
Na stronie TVP Info odświeżony został artykuł z 2020 roku uderzający w TVN

TV

TVP Info odświeża artykuł z 2020 roku. Uderza w nim w TVN i wskazuje, że stacja przez lata okłamuje swoich widzów

Czytaj więcej >

TV

Wpadka TVP w trakcie meczu Polska – Słowacja. Przerwano transmisję, padły serwery?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >