wtv.pl
Tadeusz Rydzyk może stracić fortunę. Dokonano obliczeń

Wikimedia/Jacek767

Tadeusz Rydzyk może stracić fortunę. Dokonano obliczeń

26 Września 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Tadeusz Rydzyk stracił możliwość odprawiania mszy świętych w części Kanady ze względu na antysemickie i ksenofobiczne wypowiedzi na antenie Radia Maryja. To ogromny cios dla jego finansów - wiele datków zbierał za granicami Polski, a w Kanad

Do niczego takiego by nie doszło, gdyby nie Thomas Lukaszuk, kanadyjski polityk polskiego pochodzenia, który stwierdził w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że kanadyjski kościół nie toleruje tego typu (antysemickich i ksenofobicznych) wypowiedzi.

Tadeusz Rydzyk straci dostęp do wielu słuchaczy

Radio Maryja, prócz wielu dofinansowań, żyje z datków. Bardzo duże ich ilości płynęły zza oceanu. Kiedy okazało, że dekretem biskupa Edmonton, Richarda Smitha, program będzie niedostępny w miejscach, gdzie znajdują się największe skupiska Polonii, część wiernych wpadła w furię. Interweniował nawet ambasador RP w Kanadzie, Andrzej Kurnicki, ale nic z tego. Arcybiskup Edmonton i Thomas Lukaszuk są nieubłagani. Sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta, ale już teraz oblicza się, że Tadeusz Rydzyk straci ogromne pieniądze przez brak możliwości wysyłania datków.

Media Tadeusza Rydzyka za granicą wspomagane są przez inne radiostacje - dzieje się tak na mocy ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, które mają mieć za tą sprawą ułatwiony dostęp do ojczystych mediów. Właściciele tych stacji nie skupiali się jednak na tym, co mówione jest w zagranicznej stacji, bo nie znali języka. Kiedy okazało się, że transmitowano wypowiedzi niezgodne z prawem, zareagował Lukaszuk. Stacja CJMR 1320, któaa transmituje w swoim paśmie część audycji z Radia Maryja oświadczyła, że poważnie przyjrzy się polskiej radiostacji i że traktuje tę sprawę poważnie. Pozostałe wspierające stacje również przyjrzą się odtwarzanym na nich audycjom z Radia Maryja.

To nie koniec Radia Maryja w Kanadzie

- Tę radiostację można odbierać we większości prowincji Ontario, na terenie której znajduje się stolica Ottawa oraz Toronto, a więc największe miasto w kraju. To również duże ośrodki polonijne - mówi Lukaszuk. Ze stroną kanadyjską walczy ambasador Kunicki.

- Czytałem, co zamieszczono w prasie i haniebnym jest, że ktoś może w ten sposób działać. Ktoś, kto próbuje rozbić środowisko polonijne, a jest dumny ze swoich korzeni chrześcijańskich. Należy szczególnie podkreślić rolę Radia Maryja, jeżeli chodzi o ewangelizację i przekazywanie informacji - mówił. Zdaje się jednak, że na razie zakaz zostanie podtrzymany głównie decyzją kanadyjskiej wspólnoty kościelnej. 

źródło: [se.pl]

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >