wtv.pl > Polska > Nie do wiary, fundacja o. Rydzyka otrzymała drastycznie mniej wpłat. Redemptorysta będzie załamany?
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:31

Nie do wiary, fundacja o. Rydzyka otrzymała drastycznie mniej wpłat. Redemptorysta będzie załamany?

wtv
WTV.pl

Szczegóły danych finansowych dotyczących imperium Tadeusza Rydzyka przytaczają "Wirtualne Media". Te dają niejakie powody do obaw ojcu dyrektorowi. Wpływy z darowizn, na jakie mogła liczyć Fundacja Lux Veritatis spadły bowiem z 34,21 mln zł w 2018 rok do 30,73 mln zł w roku ubiegłym. Mimo zachęceń płynących ze wszystkich mediów zakonnika spadek wyniósł zatem przeszło 10 proc. W sprawozdaniu nie wskazano, ile podmiotów zdecydowało się wesprzeć fundację.

Spadek darowizn dla fundacji Tadeusza Rydzyka

W górę poszły również wydatki operacyjne, zwiększywszy się o 3,4 proc. Nakłady na wynagrodzenia wzrosły z kolei z 5,43 do 5,97 mln zł, a ubezpieczenia społeczne oraz pozostałe świadczenia pracownicze z 697,4 do 738,7 tys. zł. Jak zaznacza "WM", zmalały koszty usług obcych (z 22,67 do 22,02), amortyzacji (z 10,45 do 9,61 mln zł), a także zużycia materiałów i energii (z 2 do 1,86 mln zł). W roku ubiegłym w fundacji ojca Rydzyka pracowało 69 osób.

Mimo spadku wpływów z darowizn trudno orzec, by imperium zakonnika mogło mówić o poważnych kłopotach. Warto zaznaczyć, że to do Lux Veritatis należy niemal całość udziałów w dwóch spółkach geotermalnych, jednych z najbardziej imponujących przedsięwzięć dyrektora Radia Maryja. Ta działalność fundacji (w tym odszkodowanie przyznane za cofnięcie dofinansowania projektu geotermalnego) miała 30,21 mln zł innych wpływów operacyjnych.

2. Totalny lockdown coraz bardziej możliwy? Sytuacja drastycznie się pogarsza, rząd zaczyna zmieniać zdanie

Przewaga kosztów operacyjnych w stosunku do przychodów zaowocowała jednak spadkiem zyskowności fundacji. Zysk netto Lux Veritatis zmalał z 3,33 do 1,3 mln zł (więcej danych w artykule "Wirtualnych Mediów"). Oprócz Rydzyka w zarządzie zasiadają jego wieloletni współpracownicy: ojciec Jan Król, a także Lidia Kochanowicz-Mańk. Przeszło 2-procentowy wzrost dochodów zaliczył jednak segment telewizyjny fundacji, a zatem Telewizja Trwam (z 13,55 do 13,85 mln zł). Warto dodać, że stację oglądać można obecnie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.

W minionych latach Fundacja Lux Veritatis prowadziła też budowę zlokalizowanego w Toruniu Parku Pamięci Narodowej, znajdującego się w pobliżu założonego przez Tadeusza Rydzyka kampusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Jak podaje wspomniany portal, w sprawozdaniu z ubiegłego roku w związku z budową zapisano 13,08 mln zł jako krótkoterminowe przychody przyszłych okresów.

źródło: Wirtualne Media

undefined

Powiązane