wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Twój telefon skrywa funkcję, która może uratować życie. Niewiele osób o niej wie

20 Marca 2020

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Telefon, z którego korzystasz ma wbudowaną mało znaną ale niezwykle cenną funkcję. W zależności od marki i modelu, będzie ona wyglądała i działała inaczej. W każdym przypadku może jednak uratować ci życie.

Praktycznie każdy smartfon umożliwa swojemu użytkownikowi skontaktowanie się ze służbami, niezależnie od posiadanych środków na koncie. W tym celu nie trzeba nawet odblokowywać ekranu. To powszechnie znany fakt.

Telefon może uratować życie

Niewiele osób wie jednak o jeszcze jednym atrybucie, który może okazać się bezcenny w sytuacji ekstremalnej. Przypomniał o nim ostatnio jeden z użytkowników portalu wykop.pl, pracujący w szpitalu.

Bez odblokowywania ekranu, po kliknięciu w "połączenia alarmowe", w lewym dolnym rogu powinniście zobaczyć opcję "karta medyczna". Możecie zawczasu zawrzeć w niej najważniejsze informacje na temat swojego stanu zdrowia. Dlaczego to ważne?

 - Piszę o tym, bo akurat wczoraj na ostry dyżur trafił młody pacjent - nieprzytomny, w stanie ciężkim, znaleziony na ulicy, bez dokumentów. Ratownicy nauczeni doświadczeniem sprawdzili telefon - udało się uzyskać informację o grupie krwi, alergiach, lekach, chorobach przewlekłych, które w tym przypadku były kluczowe dla szybkiego postawienia rozpoznania - czytamy.

Funkcja umożliwia również wpisanie numerów naszych bliskich, którzy w rozmowie z ratownikami będą mogli przekazać informacje na temat przyjmowanych przez nas leków i chorób.

Co jeżeli na telefonie nie widać opisanej opcji? Należy wejść w ustawienia i sprawdzić, co w zamian oferuje nam dany model. W przypadku niektórych możemy ustawić np. "alarmowy SOS". Dzięki niemu po wciśnięciu danego przycisku, konkretną liczbę razy, automatycznie wysłane zostaną SMS-y do naszych bliskich z prośbą o pomoc.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest opcja wyświetlania informacji na ekranie blokady. Dzięki niej każdy bez odblokowywania telefonu będzie mógł dowiedzieć się kluczowych informacji na temat naszego zdrowia, w obliczu wypadku.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >