wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy Tadeusz Rydzyk powinien otrzymać zakaz odprawiania mszy w Polsce? Jest miejsce, gdzie już mu nie wolno

9 Października 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Najbardziej znany redemptorysta w Polsce to właśnie ojciec Tadeusz Rydzyk. Duchowny zbudował wokół siebie małe grono adoracyjne i pewien swojej słuszności wyraża kontrowersyjne opinie. W związku ze swoją postawą otrzymał zakaz odprawiania mszy w ko

Wierni zgromadzeni wokół Tadeusza Rydzyka raczej nie byli zadowoleni słysząc, że ich uwielbiany duchowny z Torunia otrzymał zakaz odprawiania mszy. W przypadku, gdyby go rozszerzyć, redemptorysta musiałby całkiem poświęcić się swoim biznesom polegającym na sprzedawaniu winnym absurdalnych przedmiotów za wyjątkowo wysokie kwoty. Wiele osób nie ma pojęcia, że w przeszłości Tadeusz Rydzyk już dwa razy otrzymał upomnienia papieskie. Czyżby nad głową założyciela Radia Maryja i TV Trwam zaczynały zbierać się czarne chmury?

Zakaz odprawiania mszy przez Tadeusza Rydzyka wydany przez arcybiskupa

Arcybiskup Edmonton Richard Smith zdecydował, że Tadeusz Rydzyk nie będzie mógł w trakcie odwiedzin w jego diecezjach odprawiać zaplanowanych mszy. Kanadyjski hierarcha otwarcie przeciwstawia się postawie prezentowanej przez kolegę duchownego i nie zamierza udawać, że w jego kościele jest miejsce na słowa, jakie od lat głosi Tadeusz Rydzyk oraz jego media.

- Ojciec Tadeusz Rydzyk, szef kontrowersyjnej rozgłośni Radio Maryja w Polsce, otrzymał zakaz odwiedzania archidiecezji Edmonton i podlegających jej parafii. Zakaz wynika z wieloletniego rozpowszechniania przez jego stację treści antysemickich i homofobicznych - przekazano przez gazetagazeta.com, którą cytowano później zarówno przez B’nai Birth Canada, jak i Wirtualną Polskę. Arcybiskup nie zgadza się na mowę nienawiści oraz szkodliwe treści powielane w przestrzeni publicznej przez Tadeusza Rydzyka. To nie pierwszy raz, gdy poglądy redemptorysty z Torunia stały się dla niego problemem. undefined

Tadeusz Rydzyk miał odprawić kilka mszy w kanadyjskich parafiach, nie może tego zrobić przez zakaz

Już w 2018 roku Tadeusz Rydzyk został ostro skrytykowany przez polityka posiadającego polskie korzenie. Thomas Lukaszuk zdecydował się na poszukiwanie wsparcia w stolicy apostolskiej i wystosował do papieża Franciszka petycję, w której prosił o „ukrócenie politycznej dzielności Tadeusza Rydzyka”. Również związane to było z faktem, że redemptorysta szykował się do odwiedzin w Kanadzie i odprawienie dla tamtejszej Polonii kilku liturgii. Jednocześnie przy okazji kolejnych kontrowersji portal B’nai Birth Canada przypomina, że Tadeusz Rydzyk już nie raz narażał się swoimi słowami, a wypowiedzi barwnego duchownego dotarły nawet do stolicy apostolskiej, która zdecydowała się zareagować. Jedno z upomnień wystosował nawet sam Jan Paweł II.

Dwa upomnienia prosto z Watykanu nie zrobiły na Tadeusz Rydzyku większego wrażenia

Pierwsze ostrzeżenie Tadeusz Rydzyk otrzymał od Jana Pawła II, później od jego następcy Benedykta XVI. Oba dotyczyły ekstremizmu głoszonych poglądów. Pytanie brzmi, czy zakaz odprawiania przez duchownego liturgii nie powinien zostać rozszerzony również na terytorium polskie. Pozwoliłoby to na pewno na ograniczenie przekazywania szkodliwych i kłamliwych treści wiernym, szukających pomocy w zrozumieniu pełnych miłości nauk Chrystusa. Sam Tadeusz Rydzyk mógłby zająć się wtedy tym, co kocha najbardziej, czyli polityką.

Źródło: Wiadomości Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >