wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

GW: Nie tylko biskup Edward Janiak miał kryć księdza pedofila. Padło nazwisko, doszło do prawdziwego dramatu

9 Lipca 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Tadeusz Rakoczy, według reporterów "Gazety Wyborczej", również nie ujawnił wiedzy na temat kapłana, który wykorzystywał nieletnie i bezbronne dzieci. Niepokojące, skandaliczne doniesienia zostały opisane przez medium. W spra

Kościół katolicki od lat zmaga się z grupą duchownych, którzy molestują i prześladują małe dzieci. Dyskusja o zachowaniu niektórych kapłanów rozgorzała na dobre po ostatnich produkcjach braci Sekielskich. Ich filmy "Tylko nie mów nikomu" i "Zabawa w chowanego" nagłośniły historie ofiar pedofilów, którzy sprawowali posługę kapłańską. Przypomnijmy, że za sprawą reżyserów wskazano, że biskup Edward Janiak miał tuszować przemoc wobec dzieci, jakiej dopuszczał się ksiądz Arkadiusz H. Warto podkreślić, że sam oskarżony miał przyznać się do winy i obciążyć zeznaniami Janiaka. Według najnowszych informacji "Gazety Wyborczej" wiemy, że nie był on jedynym hierarchą, który zatajał informacje o krzywdzie nieletnich.

Tadeusz Rakoczy, według "GW", krył kapłana wykorzystującego nieletnich

W reportażu "Gazety Wyborczej" czytamy o kolejnym śledztwie, które miały wszcząć kościelne władze w Watykanie. Tym razem nie chodzi o biskupa Edwarda Janiaka, a o Tadeusza Rakoczego. Zdaniem medium podobne doniesienia złożono w sprawie wielu kapłanów. Warto podkreślić, że bp Rakoczy ma 82 lata i przebywa na emeryturze. "GW" wskazuje, że przez 20 lat kierował pracami diecezji bielsko-żywieckiej. Do biskupa miał zgłosić się wówczas wykorzystywany ministrant.

Tadeusz Rakoczy, zgodnie z wiedzą dziennikarzy "GW", miał dwukrotnie spotkać się z molestowanym chłopcem. Informacje o jego krzywdzie miały być też dostarczone na piśmie. W rozmowie z "GW" ofiara przemocy seksualnej deklaruje, że nic nie zrobiono z przekazaną przez niego wiedzą. Milczenie biskupa, zdaniem "GW" sprawiło, że ksiądz ponownie wykorzystał inne dziecko. Śledztwo w tej sprawie miał wszcząć dopiero następca Rakoczego, Roman Pindel. Zawiadomienie do nuncjatury apostolskiej miał wysłać sam ministrant. Medium deklaruje, że trwa zbieranie dowodów przeciwko biskupowi Rakoczemu.

Wyjaśnijmy, że każdy hierarcha Kościoła katolickiego jest objęty uniwersalnymi procedurami zgłaszania księży pedofilów. Od 2001 roku każdy kapłan, który ma wiedzę o tego typu nadużyciach, musi niezwłocznie skontaktować się z watykańską Kongregacją ds. Nauki Wiary. "GW" informuje, że papież Franciszek utworzył osobne kary dla biskupów kryjących pedofilów sprawujących posługę kapłańską.

Źródło: [Gazeta Wyborcza "Wyborcza ujawnia: Kolejny biskup chronił księdza pedofila. Konsekwencje są dramatyczne" 09.07.20]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >