Tadeusz Rydzyk zaskakuje opinię publiczną.. MARCIN GADOMSKI/East NewsŹródło: MARCIN GADOMSKI/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 7 Maja 2020

117 mln zł z naszych pieniędzy na częściowo poświęcone o. Rydzykowi muzeum. Skandaliczna sytuacja

Tadeusz Rydzyk postanowił zabrać głos w sprawie muzeum, które budowane jest za pieniądze podatników. Aż 117 milionów przeznaczone zostanie na rzecz instytucji, która częściowo poświęcona będzie twórczości toruńskiego duchownego. Kuriozalne zdarzenie postanowiły nagłośnić media.

Toruński redemptorysta znany jest ze swoich konserwatywnych poglądów. Tym razem postanowił zabrać głos w sprawie muzeum "Pamięć i Tożsamość". Z relacji duchownego dowiedzieliśmy się, że pieniądze z budżetu państwa zostaną przekazane na dość dzielące nasz kraj ekspozycje. Mają być one poświęcone w części założycielowi rodziny Radia Maryja. Ministerstwo Kultury uporczywie pytane o tę sprawę przez redaktorów Onetu postanowiło zasłonić się Janem Pawłem II. Poznaliśmy kulisy tej niecodziennej sytuacji. 

Jeden z wiceministrów spadnie ze stołka? Porozumienie PiS - nieoficjalne informacjeJeden z wiceministrów spadnie ze stołka? Porozumienie PiS - nieoficjalne informacjeCzytaj dalej

Tadeusz Rydzyk: Kulisy zamieszania wokół toruńskiego muzeum

Jak informuje redakcja portalu Onet, na toruńskich działkach zakonnicy chcieli wybudować muzeum. Mimo że władze miasta nie znały ani powodu, ani przyświecającej temu idei od razu zgodzili się użyczyć kapłanom miejskiego terenu. Na samym wstępie dziennikarze Onetu podkreślają, że instytucję mieli sfinansować słuchacze Radia Maryja i widzowie Telewizji Trwam. Bez względu na deklaracje pomysłodawców fundacja o. Rydzyka - Lux Veritatis wystąpiła o dofinansowanie z publicznych środków. Koniec końców i to okazało się zbędne, ponieważ całe przedsięwzięcie sfinansuje rząd Prawa i Sprawiedliwości.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zaskakujący zwrot akcji. Onet: W sobotę i niedzielę ma obowiązywać cisza wyborcza
2. Nowe limity prędkości? Kierowcy będą częściej zatrzymywani nawet poza obszarem zabudowanym

Reporterzy Onetu ostrzegają, że cała transakcja została przeprowadzona po cichu. Rok temu, w lipcu portal Oko.Press odkrył, że Mateusz Morawiecki na kościelne inwestycje przeznaczył 5 mln z rezerwy budżetowej. Następnie redakcja odkryła, że premier dorzucił toruńskiemu duchownemu kolejne 3 mln. Pieniądze te przeznaczone zostały na budowę samego parku, który ma ubogacać krajobraz wokół budowli. W sprawę samego "Muzeum Rydzyka" postanowił zaangażować się minister kultury, Piotr Gliński.

Początkowo przeznaczył on aż 70 mln na projekt redemptorysty. Przyczyną tego przelewu był cel powstawania samej budowli. Miała ona opowiadać historię chrześcijaństwa i opisywać spuściznę po Janie Pawle II. Pomimo tego, że sama organizacja o. Rydzyka wniosła większy wkład finansowy od rządzących, nie przeszkodziło im to w uzupełnieniu opłat do kwoty 117 mln złotych. Przedstawiciele rady ministrów nie chcą rozmawiać o tym z przedstawicielami Onetu. Przypomnijmy, że muzeum ma powstać wiosną 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szumowski: Mogą wybuchnąć dwie epidemie w jednym momencie. Czeka nas trudna jesień
  2. Niespodziewane skutki epidemii. Lekarze alarmują o nowym problemie
  3. Skandaliczne zachowanie policjanta. Robi zdjęcia dokumentów tożsamości i publikuje w internecie
  4. Czy w kinach i teatrach obowiązywać będzie zachowanie bezpiecznej odległości? Nagłe oświadczenie wicepremiera
  5. Niewyobrażalnie tragicznie, doszło do okropnego wypadku. Nie żyje 11-latka i mężczyzna
  6. Pierwsze państwo w Europie otwiera granice dla turystów. Padła bardzo bliska data

Źródło: Onet / Oko.press