wtv.pl > Polska > Jak działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży? Wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:27

Jak działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży? Wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy

wtv
WTV.pl

Pod numerem 800 080 222 funkcjonuje telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Przez całą dobę można podejmować kontakt z ekspertami, niosącymi podstawowe wsparcie psychologiczne. 

Jak działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży? Wyjaśniamy, jak i gdzie szukać pomocy

Na wstępie wyjaśnijmy, że 800 080 222 nie jest odpowiednim numerem dla sytuacji kryzysowych. W przypadku nagłego pogorszenia samopoczucia, myśli samobójczych, bądź innych niepokojących objawów należy niezwłocznie zadzwonić na pogotowie. 

Zmagając się z poczuciem bezsilności, lękami, zaburzeniami odżywiania, często możemy nie wiedzieć, gdzie zasięgnąć pomocy. Każdy z nas wie, kim są psychologowie, psychiatrzy i terapeuci, jednak zadzwonienie do losowej przychodni, by umówić termin wizyty, stwarza nieco większy problem.

Pracownicy telefonów zaufania w trakcie rozmowy mogą polecić sprawdzone ośrodki terapeutyczne, jak i konkretnych lekarzy-psychiatrów. Sporą różnice sprawia jednak wiek rozmówcy. Osoby pełnoletnie mogą samodzielnie zapisać się na konsultację lekarską. Młodzież zaś nie może nic zrobić bez opiekunów prawnych.

Telefon odbierają przyjaźnie nastawieni specjaliści, zapewniający anonimowość i dyskrecję. W przypadku numeru 800 080 222 mowa i dzieciach i młodzieży, którzy zmagają się z dojrzewaniem, konfliktami między rówieśnikami, nieszczęśliwej miłości, przemocy w szkole lub w domu, myślach samobójczych, lękach, ale też zaburzeniach odżywiania.

Psycholodzy z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży pomagają w przepracowaniu emocjonalnego problemu, jak i znormalizowaniu, oswojeniu rozmówcy z myślą o zasięgnięciu regularnego wsparcia terapeutycznego. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy właśnie postawili pierwszy krok, by wyjść na prostą.

Wspólnie z ekspertami można przemyśleć plan namówienia rodziców na zapisanie swojego dziecka do psychologa.

Poza opisanym numerem wsparcia można szukać także pod numerami:

800 70 2222 – Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

116 123 – Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym

800 70 2222 – ITAKA – centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]

Tagi: Facebook